Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Błotniak stepowy

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Błotniak stepowy (Circus macrourus)

Łac: Circus macrourus
      Błotniak stepowy to gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych.

      Błotniak stepowy lubi przebywać na stepy, pola uprawne oraz inne tereny otwarte porośnięte niską trawiastą roślinnością, np. łąki, mokradła i bagna.

      Poza okresem lęgowym błotniaki żyją przeważnie samotnie, choć w siedliskach obfitujących w pokarm mogą tworzą koncentracje.Galeria zdjęć 

Błotniak stepowy na łąceBłotniak w lociePisklę Błotniaka stepowegoMłody Błotniak stepowy

Informacje hodowlane 

Występowanie
      Zamieszkuje pas eurazjatyckich stepów. Gniazduje we wschodniej Europie i Środkowej Azji. Wędrowny. Zimuje na Bałkanach, Bliskim i Dalekim Wschodzie, Indiach i w Afryce.

      W Polsce błotniak stepowy pojawia się nieregularnie na przelotach we wszystkich regionach, zwykle bardzo nielicznych. Co roku notuje się od kilku do kilkunastu stwierdzeń tego ptaka, zwykle sporadycznie. Nie lęgnie się w naszym kraju obserwuje się jego migracje w kwietniu lub maju i od końca sierpnia do października. Sporadycznie czasami spotyka się błotniaki stepowe we wszystkich miesiącach, nawet w okresie lęgowym i zimą. Ich pojawy są obecnie częstsze niż kiedykolwiek..

Młody Błotniak stepowy
Młody Błotniak stepowy
WYGLĄD
      Błotniak stepowy jest podobny pod względem smukłej i delikatnej sylwetki i rozmiarów do błotniaków: łąkowego i zbożowego, ale czarne końce skrzydeł o kształcie bardziej zaostrzonym, w kształcie klina. Samiec jest mniejszy od samicy i łatwiejszy do identyfikacji, o jasnosinym wierzchu ciała, białym brzuchu oraz spodniej części skrzydeł, czarnym dziobie i żółtych nogach. W przeciwieństwie do innych drapieżnych błotniaków nie ma ciemniejszej głowy. Przypomina mewę i z podobną zwinnością lata. Samica jest większa, podoba do samic innych błotniaków, zwłaszcza łąkowego. W oznaczaniu mają znaczenie subtelne różnice w spodniej pokrywie skrzydeł. Ma brązowy wierzch ciała oraz rdzawy spód z podłużnymi kreskami, a głowę z wyraźną widoczną szlarą jasna obwódka z ciemnymi pokrywami usznymi. Posiada też białawą obrożą na szyi. Na skrzydłach ma jaśniejsze pierwszorzędowe lotki oraz ciemniejsze drugorzędowe. U młodych widać wyraźnie jaśniejszy kołnierzyk poniżej pokryw usznych i ciemne boki szyi, które są widoczne w locie.

 • długość ciała z dziobem i ogonem około 40-50 cm
 • rozpiętość skrzydeł od 95 do 115 cm
 • długość ogona około19,5 - 25 cm
 • waga samców od 0,2 do 0,5 kg
 • waga samic od 0,4 do 0,5 kg
  ROZMNAŻANIE
        Błotniak stepowy zakłada gniazdo na ziemi, trawie i innej wysokiej roślinności lub między krzakami. Przeważnie buduje je samica z gałązek i trawy.

        W ciągu roku samica wyprowadza jeden lęg, składając w końcu maja od 4 do 5 bladoniebieskich jaj z rdzawym nakrapianiem. Więzi między partnerami utrzymują się jedynie przez jeden sezon.

        Jaja wysiadywane są przez okres od 28 do 30 dni przez samicę, podobnie jak u innych błotniaków oraz jak u większości innych ptaków. Podczas gdy matka opiekuje się pisklętami samiec zaopatruje rodzinę w pożywienie. Pisklęta opuszczają gniazdo po 35-40 dniach i osiągają wtedy samodzielność. Pierwszy lęg wyprowadzają w drugim lub trzecim roku życia.  Pożywienie
        Błotniak stepowy żywi się drobnymi kręgowcami takimi jak : gryzonie, małe ptaki, jaszczurki, i owady (głównie prostoskrzydłe).  Filmy 

  Błotniak stepowy w locie

  Błotniak stepowy

  Sposoby zwalczania 

  Ochrona
        Błotniak stepowy objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.


  Komentarze (0)


  Dodaj komentarz

  Autor:
  Temat:
  Treść:
  Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
  Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 7 ->