Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Zabezpieczenie gołębnika przed kuną
Kuna to drapieżca który ściąga sen z powiek wszystkim hodowcą gołębi. Wytępienie tego szkodnika jest bardzo pracochłonne i wymaga dużej cierpliwości. Nawet jeśli uda nam się pozbyć nieproszonego gościa z naszego terenu nie możemy mieć pewności że za jakiś czas do nas nie wróci. Więc cały czas musimy odpowiednio zabezpieczyć nasze gołębniki jeżeli nie chcemy ponosić żadnych strat w hodowli.
Kuny występują w dwóch gatunkach (domowa i leśna), są bardzo podobne do siebie. Posiadają charakterystyczny długi tułów ze spiczastym pyskiem (głowę mają bardzo dużą w porównaniu do reszty ciała) oraz krótkimi uszami. Są bardzo zwinne i szybkie. Ogon kuny jest bardzo puszysty. Kuna domowa od kuny leśnej różni się odmiennym umaszczeniem i kolorem futra. Na szyi u kuny domowej możemy zauważyć plamę w kolorze białym natomiast kuna leśna posiada plamę w kolorze żółtym. Masa ciała drapieżnika wynosi około 2 kg.
Kuna żywi się ptakami, rybami, mniejszymi gryzoniami a nawet jajami ptaków. Jej aktywność w polowaniu jest największa o zmroku. Gdy dostanie się do kurnika lub gołębnika jest wstanie wyrządzić spore straty w hodowli. Czasami kuna która znajdzie się w gołębniki pod wpływem dużej ilości pożywienia może wpaść w szał zabijania. Jest wstanie zabić wszystkie gołębie a zjeść tylko jedną sztukę.
Istnieją także bardziej sprawdzone metody pozbycia się kuny. Wielu hodowców przekonało się do stosowania pułapek żywochwytnych (pułapki zatrzaskowe). Stosowanie tego rodzaju pułapek przynosi największe rezultaty jeżeli wiemy z których stron lub w których miejscach najczęściej przychodzi czy przebywa kuna. Takie miejsca możemy z łatwością znaleźć po ścieżkach oraz odchodach szkodnika.
Gołębie na dachu |
Klatki najlepiej porozstawiać w pobliżu gołębników, w miejscach wcześniej przez nas wybranych. Kuna sama z siebie do klatki nie wejdzie, trzeba jej w tym delikatnie dopomóc. Musimy ją skusić pożywieniem, najlepiej takim które lubi najbardziej. Najlepsza przynętą dla kuny było by młode pisklę, lecz jest to nie etyczne i nie humanitarne. Musimy więc do tego użyć kurze udko lub skrzydełko, ale najlepszym rozwiązaniem może być po prostu surowe kurze jajko. Wszystkie przynęty umieszczane w klatce zatrzaskowej nie mogą być także dotykane gołą ręką, najlepiej do tego także stosować rękawiczki ochronne. W celu zabezpieczenia naszego gołębnika możemy zaopatrzyć się również w dostępne na rynku odstraszacze ultradźwiękowe na kuny. Ale jeśli kuna w pobliżu naszego terytorium wydała na świat młode nie da się wypędzić z naszej posesji za pomocą tego urządzenia.
Po mimo zagrożenia jakie niosą ze sobą kuny na nasze hodowle gołębi, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej opiece nad naszymi ptakami. Odpowiednia opieka i pielęgnacja jest niezbędna, ponieważ jeśli zaniedbamy gołębie możemy doprowadzić je do zdziczenia, różnych chorób a nawet do śmierci. Musimy je regularnie karmić i poić najlepiej do tego używać odpowiednich karmideł i poideł, które powinny być umieszczone w takim miejscu w gołębniku aby uniemożliwić ptakom marnowania pożywienia.
Pułapka na kuny |
Drapieżniki są bardzo uciążliwe, psotliwe i czasami wyprowadzają hodowców z równowagi jak walka z nimi staje się bardzo pracochłonna. Kuna jak każde zwierzę ma prawo do życia i zasługuje na szacunek, ponadto trzeba pamiętać ze zarówno kuna domowa jak i leśna jest objęta ochroną gatunkową. NIE MOŻNA POD ŻADNYM SPOSOBEM STOSOWAĆ PUŁAPEK TYPU - ZATRZASKÓW, SIDEŁ JAK RÓZNIEŻ WNYKÓW. NIE MOŻNA POD ŻADNYM SPOSOBEM STOSOWAĆ PUŁAPEK TYPU - ZATRZASKÓW, SIDEŁ JAK RÓZNIEŻ WNYKÓW. KAŻDE SIDŁA MECHANICZNE ZABIJAJĄ ZWIERZĘTA, SĄ NIE HUMANITARNE I NIEZGODNE Z PANUJĄCYM OBECNIE POLSKIM PRAWEM
Mloda kuna w pułapce żywochwytnej |
Komentarze (1)
Sposób na kunę | Paulina | 2014-07-17, 10:17:37
Fajny artykuł. Rok temu kuna mi grasowała na strychu. Oprócz tego, że narobiła niesamowitego smrodu, to jeszcze całą wełnę mi zjadła!
Akurat kupiliśmy pułapkę na kunę:
http://www.hodowlany.pl/i1389_Pulapka_na_kuny_STRONG_dwuwejsciowa_zywochwytna.html
i na drugi dzień była już złapana:)