Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

 Pastuch na jelenie

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Komentarze

Pastuch na jelenie

      Jeleń należy do zwierząt parzystokopytnych (jak dzik), z natury jest zwierzęciem aktywnym w dzień, ale obecność ludzi oraz drapieżników którzy zakłócają ich spokój oraz poczucie bezpieczeństwa zmusiło zwierzę na przejście na nocny tryb życia, a podczas dnia ukrywa się w lasach.

      Na poszukiwanie pokarmy jeleń wyrusza po zmierzchu na tereny na których nie wyczuwa dla siebie żadnych niebezpieczeństw, nad ranem wraca do swojej kryjówki. Jeleń caly czas jest czujny śpi tylko około 100 minut na dobę.

      Jeleń żywi się pędami rożnych roślin, korą i owocami drzew oraz krzewów, ziołami, mchem, porostami oraz młodymi pędami drzew iglastych. Ale to im niestety nie wystarcza, zwierzęta szukając lepszych smakołyków wkraczają na pola uprawne skuszone burakami, kapustą, ziemniakami oraz zbożami, czyniąc w ten sposób dużo szkód.

      W przypadku szkód wyrządzonych przez żerowanie jeleni koła łowieckie mają obowiązek do wypłacania rolnikom odszkodowań w wyniku poniesionych strat.

Galeria zdjęć 

Rozmieszczenie linek w ogrodzeniu elektrycznymOgrodzenie z siatki leśnej

Informacje hodowlane 

      Ogrodzenie elektryczne przeciw jeleniom rożni się nieco od ogrodzenia budowanego przeciw sarną. W budowie ogrodzenia potrzebne są wysokie słupki drewniane, które powinny być dobrze wzmocnione w narożnikach. Na jelenie musimy zbudować wyższe ogrodzenie z większą ilością przewodników. W ogrodzeniu powinny być rozprowadzone i dobrze naciągnięte dwie linki stalowe (linki z drutu) oraz na samej górze powinna się znajdować taśma, o kolorze intensywnym która będzie dobrze widoczna przez jelenie. Ostatni przewód naszego ogrodzenia powinien być umieszczony na wysokości 150 cm, jeden przewód powinien znajdować się na wysokości nosa jelenia. Rozmieszczenie przewodów powinny być na wysokości pierwsze 50 cm, drugie 100 cm, trzecie 150 cm. Niektórzy budują odrodzenie z pięciu przewodów wtedy rozmieszczane są następująco pierwsze 50 cm, drugie 75 cm, trzecie 100 cm, czwarte 125 cm i piąte 150 cm. Odpowiednio zbudowane ogrodzenie elektryczne pozwala na zmniejszenie strat i wszystkich szkód wyrządzonych przez jelenie na naszych terenach. Impuls jaki jest generowany przez elektryzator powinien prawidłowo działać, aby jelenie po bliskim zetknięciu się z pastuchem nabrały refleksu do niego.

Rozmieszczenie linek w ogrodzeniu elektrycznym
Rozmieszczenie linek w ogrodzeniu elektrycznym
      Pastuch na jelenie powinien mieć napięcie 8000V i impuls elektryczny o mocy 3J. Ogrodzenie powinno posiadać dobre uziemienie oraz izolację, jest to bardzo ważne z uwagi na jakość napięcia pastucha. Należy wiedzieć że napięcie elektryzatora spada, kiedy na jego przewodach znajdą się jakiekolwiek rośliny. Roślinność rosnąca obok naszego ogrodzenia która dotyka linki, obniża jego sprawność, powinniśmy więc zadbać o to aby w miarę możliwości dbać o otoczenie wokół naszego pastucha. Na napięcie pastucha wpływa także długość przekroju przewodu oraz sama długość ogrodzenia.

      Elektryczny pastuch na jelenie powinien stanowić dla nich barierę fizyczną i psychiczna nie do pokonania. Ogrodzenie powinno być solidne i odporne na rozciąganie, po mimo swojej wysokości. W budowie mocnego ogrodzenia elektrycznego dobrze się sprawdza zastosowanie siatki leśnej. Siatka dla jeleni oznacza barierę fizyczną. Zastosowanie siatki leśnej jest bardzo praktyczne oraz tanie w utrzymaniu ponieważ żywotność siatki może trwać nawet 20 lat. Ogrodzenie naszych terenów za pomocą siatki leśnej (drutów) o duże elastyczności pozwala w praktyce na odbicie się jelenia, jeśli ten w popłochu wbiegnie na nasze ogrodzenie, zwierzęciu się nic nie stanie a siatka leśna wróci do swojej poprzedniej postawy. Wysokie ogrodzenia zelektryzowane są bardzo dobrym wyborem, ponieważ są bardzo trwałe, mocne, solidne i chroni przed rożnymi drapieżnikami oraz szkodnikami do których także należy jeleń. Takie ogrodzenie elektryczne jest dobrym rozwiązaniem dla stałych instalacji.

Ogrodzenie z siatki leśnej
Ogrodzenie z siatki leśnej
      Ja już wcześniej było wspomniane ogrodzenie elektryczne musi być solidne, moce i posiadać odporność na rozciąganie. Jelenie charakteryzują się bardzo dobrze wykształconym zmysłem węchu, możemy więc powiesić na naszym ogrodzeniu przynętę na jelenie (najlepiej posłuży do tego przysmak tych zwierząt), która zwolni ich bieg a co najważniejsze zwabi je i jednocześnie zmusi do dotknięcia drutów ogrodzenia nosem bądź językiem. Po zetknięciu się z ogrodzeniem zwierzę poczuje nieprzyjemny ból, i szybko zapamięta niemiłe zdarzenie, w wyniku czego zacznie omijać pastucha.

      Wszystkie prawidłowo zbudowane ogrodzenia elektryczne są bezpieczne dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. Działają następująco - w chwili bliskiego zetknięcia się jelenia (lub innego zwierzęcia) z przewodami elektrycznymi ma miejsce krótkotrwałe nieprzyjemne uczucie wstrząsu (bólu). Spowodowane jest to przepływem impulsu elektrycznego, po mimo jego wysokiego napięcia nie stanowią w żaden sposób nawet najmniejszego zagrożenia dla zdrowia zwierząt i ludzi. Powoduje naturalne odruchowe cofnięcie się zwierzęcia od pastucha.


Komentarze (1)

Ogrodzenie na jelenie | baster  |  2014-10-09, 21:51:16
Jelenie to bardzo silne zwierzęta i nawet najmocniejsza zapora nie powstrzyma rozpędzonego byka. Ale bardzo skuteczne są szerokie kolorowe taśmy elektryczne, które z bardzo daleka już widać, taki sygnał jest dobrym ostrzeniem dla jeleni aby nie podchodzić


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 6 ->