Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Ślepiec

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Komentarze

Ślepiec (Spalax microphthalmus)

Łac: Spalax microphthalmus
Ślepiec to ssakktóry zamieszkuje południowo-wschodnią Europę (Ukraina i Rosja). Ślepiec prowadzi podziemny a w szczególności nocny tryb życia (buszuje nocą podobnie jak chomiki).

Ślepiec jest gryzoniem o wadzę 1 kg, jak na tak ciężkiego gryzonia żyje długo tzn. około 20 lat. Naukowcy nigdy nie napotkali żadnego przedstawiciela ślepca chorego na nowotwór.

Odporność na raka to cecha charakterystyczna także gryzona z gatunku golca. Ślepiec i golec prowadzą podziemny tryb życia. Te dwa gatunki nie są ze sobą blisko spokrewnione.Galeria zdjęć 

Ślepiec na drodzeKopce ślepcaŚlepiec przed norąŚlepiec w trawie

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
Ślepiec zamieszkuje tereny wybrzeży Morza Śródziemnego. Można go spotkać na terenach stepowych, nie lubi przebywać w lasach. Najwięcej czasu spędza pod ziemią. Niekiedy można spotkać tego gryzonia na polach uprawnych, na których czyni duże szkody, niszczy rośliny uprawne.Ślepiec przed norą
Ślepiec przed norą
WYGLĄD
Ślepiec ma ciało w kształcie walca. Ciało pokryte ma krótką miękką sierścią barwy szaro - żółtej. Oczy gryzonia są prawie w ogóle nie widoczne, zakryte są jego skorą na pyszczku. W ryciu korytarzy podziemnych pomaga mu bardzo mocna głowa oraz potężne siekacze (ślepiec ryje podziemne korytarze jak kret).
 • długość ciała około 15 - 30 cm
 • masa ciała około 370-570 g
  Ślepiec w trawie
  Ślepiec w trawie
  ROZMNAŻANIE
  Prawdopodobnie występuje jeden miot w roku, w którym samica rodzi 1-3 młode.  POŻYWIENIE Zjada wyłącznie pokarm roślinny, a mianowicie podziemne części roślin. Czasem wychodzi na powierzchnię aby zjeść zielone części roślin.

  Filmy 

  Ślepiec kopiący norę

  Ślepiec


  Komentarze (1)

  Ślepce | Fan ślepców  |  2021-06-24, 11:02:03
  Gdzie można kupić ślepca


  Dodaj komentarz

  Autor:
  Temat:
  Treść:
  Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
  Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 7 ->