Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Nornica ruda

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Nornica ruda (Myodes glareolus)

Łac: Myodes glareolus




     Nornica jest gryzoniem która należy do rodziny chomikowatych.. Posiada bardzo drobną budowę ciała. Doskonale wspina się po pniach drzew. Buduje korytarze pod powierzchnią ziemi. Nory buduje w miejscach gdzie ma bliski dostęp do pożywienia, czyli w okolicach drzew. Gdy poczuje niebezpieczeństwo szybko chowa się do nory. Jest ssakiem bardzo płochliwym.





Galeria zdjęć 

Dwie nornice rudeNornice rude w gnieździeNornica ruda na gałęziach
Norniudica ruda na liściach

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
     Nornica należy do najpopularniejszych ssaków euroazjatyckich żyjących na wolności. W Polsce występuje na całym terenie kraju.

      Nornice występują we wszystkich lasach oraz zaroślach. Najlepiej czuje się na terenach wilgotnych. Spotkać je można pod kopcami, pod olchą oraz w okolicach leżących pni drzew. Nie pokazują się na terenach pustych, nie zarośniętych.



Nornica ruda na gałęziach
Nornica ruda na gałęziach
WYGLĄD
      Nornica jest średniej wielkości gryzoniem, posiada wydłużone ciało o długości około 10 cm. Ogon nornicy jest prawie goły pokryty łuskami, posiada nieliczne włoski ma długość 5 cm. Ogon posiada dwie barwy. masa ciała wynosi 30g. Oczy gryzonia są duże, pyszczek nieco zaostrzony z wąsami, uszy są duże, zaokrąglone i bardzo cienkie. Nosek ma koloru różowatego. Posiada szare ubarwienie, z lekkim nalotem rudawym, które czasami może być nawet bardzo widoczne.

      Siekacze nornicy cały czas rosną, ich ostrość zachowana jest dzięki szkliwu które znajduje się przedniej jej powierzchni.



POŻYWIENIE
      Gryzoń podczas wiosny oraz lata żywi się liśćmi, ziołami, owadami, larwami, nasionami, pakami drzew, korą, porostami. Jesienią i zimą żywi się owocami, nasionami, nadziemnymi częściami roślin zielonych, a także kłączami oraz bezkręgowcami. Przy niedoborze pożywienia żeruje na korze młodych drzew i wówczas jest traktowana jako szkodnik. W razie braku dostatecznej ilości pokarmu ciężarne samice mogą wchłaniać zarodki uzyskując Nornica potrzebuje około 25 g świeżej paszy zielonej lub 5 g paszy treściwej, to jest około 15 kcal/dobę. Przeciętne zwierzę tego gatunku może przeżyć bez pokarmu około pięciu dni.





Norniudica ruda na liściach
Norniudica ruda na liściach
ROZMNAŻANIE
     Rozmnażanie nornicy uwarunkowane jest dostępnością pożywienie w danym okresie. Gniazdo buduje pod powierzchnią ziemi, wyściela je mchem oraz trawą. Samica wydaje na świat od 3 do 7 sztuk. Jej ciąża trwa około 24 dni. Młode nornicy są ślepe i nieowłosione. Młode gryzonie bardzo szybko rosną, oczy otwierają po upływie 13 dni. Po upływie 25 dni przestają pobierać pokarm matki i opuszczają domowe gniazdo. Dojrzałość płciowa osiągają w wieku 8-9 tygodni. Rozmnażanie tych gryzoni jest bardzo intensywne, samica może mieć 4 mioty w jednym roku ( rodzi średnio 20 młodych rocznie).



Filmy 

Nornica ruda w lesie

Nornica ruda

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
      W naturalnym środowisku wrogami nornic są : sowy, lis rudy, kuny, tchórz, myszołów zwyczajny, wydra europejska, kot domowy.

      Jeśli w naszym ogrodzie występują nornice za pomocą pułapek możemy w humanitarny sposób przesiedlić uciążliwych lokatorów z naszej posesji. Pułapka to prosty i skuteczny sposób zwalczania nornic w ogrodzie. Istnieją różne rodzaje pułapek, np. pułapka tunelowa.


Komentarze (3)

Ciekawostka | Kolo  |  2021-03-19, 09:31:16
Płynęliśmy kiedyś kajakami po Wiśle. W czasie przerwy położyliśmy nieopacznie kajaki nad korytarzami nornic, na piaszczystym cyplu. Po krótkim czasie zaczęły dobierać się do kajaków. Potrafiły odgryźć linkę kajaka tak, że zniknęła razem z karabinkiem. Zabieraliśmy sprzęt w popłochu....

Thx | Adrian  |  2015-10-03, 19:00:42
Wielkie dzięki, piszę akurat charakterystykę nornicy rudej. Spk stronka :)

| Nati  |  2014-06-17, 15:42:06
Bardzo przydatne. ;) Dziękuję.


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 19 ->