Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Orzeł przedni

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Komentarze

Orzeł przedni

Łac. Aquila chrysaetos


W rodzinie jastrzębi orły to symbol siły oraz królewskiej godności i stanowią oddzielną grupę. Orzeł przedni nie nosi tytułu króla ptaków, chociaż jest mistrzem w lotach. Posiada umiejętność wykorzystywać prądów powietrznych oraz potrafi przebywać znaczne odległości (nawet do 13 km) bez uderzania skrzydłami. Masa ciała orła przedniego to 3,5-4,5 kg, a szybuje z prędkością 150-190 km/h, a gdy atakuje zająca, lisa, świstaka, czy też młodą kozę jego prędkość osiąga prędkość 320 km/h.

Rozpiętość jego skrzydeł przekracza 2 m. Czatuje na zdobycz szybując bardzo wysoko, orzeł posiada bardzo dobry wzrok co pozwala mu na dostrzeżenie myszy polnej z wysokości tysiąca metrów.

Orły przednie mieszkały na niskich górach, ale przepędzone przez człowieka przeniosły się na mniej dostępne wysokości.

W dzisiejszych czasach orły które przeżyły, gniazdują w Alpach, w Karpatach, w Skandynawii, w górskich rejonach Szkocji na Półwyspie Iberyjskim oraz na Bałkanach. Zamieszkują także znaczną część Afryki, Azji oraz Ameryki Północnej.

Galeria zdjęć 

Informacje hodowlane 

ROZMNAŻANIE
Po zimie orły budują przeważnie kilka gniazd, które wykorzystują do odpoczynku, albo do skonsumowania zdobyczy.

Samica znosi dwa jaja w gnieździe pod koniec marca i kwietnia. Gniazdo mieści się na półce skalnej albo na drzewie. Po upływie 40-45 dni wykluwają się młode jedno po drugim. Po 80 dniach opuszczają swoje gniazdo. Dojrzałość płciowa osiągają między czwartym a szóstym rokiem życia. Tylko 1/6 orłów osiąga ten wiek i to niestety powoduje tak małe rozmnażanie się tych ptaków.

WYGLĄD
Orzeł przedni jest jednym z największych europejskich ptaków drapieżnych. Dorosły orzeł ma upierzenie ciemnokasztanowe ze złocistymi refleksami na karku oraz potylicy. Potomstwo jest tak samo ubarwione, ale ogon posiadają biały, który jest obrzeżony czarnym paskiem , a na dolnej powierzchni skrzydeł posiada dużą białą plamę. Koniec ogona u dorosłego orła jest lekko zaokrąglony. Orzeł przedni lata i szybuje w pozycji z rozłożonymi poziomo mocnymi skrzydłami. Lotki są rozsunięte i ustawione do góry. Palce są zakończone zakrzywionymi ostrymi pazurami, którymi chwytają oraz zabijają swoje zdobycze- nigdy nie trzymają jej w dziobie. Ale wyjątek stanowi pszczołojad chwytający bezpośrednio dziobem osy oraz ich larwy i jaja.

Filmy 

Orzeł przedni zimą

Potomstwo Orła przedniego


Komentarze (3)

porzywienie! | uczeń  |  2017-10-26, 17:45:29
czym się one żywią,do jasnej k###y.

kłamstwo | Gal Anonim  |  2017-04-26, 20:25:14
To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!! To Kłamstwo!!!

| Dominika  |  2015-11-16, 10:41:02
Ostatnio wybraliśmy się z moim chłopakiem w Alpy Francuskie, konkretnie była to Mont Gargas i widzieliśmy na samym szczycie mnóstwo orłów. Chyba to były właśnie te. Po jednej stronie zbocza bardzo wysoka skalna ściana, ptaki na samej górze, było ich wiele, czarne(bądź właśnie kasztanowe), ogromne, szybowały dookoła nas, chyba chciały porwać nam psa :P


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 7 ->