Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Zębiełek białawy

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Zębiełek białawy

Łac. Crocidura leucodon


      Zębiełek białawy jest ssakiem owadożernym, należącym do rodziny ryjówkowatych. Mały ssak jest aktywny przez całą dobę, zazwyczaj żywi się owadami oraz ich larwami, nie gardzi ślimakami, zjada także małe drobne gryzonie. Gdy nie znajduje swojego ulubionego pożywienia Zębiełek białawy posila się padliną oraz owocami. Po mimo tego, że Zębiełek białawy nie jest dużym ssakiem, ilość zjedzonego przez niego pożywienia, jest bardzo duża w stosunku do masy jego ciała.
Zębiełek białawy żyje przeciętnie do 1,5 roku.

Galeria zdjęć 

Zębielek bialawy wychodzący z noryZębiełek białawy jedzący ślimakaPysk zębiełka białawego

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
     Zębiełek białawy zasiedla Europę Środkową oraz Południową, występuje także na terenach Azji Zachodniej. W naszym kraju można spotkać małego ssaka na południu (także w tatrach), w Wielkopolsce oraz na terenach Lubelszczyzny.

     Zębiełek białawy lubi przebywać na obszarach na których znajdują się pola uprawne oraz łąki. Zamieszkuje tam zazwyczaj, porzucone nory po krecie oraz po nornicach. Kiedy sytuacja tego wymaga ssak sam kopie sobie własne nory. Pod kępą gałęzi buduje swoje gniazda, do ich budowy używa splecione trawy. Gniazdo ma zawsze wyłącznie jedno wyjście, które znajduje się z boku gniazda. Zębiełek białawy bardzo często przebywa nie daleko zabudowań ludzkich.



WYGLĄD
      Zębiełek białawy posiada ciało o długości do 8 cm. Jego ogon posiada długość do 4 cm. Masa ciała małego ssaka wynosi od 7 do 15 g. Cały grzbiet ciała jest w barwie rdzawawej, brązowej lub ciemnobrązowej, zaś cały spód ciała jest w barwie białej lub jasnopopielatej.



ROZMNAŻANIE
     Ciąża samicy Zębiełka białawego trwa od 31 do 33 dni. Samica w jednym miocie zazwyczaj wydaje na świat od 3 do 6 młodych. Młode ssaki dojrzałość płciową osiągają już po upływie 4 miesiąca ich życia, bardzo szybko. Młode mogą więc wydawać własne potomstwo w tym samym roku, w którym same przyszły na świat. Podczas jednego roku rozrodczego, samica wydaje na świat, zazwyczaj od 2 do 4 miotów.

Filmy 

Zębiełek białawy

Zębielek białawy w trawie

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
     Zębiełek białawy na terenach naszego kraju podlega ścisłej ochronie gatunkowej.


Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 1 ->