Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Golec

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Golec (Heterocephalus glaber)

Łac: Heterocephalus glaber
      Golec należy do gatunku z rodziny kreto -szczurów, żyjący na pustynnych obszarach Afryki Wschodniej . Gryzonie tego gatunku budują bardzo rozległe podziemne korytarze, bardzo rzadko wychodzą na powierzchnię ziemi. Żyją w stadach liczących nawet 300 osobników.

      Golce żyją najdłużej niż inne żyjące na świecie gryzonie tj. nawet do 28 lat. Długowieczność tych gryzoni może być spowodowana np.:
 • umiejętność hibernowania w czasie trudnych warunków
 • dodatkowy mechanizm wykrywania komórek rakowych
 • kilkukrotnie aktywniejsze proteasomy niż u innych ssaków.
  Galeria zdjęć 

  GolecSamica golca z młodymiMałe golce

  Informacje hodowlane 

  WYSTĘPOWANIE
        Golce żyją w zamkniętych norach podziemnych. Ich pomieszczeniach łatwo dochodzi do obniżenia tlenu a zwiększenia się dwutlenku węgla. Natura obdarzyła gryzonie w adaptację które likwidują powstanie negatywnych skutków hipoksji.  Samica golca z młodymi
  Samica golca z młodymi
  WYGLĄD
        Golec nie posiada prawie owłosienia, jego ciało wygląda jakby było całkowicie nagie. Posiadają potężne siekacze które są pomocne w kopaniu korytarzy pod ziemią. Golce nie odczuwają żadnego bólu (zadraśnięć lub otarć

        Długość ciała golca wynosi od 8 do 10 cm, a waga około 30-35 g, królowa jest dużo większa, zwykle waży powyżej 50 g, niekiedy nawet 80 g.  ROZMNAŻANIE
        Struktura kolonii golców przypomina koloniepszczół. Tylko jedna samica (królowa) oraz jeden do trzech samców rozmnażają się w stadzie. Królowa jest bardzo zazdrosna i wrogo nastawiona do innych samic w kolonii.Po śmierci królowej jedna z samic przejmuje jej rolę, zwykle po zaciekłej walce z konkurentkami.

        Pośród golców czasami rodzą się tzw. odmieńce. Mogą to być samce lub samice. Różnią się one sylwetką i wielkością od innych, nie potrafią żyć w zgodzie z innymi. Z czasem osobniki te opuszczają kolonie i ruszają własną drogą. Posiadane przez nie zapasy tłuszczu (ponieważ są grubsze od innych golców) są zabezpieczeniem na czas podróży. Bywa, że przewędrowują do 2 km w poszukiwaniu partnera. Gdy się to uda, zakładają nową kolonię.

        Samce nie posiadający samicy, zużywają swoją energię na kopanie korytarzy. Pierwszy do tej pracy staje najsilniejszy, kopie przed sobą korytarz, za nim znajdują się tzw. sprzątacze którzy usuwają ziemię i przewalają ją do tyłu, tylnymi łapami wyrzucają ziemię na powierzchnię ziemi.  Małe golce
  Małe golce
  POŻYWIENIE
        Żywi się korzeniami i bulwami roślin.  Filmy 

  Golce

  Nora golców

  Sposoby zwalczania 

  OCHRONA
        Jednym z niewielu wrogów golców jest wąż Rhamphiopliis oxyrhunchus rostratus. Wyczuwa zapach świeżo wykopanej ziemi i wślizguje się do wnętrza gniazda przez kopce. Żołnierze próbują zasypać korytarz i blokować wejście. A gdy to zawodzi, walczą jak kamikadze, poświęcając życie, by inni mogli uciec.


  Komentarze (2)

  Hodowla golców | Tsuki  |  2022-11-06, 11:18:37
  Pomocy, jak. Namówić rodziców na golca?

  golce | ja  |  2014-10-28, 15:21:14
  fajowe chciałabym takiego chodować . . * U


  Dodaj komentarz

  Autor:
  Temat:
  Treść:
  Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
  Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 7 ->