Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Ochrona kukurydzy i ziemniaków przed dzikami

Komentarze

Ochrona kukurydzy i ziemniaków przed dzikami

      Wielkie straty spowodowane żerowaniem dzikiej zwierzyny od zawsze były zmartwieniem rolników. Za pomocą jakiego sposobu skutecznie zabezpieczyć pola które znajdują się bardzo blisko terenów zalesionych. Dziki które nie maja zbyt dużej ilości pożywienie wybierają się na żerowiska, w wyniku których niszczą pola uprawne, ogródki działkowe, a nawet zbliżają się do zabudowań gospodarskich i mieszkalnych.



      Dzik jest niesamowitym szkodnikiem w szczególności w okresie zimowym, jego nieposkromione zachowanie spowodowane jest szczególnym upodobaniem smakowym. Najchętniej żywi się różnymi owocami leśnymi, grzybami, ziołami, krzewami oraz owadami. Niestety jego największymi przysmakami są warzywa które rosną na polach uprawnych, czyli marchew, ziemniaki. Uwielbia także kukurydzę i zboża. Nasze pola są narażone na atak ze strony dzików, cała wataha może spowodować utraty nawet liczące 80 %. Walka z dzikami nie jest łatwa, można zabezpieczać nasze uprawy za pomocą różnych ogrodzeń elektrycznych, odstraszaczy ultradźwiękowych, odblaskowych wstążek.



Pastuch na dziki
Pastuch na dziki
      Kiedyś a nawet dziś można spotkać bardzo starą metodę na odstraszenie dzików. Niektórzy rolnicy rozwieszają na polach (wzdłuż granicy chronionych terenów) woreczki z ludzkimi włosami umieszczone w pończochach. Włosy ludzkie przesiąkają wszelkimi kosmetykami oraz co najważniejsze potem. Włosy można dostać w każdym salonie fryzjerskim, wystarczy umieścić je w woreczku z pończochy i zawiązać na patykach umieszczonych od siebie w niewielkich odległościach. Dzik jest uważany za groźnego drapieżnika który może zaatakować człowieka, ale na ogół one boją się ludzi oraz innych ssaków drapieżnych np. wilków. Dlatego ta metoda na odstraszenie jest skuteczna - jak dzik poczuje ludzki zapach lub wilcze odchody to najzwyczajniej oddala się. Metoda jest sprawdzona i nie kosztowna. Ale są także inne metody zabezpieczeń pól uprawnych przed dzikami.



      Sprawdzoną metodą i używaną przez wielu rolników jest ogrodzenie elektryczne - pastuch. Pastuchy stosowane są także do zagrodzenia zwierząt udomowionych, ale na dziki potrzebujemy o wiele silniejsze urządzenie ponieważ posiadają one grubą skórę obrośniętą sztywną sierścią. W celu zabezpieczenia terenów uprawnych przed dzikami zaleca się stosowanie elektryzatora o energii co najmniej 4J. Ogrodzenia na dziki musi być bardzo mocne i stabilne. Przydatne do tego będą drewniane słupy lub słupy z włókna szklanego (wzmocnione w narożnikach). Izolatory które chcemy użyć do ogrodzenia powinny być odpowiednie do danego natężenia. Linie (przewody) najlepiej rozprowadzić w trzech liniach na wysokości od ziemi po kolei 25 cm, 45 cm oraz 75 cm (dwie linie też wystarczą od ziemi 25 cm a następnie 50 cm, ale czym więcej tym lepiej).



      Przy budowie ogrodzenie elektrycznego niezbędne są także druty najlepiej te o średnicy 2 mm. Druty narażone są na rdzewienie, dlatego warto zaopatrzyć się w te ocynkowane odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Rolnicy często stosują plecionki, ponieważ są one trwalsze od drutów i zwierzę łatwiej je dostrzeże. Jest to bardzo istotne i pomocne, ponieważ jak dzik dotknie plecionki i odczuje porażenie od razu skojarzy to z tym co widzi przed sobą. I zawsze jak zobaczy plecionkę będzie miał nie miłe wspomnienie i może to pohamować go od żądzy zdobycia pożywienie z naszych pól uprawnych. Rozmieszczenie drutów nie jest takie proste, trzeba je naciągać tak mocno aby nie opadały na roślinność lub ziemię.



Dziki
Dziki
      W celu dodatkowego zabezpieczenia przed dzikami możemy użyć drutu kolczastego. Drut kolczasty nie może być podłączony do elektryzatora, lub mieć kontakt z liniami które przewodzą prąd. Należy go umieścić nad liniami - stanowi to dodatkową ochronę. Działa to nie tylko na dziki, ale także na sarny oraz jelenie. Są one wyższe niż dzik więc warto drut kolczasty zamocować na wysokości około 90 cm nad ziemią, po prostu ponad ostatnią linia która przewodzi prąd.



      Pod żadnym pozorem nie możemy zapomnieć o odpowiednim uziemieniu, który pozwala na powrót przechodzących impulsów podczas gdy zwierzę dotknie naszego ogrodzenia. Odbywa się to w następujący sposób. Wierzę dotyka ogrodzenia, impuls przechodzi przez jego ciało, następnie przez ziemię oraz uziemienie, po czym wraca do elektryzatora. Uziemienie powinno być zawsze podłączone do sprawdzonego elektryzatora. Niektórzy korzystają z impulsu powyżej 4J, zaleca się wtedy korzystanie z dodatkowego uziemienia, pomaga to w zwiększeniu skuteczności w odbieraniu impulsów elektrycznych. Podczas silnych upałów oraz dużej suszy, krótkie uziomy spadają, dlatego warto zakładać je o długości co najmniej 1 metra.



      Skuteczność naszego ogrodzenie elektrycznego spada, jeśli zarośnie je zbyt wysoka i bujna roślinność. Jest to jednak nie uniknione zjawisko jeśli nasze tereny sąsiadują z lasami i bogatymi terenami zielonymi. Okolice w których znajdują się linie powinny być czyste, tzn: nie zarośnięte trawą. Trawa oraz rośliny które opierają się o linię przyczyniają się do spadku prądu, a co za tym idzie obniża się skuteczność naszego ogrodzenia. Moc elektryzatora o sile impulsu większej niż 6J powodują wypalanie malej roślinności pod ogrodzeniem, ale nie zrobią tego z krzakami lub grubymi gałęziami. Przepisowo zbudowane ogrodzenie elektryczne stanowi najskuteczniejszą metodę w walce z naszym uporczywym szkodnikiem - dzikiem. Stanowi doskonała ochronę szkółek leśnych, szkółek drzewek owocowych, sadów oraz co najważniejsze pół uprawnych.



Rozmieszczenie linek w pastuchu
Rozmieszczenie linek w pastuchu
      Musimy pamiętać że żerujące dziki potrafią wyrządzić wielkie szkody w uprawach ziemniaków oraz kukurydzy. Straty poniesione podczas wizyty dzików na naszym polu są nie do odzyskania, uprawiamy nasze warzywa lub kukurydze długi czas a możemy w krótkim to wszystko stracić.


Komentarze (3)

| maciej  |  2018-03-23, 15:09:20
szwagier uzywal odstraszacz ultradzwiekowy i sobie chwalil na rynku mozna kupic rozne odstraszacze on kupil vadalarm i sobie chwalil

Moc elektryzatora | Bogdan  |  2017-07-19, 15:16:00
O jakiej mocy trzeba kupić elektryzator, żeby był skuteczny na dziki i sarny ?? Na razie stosuję odstraszacze w płynie hukinol i animal stoper. Ale mam też pole w takim miejscu gdzie, jednak ten zapach trochę przeszkadza sąsiadom i szukam innego rozwiązania.

drut kolczast | ach  |  2017-06-18, 10:40:37
Ogrodzenie z drutem kolczastym można wykonać pod warunkiem że jego wysokość ma conajmniej 1,8m.Reguluje to Dz.U. z 1999 nr 15 poz 140. \"Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Umieszczanie na wysokości mniejszej niż 1,8 m drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych ostro zakończonych elementów jest zabronione.\" Więc nie wprowadzajcie w błąd zdejmijcie tego posta


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 0 ->