Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Puszczyk mszarny
Łac. Strix nebulosa
Puszczyk mszarny to gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny puszczykowatych.
. Puszczyk mszarny zamieszkuje rozległe bory sosnowe oraz świerkowe, z domieszką innych drzew iglastych i liściastych. W ich sąsiedztwie powinny znajdować się tereny otwarte (polany, zręby), na których sowa ta zdobywa pożywienie.
Puszczyki mszarne są aktywne głównie o zmierzchu i o świcie, a zimą i podczas wychowywania młodych (w czerwcu) również w dzień. Odpoczywają w środku nocy.
Ich lot jest spokojny, z powolnymi uderzeniami skrzydeł. Są mało płochliwe, ale przy gnieździe mogą być agresywne i niebezpieczne dla człowieka.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
WYSTĘPOWANIE
Zamieszkuje tajgę na dalekiej północy Europy, Azji i Ameryki Północnej.
W Polsce dotychczas obserwowano rzadko zalatujące ptaki z białoruskiej części Puszczy Białowieskiej
WYGLLĄD
Jest dużą sową, która wielkością dorównuje puchaczowi. Skrzydła i ogon ma długie i zaokrąglone. W upierzeniu nie posiada dymorfizmu płciowego, jednak samice są większe od samców. Głowa ptaka jest duża oraz okrągła. Szlara kolista, duża, przy oczach i dziobie czarna z jasnymi półksiężycami między oczyma. Pozostała część ciała jest jasnoszara z drobnymi, ciemnymi, koncentrycznymi widocznymi pręgami, przypominającymi nieco słoje drzewa. Oczy koloru żółtego, stosunkowo małe, dziób żółtawy. Podbródek sowy jest koloru czarnego. Pióra na wierzchu ciała są ciemne z nieregularnymi szarymi i brudnobiałymi plamami. Pióra na spodzie ciała białe, z delikatnie zaznaczonym poprzecznym rysunkiem i ciemnymi, podłużnymi plamami wzdłuż stosin. Sterówki oraz lotki w kolorze brązowym z jasnymi plamami od białych po kremowe. Nogi sowy są silnie opierzone.
Długość ciała wynosi około 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł wynosi około 140145 cm.
Masa ciała wynosi około 900 - 1200 g.
Puszczyk mszarny wydaje z siebie głos terytorialny, niskie oraz głuche "hu" dość szybko powtarzane w seriach po 8-12 razy. Samica może odzywać się podobnie jak samiec (jej glos jest bardziej ochrypły). Samce są aktywne głosowo głównie podczas sezonu lęgowego (czyli od lutego do lipca), a w ciągu doby o świcie i zmierzchu. Poza sezonem lęgowym ciche.
POŻYWIENIE
Puszczyk mszarny żywi się niewielkimi gryzoniami, głównie norniki. Sporadycznie drapieżnik chwyta też ptaki, płazy, gady i owady. Poluje zwykle z zasiadki, spadając na ofiarę z gałęzi, słupa czy innego wyniesionego punktu o wysokości 1-4 m. Wypatruje swoje ofiary z ziemi lub niskich krzaków i złomów. Bardzo często dopada ofiary poruszające się pod śniegiem. Poluje raczej na terenach otwartych czyli polanach, zrębach, torfowiskach, skrajach lasu.
ROZMNAŻANE
Puszczy mszarny wyprowadza jeden lęg w roku.
Charakterystycznym miejscem na gniazdo puszczyka mszarnego jest szczyt złamanego pnia drzewa, może być to również opuszczone gniazdo ptaków krukowatych lub drapieżnych, zwłaszcza jastrzębia ,myszołowa i trzmielojada. Bardzo rzadko gnieździ się bezpośrednio na ziemi. Przed zajęciem gniazda czyści je i wyścieła gałązkami iglastymi, sierścią, korą i mchem, co nie jest typowe dla sów.
Samica w kwietniu składa od 2 do 5 jaj w odstępach 1-2 dniowych. Jaja wysiadywane są poczynając od pierwszego jaja przez okres około 30 dni, wyłącznie przez samicę. Rolą samca jest przynoszenie pokarmu dla samicy i piskląt, kiedy przyjdą na świat.
Pisklęta opuszczają gniazdo rodziców po 3-4 tygodniach życia. Nie potrafią jeszcze wtedy latać, ale dobrze się wspinają. Po około 8 tygodniach są już zdolne do samodzielnego lotu, ale pozostają w okolicy gniazda jeszcze przez kilka miesięcy.
Filmy
Puszczyk mszary zimą |
|
Puszczyk mszary |
|
Sposoby zwalczania
OCHRONA
Gatunek puszczyka mszarnego nie jest zagrożony, ale na terenie Polski jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Łapać ptaki drapieżne możemy w sposob humanitarny za pomoca odpowiednich łapaczy.
Po zlapaniu ptaka drapieżnego należy go wywieść w bezpieczne miejsce i wypuścić na wolność.
Komentarze (2)
https://przygodyprzyrody.pl/puszczyk-mszarny-opis-i-wystepowanie-sowy/ | albert | 2021-06-01, 16:22:17
Fajna sowa
Puszczyk mszarny | Przygody przyrody | 2021-06-01, 16:21:11
Wspaniały ptak, miałem okazję już kilka razy go obserwować, co oczywiście opisałem - https://przygodyprzyrody.pl/puszczyk-mszarny-opis-i-wystepowanie-sowy/