Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Aleksander  |  2020-12-03, 14:17:57
Szanowni, kilka poprawek. Trafiłem na Wasz portal i znalazłem parę błędów. Występowanie orłosępa - Europa, Azja i Afryka/również Pamir, Hindukusz i Himalaje, Chiny i Mongolia/ więc nie tylko Azja mniejsza. Na terenie Egiptu nie ma go od dawna, jest w Etiopii. Absolutnie nie występuje też na znacznym obszarze Europy a jedynie w kilku niewielkich obszarach górskich. Orłosępy brodate występują tylko w Pirenejach (około 100 par lęgowych), na Korsyce (8 par), na Krecie (9-10 par lęgowych) oraz w populacji reintrodukowanej w Alpach (ponad 20 par lęgowych). Całkowitą populację w Europie (w tym w Turcji i Rosji) szacuje się na 600 do 1000 par. Warto wspomnieć o znakomitym programie reintrodukcji orłosępa w Alpach, gdzie ptaki te całkowicie wytępiono z początkiem XX wieku. Program rozpoczęto w 1976 roku. Dzięki temu w Alpach jest już ponad 20 par orłosępów, rozmnażających się na wolności. Ponadto lepiej nie pisać takich wymysłów - \"Rdzawe ubarwienie wywołane jest wydzieliną z gruczołu kuprowego (dwupłatowy gruczoł łojowy u ptaków, położony pod nasadą ogona, wydzielający tłustą wydzielinę służącą ptakom do natłuszczania), dlatego natężenie nalotu jest bardzo zmienne.\" Skąd takie informacje? Nie wolno beztrosko wprowadzać ludzi w błąd. Mam nadzieję, że Waszym źródłem wiedzy nie jest wikipedia, która często pisze rozmaite rzeczy. Orłosępy nacierają swoje upierzenie czerwonawym błotem zawierającym trójwartościowe sole żelaza i stąd takie ubarwienie. W górach występują takie źródła, zawierające związki żelaza. W ośrodkach hodowlanych jeśli ptaki nie mają dostępu do barwnika, ich upierzenie jest białe. Odnośnie pożywienia - 80-90% pożywienia orłosępa stanowią kości, te ptaki wręcz unikają mięsa. Orłosępy nie polują, to mit. Zrzucanie dużych zwierząt w przepaść nie jest potwierdzone żadną obserwacją, zrzucane są jedynie żółwie lądowe na obszarach śródziemnomorskich. Macie też poniżej literówkę - słowo \"zabezpieczenie\" napisane z błędem ortograficznym - piąta litera - jest \"s\" a powinno być \"z\". I sprawdźcie też sobie proszę inne literówki i inne lapsusy językowe, jest ich dużo w Waszym tekście np. \"postępuję z żółwiami\", \"występuje na znaczny obszarze\", \"Młode drapieżne pisklęta\", \"Małe drapieżne orłosępy brodate\" /lepiej napisać młode/. Podkreślam, że piszę te uwagi z życzliwości, ponieważ bardzo cenię wszelkie działania, mające na celu popularyzację wiedzy o zwierzętach i widzę ogrom pracy włożonej w stworzenie Waszego portalu, całkiem ładnie opracowanego graficznie. Nie kieruję się chęcią obrażenia nikogo, jednak teksty o zwierzętach powinny być rzetelne, napisane wiarygodnie i poprawnie. Orłosępy to jedne z najrzadszych i najpiękniejszych ptaków drapieżnych i warto poświęcić im uwagę.


Dodaj komentarz

Autor:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 7 ->