Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Zabezpieczenie wolier przed lisami

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Komentarze

Zabezpieczenie wolier przed lisami

     Ochrona wolier przed drapieżnikami nie należy do łatwej sprawy, nie ma niestety sposobu sprawdzonego i skutecznego w 100%. Nawet stosowanie najnowszych technologii w dziedzinie ochrony wolier z ptakami przed drapieżnikami, nie zatrzymają ich przed naturalnym instynktem zdobywania pokarmu które mają zakodowane. Głodne zwierzę jest w stanie przełamać i pokonać wszystkie bariery stawiane przez człowieka w celu ochrony swojej hodowli. Ssaki lądowe mięsożerne są większym zagrożeniem niż drapieżne ptaki. Mięsożerne lisy, kuny a nawet szczury są w stanie wyczyścić całą naszą hodowlę, jeśli na swojej drodze nie spotkają żadnej nawet najmniejszej przeszkody. Zerwane z łańcucha psy mogą także być zagrożeniem naszych wolier, wygłodzone ruszają na polowanie.



Drapieżny lis
Drapieżny lis
  • ZABEZPIECZENIE WOLIERY
  • BUDOWA WOLIERY
  • Galeria zdjęć 

    Duża wolieraMała woliera podwórkowaWoliera w pomieszczeniu

    Informacje hodowlane 

    ZABEZPIECZENIE WOLIERY

         O zabezpieczeniu wolier należy myśleć już na etapie samej chęci jej posiadania. Należy być pewnym tego, że do wolier z ptakami będą chciały przedostać się drapieżniki takie jak lisy, psy itp. Sprytne liski będą chciały za wszelką cenę przedostać się za ogrodzenia za pomocą podkopu pod siatką. Aby im to utrudnić należy wkopać siatkę (antykorozyjną) w ziemię na głębokość około 50 cm, należy do tego użyć odpowiedniego materiału. Siatka ta musi mieć grubość minimum 1,2 mm - musi być odporna na ewentualne gryzienie jej przez drapieżniki. Bardzo dobra jest także siatka heksagonalna, stanowi idealne zabezpieczenie boków woliery przez drapieżnikami takimi jak lisy. Jeśli nie chcemy wkopywać siatki możemy zamiast niej umieścić w ziemi betonową płytę.

         Zastosowanie siatki lub płyt betonowych to nie wszystko. Zdecydowanie to nie wystarczy na odstraszenie nie proszonych gości. Warto więc zaopatrzyć się dodatkowo w elektroniczne ogrodzenie (pastuch), kiedy zwierzę dotknie tego urządzenia zostanie porażone impulsem elektrycznym o wartości co najmniej kilku tysięcy wolt. Porażenie nie robi zwierzęciu krzywdy, posiada małe natężenie, lecz jest bardzo nieprzyjemne i dobrze je odstrasza. Ogrodzenie elektryczne powinno być umieszczone w odległości co najmniej 40 cm od woliery po zewnętrznej stronie na wysokości najlepiej około 20 - 30 cm. Zabezpieczenie wolier za pomocą ogrodzenie elektrycznego nie jest kosztowne. Charakteryzuje się łatwym oraz szybkim montażem. Linie ogrodzenia powinny być dobrze rozprowadzone, nie możemy pozwolić aby obrastała je trawa, czy oblepiły je liście nie mogą być także zasypane śniegiem. Korzystają z takiego urządzenia musimy się zaopatrzyć w dobry i sprawdzony pastuch.

    Sposób na zakładnie siatki
    Sposób na zakładnie siatki
         Psy są także bardzo sprytne podobnie jak lisy, ale w przeciwieństwie do nich maja umiejętność wspinania się po siatce. Dlatego warto na samej górze siatki zamocować kolczasty drut, pies nie będzie w stanie pokonać tak ostrej przeszkody. W celu ochrony przed łasicami i tchórzami możemy w okolicach woliery poustawiać pułapki żywochwytnych. Jednak przy zastosowaniu tego rodzaju pułapek musimy uzbroić się w ogromną cierpliwość. Zwierzę od razu nie złapie się w naszą pułapkę. Musimy mu w tym pomoc umieszczając w jej środku odpowiednią przynętę. Może nam do tego skutecznie posłużyć skrzydełko lub nóżka od kurczaka, jak również świeże jajko najlepiej w całości które jeszcze pachnie ulubionym zapachem liska - czyli kurnikiem. Należy także podpatrzyć jak się nam uda gdzie najczęściej i z której strony podchodzi lis do naszej woliery. Wtedy będziemy mieli odpowiednią wiedze gdzie podkładać nasze pułapki.

         Każdej nocy nasza hodowla może zostać odwiedzona przez lisy, kuny oraz zdziczałe koty oraz psy. Lis jest bardzo niebezpiecznym drapieżcą, kiedy znajdzie się do woliery potrafi zabić kilkaset kur (ptaków), wystraszone ptaki giną w paszczy lisa bądź same zabijają się o ściany woliery.



    BUDOWA WOLIERY

         Dawniej woliery z ptakami mogliśmy spotkać w ogrodach zoologicznych. Teraz coraz więcej hodowców zaopatruje się w woliery na swoich własnych posesjach. Woliera składa się z części ażurowej którą tworzy siatka. Jest pewnego rodzaju schronem, bezpiecznym miejscem w którym przebywają ptaki. Najlepszym materiałem na podłoże tej części woliery jest piasek, beton (najlepszy do utrzymania czystości), wióry drzewne, kora oraz torf. Nie można zapomnieć o umieszczeniu roślinności w doniczkach w wolierze np. dębina, jarzębina, porzeczka i inne krzewy owocowe oraz rośliny iglaste, sumak octowiec, wierzba oraz pnącza (rdest). Możemy także zasadzić rośliny jak również inne gatunki traw. Dzięki rośliną ptaki czują się o wiele lepiej.

         Wielkość woliery jest uwarunkowana ilością przebywających w niej ptaków. 10m? wystarczy dla kilku sztuk kur lub bażantów. Piękne pawie czują się idealnie w wolierze o powierzchni 40m?. Różne gatunki papug oraz gołębi mogą być trzymane w klatach mniejszych, ale nie niższych niż 250 cm.

         Siatki z dużymi oczkami nie nadają się do budowy wolier ponieważ ułatwiają przedostanie się do ogrodzenia rożnym gryzoniom, które wyjadają pokarm ptakom i mogą przenosić różne niebezpieczne choroby. Dach najlepiej pokryć za pomocą półprzezroczystych dużych płyt, powinny być tak założone aby woda deszczowa opadała na ziemię z dala od woliery. Podczas silnych upałów oraz słonecznych dni trzeba dach zamalować farbą oraz wapnem w celu zapewnienia ptakom odpowiedniej ilości cienia.

    Woliera z gołębiami
    Woliera z gołębiami
         Woliera posiadać powinna drugą część - schron. W tej części ptaki nocują, składają jaja oraz kryją się przed brzydką pogodą. Materiałami pomocnymi w budowaniu schronu dla ptaków mogą być płyty, cegły oraz drewno. Miejsce w którym ptaki szukają schronienia powinno mieć dobrą izolację. W pomieszczeniu takim powinny znajdować się okna okute siatką, oraz otwór umożliwiający ptakom przechodzenie ze schronu do części ażurowej woliery. Coraz częściej w wolierach można zauważyć sztuczne oświetlenie (kwoka), jest ono bardzo pomocne podczas zimy.

         Istotną i bardzo ważna kwestia jest zapewnienie ptakom trzymanym w wolierze odpowiednich karmideł i poideł, w odpowiedniej wielkości dla danego gatunku hodowlanego. Naczynia do karmy i wody powinny być tak ustawione aby ptaki ich nie przewracały. Dla gołębi i papug naczynia powinny być umieszczone wyżej.

         Należy także pamiętać o dobrym samopoczuciu ptaków, możemy poprawić im humor mocując i ustawiając tak gałęzie w wolierze aby ułatwić im latanie. Miło im się zrobi jeśli znajdą w niej także różnego rodzaju żerdki i grzędy, na których będą chętnie przysiadywały miedzy swoimi lotami.


    Komentarze (2)

    Polowanie | Kolorowa śmierć  |  2022-12-03, 09:40:49
    Naco poluje lis hehe he Mam duży pokuj chciałam by go Chodować razem z orkom

    kupka | gunwoś  |  2017-06-05, 08:59:13
    hej jsteem drapieżnikiem XD


    Dodaj komentarz

    Autor:
    Temat:
    Treść:
    Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
    Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 1 ->