Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Orłosęp brodaty

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Komentarze

Orłosęp brodaty

Łac. Gypaetus barbatus
      Orłosęp brodaty jest dużym ptakiem drapieżnym, należącym do rodziny jastrzębiowatych.
Drapieżny Orłosęp brodaty najbardziej lubi przebywać w górach, powyżej górnej granicy lasu.
Według legend drapieżny orłosęp ponosi odpowiedzialność za śmierć Ajschylosa (tragediopisarz grecki, pochodzący z Eleusis koło Aten, uważany za twórcę tragedii klasycznej). Legenda głosi, że orłosęp pomylił jego łysą głowę z kamieniem, na którym drapieżnik chciał rozbić żółwia.
Orłosępy brodate w niewoli dożywają nawet 40 lat.Galeria zdjęć 

Drapieżny orłosęp brodatyOrłosęp brodaty na kamieniuOrłosęp brodaty podczas lotu

Informacje hodowlane 

Występowanie
      Ostatnie pojawienie się tego osobnika na terenie naszego kraju, było związane z programem reintrodukcji w Alpach, czyli ponownego wprowadzenia osobników danego gatunku zwierząt na tereny zajmowane przez nie w przeszłości. Za pomocą nadajnika satelitarnego, było możliwe zarejestrowanie obecności Orłosępa brodatego na terenach województwa lubelskiego oraz zachodniopomorskiego. Orłosęp najczęściej przebywa na obszarach Europy, Azji Mniejszej, Egiptu oraz Bliskiego Wschodu. Orłosęp brodaty występuje na znaczny obszarze kontynentu europejskiego, nie ma go przede wszystkim w rejonach Skandynawii - powodem są oczywiście niesprzyjające warunki atmosferyczne.Wygląd
      Drapieżne samice są większe od samców, i tylko wielkością ptaki się różnią, ponieważ zarówno samiec jak i samica posiadają identyczne ubarwienie. U dorosłych drapieżnych osobników tego gatunku, można zauważyć woskówkę, która jest cała porośniętą czarnymi piórami, które tworzą bródkę. Czarnej barwy są także pióra znajdujące się na boku głowy w okolicy oka. Grzbiet oraz ogon Orłosępa brodatego jest barwy czarno-brązowej, z widocznymi jasnymi kreskami. Reszta ciała drapieżnika, jest pokryta nalotem w rdzawej barwie, zaś na piersi widnieje czarny znak przypominający literę "V". Rdzawe ubarwienie wywołane jest wydzieliną z gruczołu kuprowego (dwupłatowy gruczoł łojowy u ptaków, położony pod nasadą ogona, wydzielający tłustą wydzielinę służącą ptakom do natłuszczania), dlatego natężenie nalotu jest bardzo zmienne. Orłosęp brodaty od innych swoich podgatunków różni się nagim skokiem, brakiem czarnych piór wokół oka oraz brakiem czarnego znaku na piersi. Małe drapieżne orłosępy brodate maja barwę czarnobrązową.

 • Długość ciała dorosłego osobnika wynosi od 94 cm do 125 cm
 • Masa ciała dorosłego osobnika wynosi od 4500 g do 7100 g
 • Rozpiętość skrzydeł dorosłego osobnika wynosi od 231cm do 283 cm
  Rozmnażanie
        Drapieżny orłosęp brodaty swoje gniazdo zakłada w trudnodostępnych miejscach, czyli na skalnej półce lub w jaskini. Gniazdo może nawet osiągać wymiar średnicy około 2 metrów, zaś jego wysokość może wynosić nawet 1 metr. Gniazdo ptak drapieżny buduje z gałęzi, które następnie wyściela wełną oraz pierzem.

        Orłosępy brodate w ciągu jednego roku rozrodczego wyprowadzają wyłącznie jeden lęg, w którym to samica w okresie od grudnia do lutego (półkula północna) bądź w okresie od maja do lipca (półkula południowa) składa jedno lub dwa jaja. Niestety przy życiu zostaje wyłącznie jedno pisklę, to silniejsze.

        Wysiadywaniem jaj zajmują się obydwoje rodzice. Jaja są przez nich wysiadywane przez okres około 60 dni. Młode drapieżne pisklęta, gniazdo rodzinne opuszczają po upływie od 100 do 130 dni. Drapieżne ptaki tego gatunku dojrzałość płciową osiągają w wieku 7 lat.  Pożywienie
        Drapieżnik żywi się głównie padlinami dużych ssaków. Orłosęp kości rozdrabnia poprzez rzucanie je o skały, w identyczny sposób postępuję z żółwiami. Gdy głód mu doskwiera, stara się usilnie zrzucić duże zwierzęta w przepaść.

  Filmy 

  Orłosęp brodaty


  Komentarze (2)

  Orłosęp brodaty | Jaś rogulski  |  2022-12-10, 09:35:54
  Żeczywiście.wygłąda jak by miał brode hehe

  Ubarwienie | Aleksander  |  2020-12-03, 14:17:57
  Szanowni, kilka poprawek. Trafiłem na Wasz portal i znalazłem parę błędów. Występowanie orłosępa - Europa, Azja i Afryka/również Pamir, Hindukusz i Himalaje, Chiny i Mongolia/ więc nie tylko Azja mniejsza. Na terenie Egiptu nie ma go od dawna, jest w Etiopii. Absolutnie nie występuje też na znacznym obszarze Europy a jedynie w kilku niewielkich obszarach górskich. Orłosępy brodate występują tylko w Pirenejach (około 100 par lęgowych), na Korsyce (8 par), na Krecie (9-10 par lęgowych) oraz w populacji reintrodukowanej w Alpach (ponad 20 par lęgowych). Całkowitą populację w Europie (w tym w Turcji i Rosji) szacuje się na 600 do 1000 par. Warto wspomnieć o znakomitym programie reintrodukcji orłosępa w Alpach, gdzie ptaki te całkowicie wytępiono z początkiem XX wieku. Program rozpoczęto w 1976 roku. Dzięki temu w Alpach jest już ponad 20 par orłosępów, rozmnażających się na wolności. Ponadto lepiej nie pisać takich wymysłów - \"Rdzawe ubarwienie wywołane jest wydzieliną z gruczołu kuprowego (dwupłatowy gruczoł łojowy u ptaków, położony pod nasadą ogona, wydzielający tłustą wydzielinę służącą ptakom do natłuszczania), dlatego natężenie nalotu jest bardzo zmienne.\" Skąd takie informacje? Nie wolno beztrosko wprowadzać ludzi w błąd. Mam nadzieję, że Waszym źródłem wiedzy nie jest wikipedia, która często pisze rozmaite rzeczy. Orłosępy nacierają swoje upierzenie czerwonawym błotem zawierającym trójwartościowe sole żelaza i stąd takie ubarwienie. W górach występują takie źródła, zawierające związki żelaza. W ośrodkach hodowlanych jeśli ptaki nie mają dostępu do barwnika, ich upierzenie jest białe. Odnośnie pożywienia - 80-90% pożywienia orłosępa stanowią kości, te ptaki wręcz unikają mięsa. Orłosępy nie polują, to mit. Zrzucanie dużych zwierząt w przepaść nie jest potwierdzone żadną obserwacją, zrzucane są jedynie żółwie lądowe na obszarach śródziemnomorskich. Macie też poniżej literówkę - słowo \"zabezpieczenie\" napisane z błędem ortograficznym - piąta litera - jest \"s\" a powinno być \"z\". I sprawdźcie też sobie proszę inne literówki i inne lapsusy językowe, jest ich dużo w Waszym tekście np. \"postępuję z żółwiami\", \"występuje na znaczny obszarze\", \"Młode drapieżne pisklęta\", \"Małe drapieżne orłosępy brodate\" /lepiej napisać młode/. Podkreślam, że piszę te uwagi z życzliwości, ponieważ bardzo cenię wszelkie działania, mające na celu popularyzację wiedzy o zwierzętach i widzę ogrom pracy włożonej w stworzenie Waszego portalu, całkiem ładnie opracowanego graficznie. Nie kieruję się chęcią obrażenia nikogo, jednak teksty o zwierzętach powinny być rzetelne, napisane wiarygodnie i poprawnie. Orłosępy to jedne z najrzadszych i najpiękniejszych ptaków drapieżnych i warto poświęcić im uwagę.


  Dodaj komentarz

  Autor:
  Temat:
  Treść:
  Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
  Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 16 ->