Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Raróg zwyczajny

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Raróg zwyczajny

Łac. Falco cherrug




      Raróg zwyczajny to duży ptak drapieżny, który należy do rodziny sokołowatych. Ptak drapieżny nie lata zbyt szybko, bardzo często krąży na poziomo rozłożonych skrzydłach. Poza okresem lęgowym żyje samotnie.
Najprawdopodobniej polska nazwa Raroga zwyczajnego wywodzi się od łacińskiego słowa: rarus - rzadki. W dawniejszych nazwach raroga zwyczajnego można znaleźć bezpośredni związek drapieżnego ptaka z naszym krajem - raróg polak, sokół podolski, sokół polski.

Galeria zdjęć 

Młody Raróg zwyczajnyMłode Raroga zwyczajnegoRarogi zwyczajne jedzące padlinęRaróg zwyczajny w locieRaróg zwyczajnyRaróg zwyczajny na skale

Informacje hodowlane 

Wystepowanie
      Raróg zwyczajny zasiedla południową i wschodnią Europę oraz środkową Azję. Raróg zwyczajny jest ptakiem nielicznym, który przylatuje do Polski. W naszym kraju drapieżnika można spotkać o każdej porze roku, najczęściej podczas maja, września oraz października. Raróg zwyczajny lubi najbardziej przebywać na równinach na których znajdują się kępy drzew, łąki i pustynie. Można go spotkać także na terenach skalistych oraz na terenach rolniczych. Wygląd
      Zarówno samiec jak i samica posiadają jednakowe ubarwienie. Samica jest nico większa od samca. Głowa jest barwy białej, posiada podłużne brunatne pasy, z wąskim lekko widocznym wąsem oraz brwią, posiada także lekki rdzawy nalot. Szarobrązowe maja ptaki upierzenie na grzbiecie oraz skrzydłach, skrzydła mają dodatkowo płowordzawe krawędzie piór. Spód ciała ptaków drapieżnych jest w barwie jasnej, jest bardzo mocno podłużnie prążkowany, prążki na spodzie ciała są barwy brązowej. Prążki znajdujące się na spodzie ciała, łącza się na bokach brzucha. Na ogonie drapieżników znajdują się poprzeczne pręgi. Oczy Rarogów zwyczajnych są brązowe, zaś ich dziób jest szary. Woskówki znajdujące się na dziobie ptaków jak również nogi dorosłych ptaków są barwy żółtej, zaś młode ptaki do pierwszego roku życia posiadają woskówki i nogi w barwie szaroniebieskiej. Raróg zwyczajny jest trochę większy od sokoła wędrownego , ale różni się od niego bardziej masywna budową ciała i dłuższym ogonem.
Długość ciała wraz z dziobem wynosi od 45 do 59 cm.
Rozpiętość skrzydeł od 105 do 130 cm.
Długość samego ogona od 18 do 34 cm.
Masa ciała samicy od 1000 do 1300 g.
Masa ciała samca od 700 do 900 g.
Rozmnażanie
      Raróg zwyczajny łączy się w pary, w których żyje wspólnie prze kolejne lata lęgowe. Prawdopodobnie ptaki łączą się w pary na całe życie.
Samica drapieżnika podczas jednego roku wyprowadza jeden lęg. Tak samo jak w przypadku innych drapieżnych sokołów, raróg zwyczajny nie buduje sam swojego gniazda, lecz zajmuje inne opuszczone gniazdo, które wcześniej mogły zbudować myszołowy, orły lub bociany. Jeśli do zajętego przez raroga zwyczajnego gniazda wróci właściciel, ptak przepędza go z całych sił, może nawet dać radę wypędzić orła cesarskiego lub orła bielika. Jedynie bocian jest w stanie usunąć intruza z własnego gniazda. Raróg zwyczajny czasami zasiedla budki lęgowe. Dla ptaków zasiedlających inne obce gniazda, dobre są miejsca na których znajdują się kolonie czapli oraz gawronów, ponieważ zapewnia ona bardzo łatwy dostęp do pożywienia.
Samica ma zazwyczaj od 3 do 4 jaj o barwie beżowej na których znajduje się obfite nakrapianie brązowymi plamkami, które składa na przełomie kwietnia i maja. Jaja są zawsze wysiadywane przez samicę i samca, przez okres około 30 dni. Młode ptaki gniazdo rodzinne opuszczają po upływie około 45 dni. Młode ptaki, swoje pierwsze lęgi wyprowadzają w wielu 2 lat. Pożywienie
      Raróg zwyczajny najchętniej poluje na gryzonie, małe ssaki oraz na ptaki o średniej wielkości. Niekiedy poluje także na chrząszcze, żaby oraz jaszczurki. Drapieżnik jest bardzo dobrym myśliwym, potrafi atakować ofiarę z niskiego lotu, tuż nad ziemią. Małe ssaki łapie bezpośrednio na ziemi.

Filmy 

Lot Raroga zwyczajnego

Raróg zwyczajny

Sposoby zwalczania 

Ochrona
      W naszym kraju raróg zwyczajny jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, wyłącznie miejsca rozrodu ptaków są objęte ochroną strefową.
Raróg zwyczajny jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem na obszarze całego świata, jedynie na terenach Europy oraz Mongolii można zaobserwować przyrost tych drapieżników . Najważniejszymi czynnikami, które zagrażają wyginięciu gatunku Raraoga zwyczajnego, jest odławianie młodych ptaków na potrzeby sokolnictwa. W sokolnictwie ceniono zalety myśliwskie ptaka, ponieważ drapieżnik był wszechstronny oraz uderzał zarówno na ptactwo w locie, jak i w zwierzynę naziemną. Za pomocą drapieżnych rarogów polowano przez cały rok, wyłącznie nie polowano z nimi, kiedy przechodziły okres pierzenia. Do wyginięcia tego gatunku przyczyniają się także degradacje ich siedlisk, zanieczyszczenie środowiska środkami chemicznymi, które są stosowane w rolnictwie.


Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 1 ->