Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Myszołów włochaty

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Myszołów włochaty

Łac:Buteo lagopus




      Myszołów włochaty jest dużym ptakiem drapieżnym, należy do rodziny jastrzębiowatych. Ptak drapieżny najchętniej przebywa na otwartych przestrzeniach tzn. pola, łaki. Lubi zimować na terenach rolniczych, na wrzosowiskach oraz bagnach. Myszołów włochaty unika dużych kompleksów leśnych. Tworzy luźne skupiska na terenach obfitujących w ulubiony pokarm. Myszołów włochaty jest płochliwy.

Galeria zdjęć 

Myszołów włochaty na łąceGniazdo Myszołowa włochategoMyszołów wlochaty w locie

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE

      Myszołów włochaty jest nielicznym ptakiem drapieżnym występującym w Polsce, zazwyczaj przelatuje przez Polskę lub zimuje w naszym kraju, na tych samych terenach, na których zimuje także myszołów zwyczajny. Do przyjścia wiosny można myszołowa włochatego spotkać w różnych częściach naszego kraju w zmiennej liczbie, początek jego przelotów przypada na marzec, a jego rekordowe ilości osobników w połowie kwietnia. W Polsce występuje jednak znacznie rzadziej niż myszołów zwyczajny. Ostatnie osobniki przebywające w naszym kraju możemy zaobserwować w maju. Myszołowy włochate przebywają w Polsce poza okresem lęgowym.

WYGLĄD
      Myszołów włochaty posiada na swoim ciele dużą zmienność ubarwienia. Bardzo zmienne jest jego rozmieszczenie plam w barwach brunatnych, brązowych, bezowych oraz białych, tak samo zmienne są jego kolory, ale wierzch ciała ma zawsze ciemniejszy niż spód. Charakterystyczna jest biała plamka, znajdująca się zawsze na kuprze, ogon jest u jego podstawy prawie w białej barwie, ale jego zakończenie to ciemny pas (u dorosłych ptaków występuje jedna szersza pręga i kilka węższych, u młodych widać tylko jeden pasek). Samiec drapieżny ma kilka dodatkowych wąskich, ciemnych pasków, zaś samice tylko dwa, które prawie się ze sobą zlewają. Na grzbiecie Myszołowa włochatego znajdują się charakterystyczne białe pióra, tak samo jak na jego głowie. Ciemne plamy znajdują się na skrzydłach, głowie. Piersiach i nadgarstkach drapieżnika. Skoki są opierzone, aż do żółtych palców (w przeciwieństwie do myszołowa zwyczajnego, stąd też nazwa gatunkowa "włochaty"). Myszołów włochaty ma długie nogawice. Młode ptaki drapieżne posiadają ciemno ubarwiony brzuch, który odróżnia się od jaśniejszej piersi.
Myszołów włochaty różni się od myszołowa zwyczajnego długością swoich skrzydeł, prawie białą głową, jaśniejszym ubarwieniem oraz tym, że jest od niego większy. W locie Myszołów włochaty charakteryzuje się także swoim lżejszym lotem, macha bardzo płynnie skrzydłami. Na mniejszych dystansach leci nisko nad ziemią.
długość ciała wraz z dziobem i ogonem wynosi od 50 do 60 cm
długość samego ogona wynosi od 20 do 24 cm
rozpiętość skrzydeł wynosi od 120 do 150 cm
masa ciała wynosi od 700 do 1300 g


ROZMNAŻANIE
      Ptaki gniazdo budują na ziemi, na półkach skalnych, na obrywach rzecznych, bardzo rzadko na starych drzewach. Gniazdo stanowi platformę, która zawsze jest wyścielona trawą oraz mchem. Myszołowy włochate nigdy nie gniazdują gromadnie (w koloniach). Myszołów włochaty wyprowadza jeden lęg w roku, zawsze pod koniec maja. Samica składa od 2 do 7 jaja, o barwie rdzawo-nakrapianej. Ilość jaja zależy od dostępności pokarmu w okresie rozmnażania. Gdy ptaki nie mają jak zdobyć odpowiedniej ilości pokarmu, nie wyprowadzają żadnego lęgu. Jaja wysiadywane są zazwyczaj przez okres od 28 do 30 dni, jaja wysiadywane są przez samca i samicę. Pisklęta Drapieżników opuszczają rodzinne gniazdo po upływie od 35 do 40 dni. Przez okres 30 dni po opuszczeniu gniazda nadal zostają pod opieką rodziców. Po okresie lęgowym prowadzi samotniczy tryb życia. Czasami można zaobserwować gromadzenie się w jednym miejscu małej grupy tych ptaków.

POŻYWIENIE
      Myszołów włochaty poluje na łąkach oraz polach uprawnych często przy tym zawisając w powietrzu i trzepocząc skrzydłami. Myszołów włochaty zjada przeważnie same gryzonie takie jak: myszy i norniki, na które poluje w locie lub zaczaja się na ziemi, z niskich krzewów i innych wyniesionych miejsc. W przypadku niedoboru gryzoni, w czasie długich i srogich zim, drapieżnik potrafi zaatakować osłabioną kuropatwę lub ptaki hodowlane oprócz dorosłej kury, która doskonale broni się przez ptakiem drapieżnym. W bardzo dokuczliwe mroźne zimy, gdy myszołów włochaty nie ma dostępu do ulubionego pożywienia, nie pogardzi padliną.

Filmy 

Myszołów włochaty

Myszołów włochaty na polu

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
      Myszołów włochaty na terenie Polski jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.


Komentarze (1)

| Elaine  |  2024-06-03, 23:20:53
Five Killer Quora Answers To Cutest Pornstars cutest pornstars (vesti46.ru)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 16 ->