Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Ochrona sadów przed zającami i sarnami

Galeria zdięć
Informacje hodowlane

Ochrona sadów przed zającami i sarnami

      O zabezpieczeniu naszych sadów przed gryzoniami oraz zwierzyną łowną powinniśmy pomyśleć podczas jesieni. Jest to najlepszy czas do przemyśleń w celu zapewnienia ochrony naszym drzewkom, aby podczas wiosny nie narazić się na straty związane z wizytą nieproszonych gości. Nie zdajemy sobie sprawy jak duże szkody mogą wyrządzić zwierzęta w sadach. Młode drzewka wiśni i jabłoni są najczęściej narażone na uszkodzenia, spowodowane to jest ich niskopiennością (zwłaszcza podczas dużych opadów śniegu, zwierzęta wchodzą na śnieg leżący pod drzewkiem i je obgryzają).

Galeria zdjęć 

Królik przed siatką w sadzieSiatka leśnaZabezpieczenie sadu przed sarnami
Sarny w sadzie
Dziki zając

Informacje hodowlane 

      Sadownicy najczęściej ogradzają swój sad za pomocą siatki na wysokość co najmniej od 1,2 m do 1,6 m. Ale takie ogrodzenie niestety nie wystarczy w celu ograniczenia zwierzętom wstępu na nasz teren. Do ochrony szkółek drzewnych używana jest siatka leśna o gęstym rozstawie drutów, zabezpiecza teren sadu przed wizytami królików, dzikich zajęcy lub innych zwierząt leśnych. Powinna mieć minimum 160 cm wysokości, 20 drutów poziomych, przy rozstawie co 15 cm. Tego rodzaju siatka idealnie sprawdza się podczas zimy, w innych siatkach zwierzęta bez problemu przechodzą przez oczka a ułatwia im to okrywa śnieżna. Dużo sadowników decyduje się na tego rodzaju ochronę ponieważ jest ona bardzo prosta w montażu.

      Oprócz tego w pobliżu sadu lub szkółki z drzewkami możemy zbudować tzw. poletka ogryzkowe, z materiałów naturalnych czyli mogą nam do tego posłużyć gałęzie ze zbyt gęstych drzew, ścięte gałęzie, zwierzęta a zwłaszcza króliki zabiorą się za obgryzanie gałęzi leżących na ziemi a nie tych rosnących na drzewkach .

      Sarny należą do płochliwych zwierząt, dlatego aby ograniczyć obgryzanie przez nie drzewek, możemy na nich pozawieszać wstążki, kolorowe paski materiałów lub inne folie kolorowe i odblaskowe. Ale z czasem nawet sarny się do takiego widoku przyzwyczajają i po jakimś czasie nie zwracają już na nie najmniejszej uwagi.

Sarny w sadzie
Sarny w sadzie
      Najlepszym rozwiązaniem na zlikwidowanie wizyt saren w naszych sadach jest zastosowanie ogrodzenia elektrycznego. Pastuch na sarny powinien posiadać trzy linki specjalne podłączone pod prąd ( pierwsza 25 cm nad ziemią, druga 60 cm, a trzecia 110 cm), jeśli sarna dotknie linii pod napięciem odczuje niemiły ból, który zapamięta. Ogrodzenie elektryczne które zostało dobrze zbudowane, wytwarza pole magnetyczne które sarny wyczuwają. To będę je skutecznie zniechęcało aby wejść poza linię ogrodzenia.
Należy pamiętać, że sarny to bardzo płochliwe i czułe zwierzęta. Odpowiednio zbudowane ogrodzenie elektryczne będzie generowało pole magnetyczne, które będzie przez sarny wyczuwane i będą one trzymać się od niego z daleka. Wiele kół łowieckich przekonuje się, że dużo bardziej opłacalne jest inwestowanie w pastuchy elektryczny, niż płacenie wysokich odszkodowań na rzecz rolników.

Dziki zając
Dziki zając
      W naturalnym środowisku sadownicy mają swoich pomocników, są to między innymi ptaki drapieżne które mają spore doświadczenie w polowaniu na gryzonie. Chcąc gościć je na swoich terenach warto zaopatrzyć sady w wysokie tyczki z poziomą poprzeczką ( 3 lub 4 sztuki na 1 ha), które kończą się ponad konarami drzew na których z chęcią zasiadają ptaki drapieżne w sytuacjach tropienia szkodników.

      Dodatkowo w październiku oraz listopadzie możemy pokryć repelentami pnie drzewek i same podstawy gałęzi szkieletowych drzewek (oczywiście nie pokrywamy całych roślin), preparat ten odstrasza króliki, zające jelenie oraz sarny. Preparat rozprowadzamy na suchą kore drzew, w dni bezdeszczowe na plusowej temperaturze (zabiegi te powtarzamy co 4 lub 6 tygodni, jeśli zauważymy nowe odgryzienia kory drzew). Mydełka toaletowe zabezpieczone w folie wodoodporne i powieszone na drzewkach odstraszają sarny, powinno się je wieszać na wysokości około 0,5 - 1,5 m.


Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 20 ->