Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Leming

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Leming (Lemmini)

Łac: Lemminigryzoń należący do podrodziny z nornikowatymi. Lemingi są gatunkiem o którym nawet w czasach dzisiejsztch jest bardzo mało wiadomości oraz informacji o ich gatunku. Dostępne źródła wskazują iż Lemingi należą do prawdopodobnie podstawowych plemion (osobników) z podrodziny nornikowatych.

      Jest gryzoniem kopiącym nory zazwyczaj w przeróżnych szczelinach na terenach skalistych. Osobnik aktywny zazwyczaj nocą. Podczas zimy pokarm znajduje pod warstwą śniegu. Leming nie zapada w sen zimowy. W jego zwyczaju nie jest gromadzenie zapasów na zimę. Pokarmu szuka zazwyczaj za dnia jak i w nocy. Leming tworzy dużą sieć korytarzy, która ma swoje miejsce między terytorium jego żerowisk jak i samego gniazda. Osobniki tego gatunku rozmnażają się bardzo szybko.

      U osobników tego gatunku gryzoni występuje tzw. liczebność cykliczna. Największe zagęszczenie tej populacji ma miejsce co trzy lub cztery lata. Jest wiele postulatów na temat tego zmiennego zagęszczenia lemingów.

      Lemingi, szybko przystosowują się do zmian panujących w danym środkowisku w którym się znalazły. Jeśli występuję zagęszczenie terenu zamieszkanego przez te gryzonie, pewna ich część decyduje się na migrację, na inny teren czasmi położony bardzo daleko. Gryzonie które zamieszkują łąki górskie, zazwyczaj przenosza się w stronę dolin, gdzie zazwyczaj łączą się w pewne gromady. Podczas swoich wędrówek, kokonuja różne rzeki i nie gardzą morzem, w którym płyną przed siebie. Lemingi nie mają instukntu oraz nie potrafią oceniać pokonanej przez sienie odległośći, a niestety nie są w stanie przepłynąć większego odcinka w wodzie niż około 200m, w wyniku czego nie mogą trafić na czas na ląd i po prosyu giną. Osobniki tego gatunku nie wracają do swoich dawnych miejsc zamieszkania. Jeśli trafią na teren gdzie warunki srodowiskowe będą dla nich bardzo szkodliwe i nie do przezwyciężenia lemingi niestey giną. Ich populację są w stanie uratować osobniki które zostały na starych terenach zamieszkania, i w wyniku kopulacji ratują swój gatunek. Czasmi jeśli ma się szczęście można zauważyć jak te osobniki po prostu biegną po wodzie.Galeria zdjęć 

Leming podczas zimyLeming w trawieMałe lemingiMały leming

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
      Lemingi można najczęściej spotkać w północnej Europie, Azji oraz w Ameryce północnej. W wyniku nasuwania się lądolowdu strefy umiarkowanej półkuli północnej ssaki zmuszone były do nieplanowanego zmienia miejsca swojego położenia w stronę południ. Dzięki temu dotarly one do Europy południowej. Podczas okresów międzylądowych osobniki te wracały do swoich dawnych siedlisk na północy.

Odktyto bardzo dużo śladów kopalnianych na terenie Europy, które prawdopodobnie należały do przodków gatunku Leminga. Nawet na terenie naszego kraju takie znaleziska miały miejsce. Lemingi podczas epoki lodowcowej bylt znane w dużej części Europy, nawet w Polsce.Małe lemingi
Małe lemingi
WYGLĄD
      Lemingi to mabrdzo małe gryzonie (podobne do chomików). Ich ciała (w zależności od gatunku) mają maksymalną długość ciała, wynoszącą od 10 cm do 13,5 cm. Masa ciąła tych osobników wynosi od 33 do 112 g, długość ogona to 2cm. Lemingi posiadają bardzo charakterystyczną cechę tzn. kształyują się im większe pazury w przednich łapach, jest to zjawisko okresowe występujące podczas późnej jesieni. Środkowe pazury leminga stają się o wiele bardziej wyraziste i bardziej silniejsze (masywniejsze). Dzięki tej przemianie gryzoń ulatwia sobie przekopywanie się przez zmarznięte podłoże ziemi. Podczas wiosny rozmiar środkowych pazurków gryzonia wracają do swojej normalnej długości, tzn. ich długość staje się podobna do długości innych pazurów przednich łap.ROZMNAŻANIE
      Lemingi zaczynają się rozmnażać na początku wcześnej wiosny. Do godów przystępują już gdy tylko ścnieg zaczyna topnieć. Samica podczas lata może urodzić nawet 8 miotów liczących po około 6 mlodych osobników. Okres ciąży trwa około 20 dni, w których to brzuch samiczki zaczyna rosnąć pod koniec ciązy, tuż przed porodem.

      Samica leminga sama buduje gniazdo w którym rodzi swoje potomstwo a następnie je wychowuje. Kiedy samica leminga wyczuje jakies zagrożenie, jest w stanie zagryść .

      Młode lemingi w wieku 2 dni przechodzą pigmentację skóry, a 3 dnia zaczynają im wyrastać powoli włosy. Sześcio dniowe osobniki otwierają swoje uszy, a po upłyiwe 10 lub 13 dni otwierają także oczy. Małe lemingi zaczynają powoli i ostrożenie opuszczać swoje matczyne dniazdo oraz zaczynają samodzielnie pobierać pokarm. Stają się samodzielne, próbują obyć się bez pomocy matki. Lemingi w wieku 21 dni są całkowicie samidzielne i niezależne od matki.Mały leming
Mały leming
POŻYWIENIE
      Dieta wszystkich lemingów jest podobna. Latem jedzą pokarmy pochodzenia typowo roślinnego: pędy turzyc, przeróżnych traw, mchy oraz nasiona. Podczas zimy zjadają najchętniej korę i gałązki niskich drzew oraz przeróżnych krzewów. Lemingi czasami nie pogardzą także owadami, kiedy nie mają pokarmu mogą zacząć jeść swoich współlokatorów (inne lemingi). Lemingi można zaliczyć do szkodników przeważnie jeśli chodzi o uprawy rolne, zwłaszcza podczas okresów zwiększania się ich populacji.Filmy 

Leming z psem

Leming

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
      Lemingi są łatwym łupem dla drapieżników takich jak: lis polarny, sowa śnieżna czy gronostaj. Dlatego zmiany w populacji lemingów mogą mieć związek z liczebnością drapieżników zamieszkujących tundrę. Innym czynnikiem jest dostępność pokarmu dla lemingów.


Komentarze (7)

| ona  |  2019-03-21, 14:03:02
ten film z psem mnie przeraża

dziena | dzienkowa  |  2019-02-28, 18:54:25
dziena

gówno | jaja  |  2019-02-13, 16:08:17
pierniczc

zadanie | Natalka  |  2019-02-13, 16:07:35
dzięki bardzo przydatny artykół

zadanie | xxdafixx  |  2017-01-27, 15:40:13
dziękuje za zadanie domowe z przyrody o (lemingach)

Sympatyczne | Przyrodnik123  |  2015-04-23, 19:01:27
Leming gromadza zapasy tlszczu w polikch tak samo jak chomiki.

Zwyczaje | Misiapysia  |  2015-03-03, 16:02:27
Czy możecie napisać jakieś ciekawe zwyczaje lemingów ?


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 5 ->