Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Zabezpieczenie gołębnika przed kuną

Komentarze

Zabezpieczenie gołębnika przed kuną

      Kuna to drapieżca który ściąga sen z powiek wszystkim hodowcą gołębi. Wytępienie tego szkodnika jest bardzo pracochłonne i wymaga dużej cierpliwości. Nawet jeśli uda nam się pozbyć nieproszonego gościa z naszego terenu nie możemy mieć pewności że za jakiś czas do nas nie wróci. Więc cały czas musimy odpowiednio zabezpieczyć nasze gołębniki jeżeli nie chcemy ponosić żadnych strat w hodowli.

      Kuny występują w dwóch gatunkach (domowa i leśna), są bardzo podobne do siebie. Posiadają charakterystyczny długi tułów ze spiczastym pyskiem (głowę mają bardzo dużą w porównaniu do reszty ciała) oraz krótkimi uszami. Są bardzo zwinne i szybkie. Ogon kuny jest bardzo puszysty. Kuna domowa od kuny leśnej różni się odmiennym umaszczeniem i kolorem futra. Na szyi u kuny domowej możemy zauważyć plamę w kolorze białym natomiast kuna leśna posiada plamę w kolorze żółtym. Masa ciała drapieżnika wynosi około 2 kg.

      Kuna żywi się ptakami, rybami, mniejszymi gryzoniami a nawet jajami ptaków. Jej aktywność w polowaniu jest największa o zmroku. Gdy dostanie się do kurnika lub gołębnika jest wstanie wyrządzić spore straty w hodowli. Czasami kuna która znajdzie się w gołębniki pod wpływem dużej ilości pożywienia może wpaść w szał zabijania. Jest wstanie zabić wszystkie gołębie a zjeść tylko jedną sztukę.

      W walce z kunami możemy wykorzystać najnowsze technologie bądź znane starsze rozwiązania. Do wypłoszenia kun ze swojego terenu często hodowcy wykorzystują psy, które poprzez szczekanie gdy wywęszą kunę mogą ją przegonić - ale czy wystarczy to na długo ? To nie jest pewne. Ale na pewno w jakiś sposób pomaga. Gołębniki możemy umieścić na pewnej wysokości, co ograniczy zagrożenie ze strony np. lisów, ale na kuny to nie zadziała ponieważ potrafią się wspinać nawet po murze. Dlatego gołębiarze powinni zamykać wylot gołębników na noc, ponieważ nie robiąc tego ułatwiają kuną dostanie się do wewnątrz pomieszczenia. Następnym sposobem na odstraszenie drapieżnej kuny może być zamontowanie w pobliżu wylotu gołębnika lamy halogenowej z zamontowanym czujnikiem ruchu. Gdy zaświeci się lampa drapieżca się spłoszy i ucieknie.

      Istnieją także bardziej sprawdzone metody pozbycia się kuny. Wielu hodowców przekonało się do stosowania pułapek żywochwytnych (pułapki zatrzaskowe). Stosowanie tego rodzaju pułapek przynosi największe rezultaty jeżeli wiemy z których stron lub w których miejscach najczęściej przychodzi czy przebywa kuna. Takie miejsca możemy z łatwością znaleźć po ścieżkach oraz odchodach szkodnika.

Gołębie na dachu
Gołębie na dachu
      Kuna to drapieżca!!! Ma doskonały węch, dlatego tak bardzo ważne jest aby klatki umieszczać za pomocą rękawiczek ochronnych aby zostawić na nich jak najmniej zapachu ludzkiego, który kuna z łatwością może wyczuć.

      Klatki najlepiej porozstawiać w pobliżu gołębników, w miejscach wcześniej przez nas wybranych. Kuna sama z siebie do klatki nie wejdzie, trzeba jej w tym delikatnie dopomóc. Musimy ją skusić pożywieniem, najlepiej takim które lubi najbardziej. Najlepsza przynętą dla kuny było by młode pisklę, lecz jest to nie etyczne i nie humanitarne. Musimy więc do tego użyć kurze udko lub skrzydełko, ale najlepszym rozwiązaniem może być po prostu surowe kurze jajko. Wszystkie przynęty umieszczane w klatce zatrzaskowej nie mogą być także dotykane gołą ręką, najlepiej do tego także stosować rękawiczki ochronne. W celu zabezpieczenia naszego gołębnika możemy zaopatrzyć się również w dostępne na rynku odstraszacze ultradźwiękowe na kuny. Ale jeśli kuna w pobliżu naszego terytorium wydała na świat młode nie da się wypędzić z naszej posesji za pomocą tego urządzenia.

      Po mimo zagrożenia jakie niosą ze sobą kuny na nasze hodowle gołębi, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej opiece nad naszymi ptakami. Odpowiednia opieka i pielęgnacja jest niezbędna, ponieważ jeśli zaniedbamy gołębie możemy doprowadzić je do zdziczenia, różnych chorób a nawet do śmierci. Musimy je regularnie karmić i poić najlepiej do tego używać odpowiednich karmideł i poideł, które powinny być umieszczone w takim miejscu w gołębniku aby uniemożliwić ptakom marnowania pożywienia.

Pułapka na kuny
Pułapka na kuny
      Kuna wyrządza ogromne szkody w gołębnikach, kurnikach w gospodarstwach domowych a nawet w samochodach (przegryzają kable silnika ponieważ zbawione ciepłem chcą dostać się do środka). W tym wypadku na pewno swoje zastosowanie znajdzie odstraszacz ultradźwiękowy zamontowany tuż pod maską naszego auta przy silniku.

      Drapieżniki są bardzo uciążliwe, psotliwe i czasami wyprowadzają hodowców z równowagi jak walka z nimi staje się bardzo pracochłonna. Kuna jak każde zwierzę ma prawo do życia i zasługuje na szacunek, ponadto trzeba pamiętać ze zarówno kuna domowa jak i leśna jest objęta ochroną gatunkową. NIE MOŻNA POD ŻADNYM SPOSOBEM STOSOWAĆ PUŁAPEK TYPU - ZATRZASKÓW, SIDEŁ JAK RÓZNIEŻ WNYKÓW. NIE MOŻNA POD ŻADNYM SPOSOBEM STOSOWAĆ PUŁAPEK TYPU - ZATRZASKÓW, SIDEŁ JAK RÓZNIEŻ WNYKÓW. KAŻDE SIDŁA MECHANICZNE ZABIJAJĄ ZWIERZĘTA, SĄ NIE HUMANITARNE I NIEZGODNE Z PANUJĄCYM OBECNIE POLSKIM PRAWEM

Mloda kuna w pułapce  żywochwytnej
Mloda kuna w pułapce żywochwytnej
     Ale nie wolno się poddawać, trzeba nieco więcej cierpliwości a na pewno nasze pułapki zaczną przynosić pożądane efekty. Złapany szkodnik za pomocą pułapki żywochwytnej, powinien być wywieziony w bezpieczne miejsce oddalone od naszej hodowli. Takie klatki są do tego przystosowane, posiadają wygodną rączkę za którą możemy ja złapać i swobodnie ją przenosić. Klatki nie są wielkich rozmiarów więc spokojnie mieszczą się w aucie. Podczas transportu ważne jest to aby klatka była przykryta kocem, lub jakimś materiałem - kuna podczas takiej podróży przeżywa wielki stres, chociaż tak możemy go zmniejszyć i trochę uspokoić zwierzę.


Komentarze (1)

Sposób na kunę | Paulina  |  2014-07-17, 10:17:37
Fajny artykuł. Rok temu kuna mi grasowała na strychu. Oprócz tego, że narobiła niesamowitego smrodu, to jeszcze całą wełnę mi zjadła! Akurat kupiliśmy pułapkę na kunę: http://www.hodowlany.pl/i1389_Pulapka_na_kuny_STRONG_dwuwejsciowa_zywochwytna.html i na drugi dzień była już złapana:)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 0 ->