Kania czarna (Milvus migrans)
Łac: Milvus migrans
Kania czarna jest dużym ptakiem drapieżnym. Należy do rodziny jastrzębiowatych. Skrzydła kani rudej podczas lotu są płasko złożone a jej ogon jest stale w ruchu. W locie jest bardzo zwinna.
Kania czarna oraz kania ruda należą do najbardziej społecznych ptaków szponiastych. Żyją stadnie.
Najczęściej przebywa w lasach liściastych a dokładnie na ich brzegach. Większe ilości kań czarnych można spotkać nad wysypiskami śmieci, gdzie mogą się zaopatrzyć w dowolne ilości termitów oraz mrówek. Ptak potrafił doskonale zaaklimatyzować się w każdych warunkach środowiskowych oraz dobrze klimatyzuje się w rożnych miejscach, np. lasy, wsie, miasta. W dobrych warunkach ptaki te zakładają spore stada, noce spędzają wspólnie na drzewach.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
WYSTĘPOWANIE
Kania czarna jest ptakiem który występuje o wiele liczniej niż inne ptaki szponiaste. Najliczniej występuje w Rosji, Francji i Hiszpanii. Jej zasiedlanie danego terenu jest poprzedzone jej podgatunkiem.
Kania czarna na galęzi |
W pozostałych regionach kraju występuje w dużym rozproszeniu. Kania czarna jest ptakiem wędrownym , jej przyloty mają miejsce od marca do maja, a odloty występują od sierpnia do września. Zimy spędza w terenach na południe od Sahary.
WYGLĄD
Kania czarna u obojga płci jest ubarwiona jednakowo. Grzbiet posiada ciemnobrunatny, może sprawiać wrażenie czarnego, ale nigdy rudego (kania ruda), spód ptaka drapieżnego jest nieco jaśniejszy. Głowa o wiele jaśniejsza od tułowia, z widocznymi drobnymi kreseczkami. Ogon kani czarnej jest wcięty, to odróżnia ją od kani rudej która to posiada ogon dodatkowo dłuższy. Dziob kani czarnej jest w kolorze żółtym z widoczną czarną końcówką, nogi posiada koloru żółtego.
Na jej skrzydłach widać rozjaśnienia, a dokładniej na pokrywach naskrzydłowych, który w locie doskonale widać. Od spodu maja one szary kolor. W porównaniu do kani rudej kania czarna ma ciemniejszą barwę ciała oraz o wiele mniejsze skrzydła.
Kania czarna swoją wielkością dorównuje myszołowowi, lecz jest od niego smuklejsza i ma dłuższe skrzydła. Od kani rudej jest mniejsza
Wymiary:
Kania czarna na drzewie |
Kania czarna podczas okresu godowego trzyma się stale w okolicy swojego gniazda, a partner donosi jej pokarm. Jest ptakiem z gatunku monogamicznego, w pary łączy się na całe życie.
Gniazdo buduje z gałęzi, wyściela je trawą i wszystkim tym czym znajdzie w okolicy swojego gniazda np. papier. Lęgi zaczyna w kwietniu. Gniazdo buduje samiec, w rozwidleniach drzew. Gniazdo zawsze znajduje się w pobliżu wody.
W ciągu jednego roku kania czarna wyprowadza tylko jeden lęg. Na przełomie kwietnia oraz maja samica składa od 2 do 3 jaj, koloru żółtego.
Jaja są wysiadywane są przez obojga rodziców przez okres około 30 dni, ale głównie wysiadywaniem zajmuje się samica.
Pisklęta (tzw. gniazdowniki) opuszczają gniazdo rodzinne po upływie około 45 dni, po okresie 6 tygodni od przyjścia na świat są w pełni gotowe do swojego pierwszego lotu.
POŻYWIENIE
Kania czarna żywi się rybyami, gryzoniami, ptakami, jak również owadami i dżdżownicami. Bardzo chętnie żywi się padliną. Nie gardzi też odpadkami wyrzucanymi przez rybaków oraz z uboju.
Filmy
Kania czarna |
|
Kania czarna w locie |
|
Sposoby zwalczania
OCHRONA
Kania czarna w Polsce objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. Wokół gniazd kań czarnych obowiązuje strefa ochronna która trwa przez cały rok w promieniu do 100 m, a okresowo (od 1.03 do 31.08) w promieniu do 500 m od gniazda ptaka drapieżnego.
Bardzo groźne jest dla nich niszczenie naturalnych siedlisk oraz wyrąb starych drzew w pobliżu terenów wodnych. Źle na nie wpływa także rozwój rolnictwa.
Pułapka na ptaki |
"Większość gatunków ptaków występujących w Polsce objęta jest ochroną prawną na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. Nr 237, poz. 1419), w stosunku do których zgodnie z §7 ww. rozporządzenia obowiązuje szereg zakazów, w tym określony w punkcie 2 zakaz umyślnego okaleczania i chwytania."
Stosowanie się do powyższego rozporządzenia powinno być bezwzględnie przestrzegane przez każdego człowieka.
Humanitarny i bezpieczny odłów ptaków drapieżnych jest niezwykle ważny - jeśli jest potrzeba złapania takiego osobnika - najlepszym rozwiązaniem jest używanie do tego odpowiednich pułapek, tzn. sprawdzonych samołapek na ptaki.
Komentarze (3)
kania czarna | wiktor | 2017-02-19, 14:21:51
Od chwili oddania do użytku w roku 2009 węzła autostradowego
BOLESŁAWIEC widuję co roku w jego rejonie oraz w rejonie zbiornika wodnego KRĘPNICA,od 3 do 5 osobników ani czarnej.
Przy pogodnym niebie z radością obserwuję piękne loty tego
ptaka.
ptaki draiezne | leszek | 2016-07-13, 15:10:41
mieszkam w okolicy warsz wy.Draperznikow jest tak duzo,ze nie ma zadnych inych ptkow poza srokami isojkami.policzcie sobie jezeli w mojej okolicy jest 10 par roznych drapieznikow ikazdy potrzebije 1 ptaka jako pokarmto roczniepotrzeba okolo 7300 ptakow ,jaki system to wytrztrzyma. nie ma wrobli ,sikorek ,szczyglow, makolagwyi wiele inych.Lasi izagajki sa poste cice nie slychac spiewu ptakow
kania | Makry61 | 2016-05-01, 21:55:11
Mieszkam w gminie Rudna, pow Lubin i obserwuję często kanię czarną. Najczęściej widzę ją siedzącą na drzewie. Czasami latającą nad lasem lub siedzącą na polu. jestem pewien, że to kania, w locie raczej nie można się pomylić ze względu na kształt ogona.