Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Bóbr
Bóbr jest gatunkiem ziemnowodnego gryzonia z rodziny bobrowatych. Jest największym gryzoniem Eurazji - masa ciała dorosłego osobnika dochodzi do 29 kg, a długość ciała do 110 cm. Bóbr jest gryzoniem silnie terytorialnym, rodzinnym oraz zasadniczo monogamicznym. Wiedzie nocny tryb życia. Pod wodą może wytrzymać nawet do 15 minut. Potrafi przystosować do własnych potrzeb środowisko. Bobry mają bardzo silne siekacze, dzięki którym potrafią ściąć drzewa o średnicy około 1 m. Wśród gryzoni bóbr ma najwyższy stosunek masy mózgu do masy ciała, co ma swoje odzwierciedlenie w zachowaniu oraz zdolności do działania nie tylko instynktownego, ale także logicznego. Bobry potrafią skonstruować stopnie z gałęzi i mułu, by móc się wspiąć wyżej i sięgnąć do elementu wznoszonej konstrukcji lub pokonać przeszkodę. Inteligencja bobra jest porównywana do poziomu inteligencji szczura. Najbardziej charakterystyczne ślady bobra w środowisku to budowane przez nie tamy i żeremia. Bobry były znane ludziom od zawsze - kiedyś polowano na nie dla skóry oraz dla mięsa.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
WYSTĘPOWANIE BOBRÓW
W przeszłości zasięg występowania tych gryzoni obejmował całą strefę umiarkowanej Europy i Azji. Obecnie bóbr wyginął w wielu regionach Europy. Można go spotkać w północnej części Eurazji: od Francji, przez Europę Środkową, Skandynawię, po Rosję, wraz z azjatycką jej częścią, a także w chińskim regionie Sinciang i w zachodniej Mongolii.
Po II wojnie światowej liczebność bobrów w Polsce wynosiła tylko około 130 osobników.
WYGLĄD BOBRÓW
Głowa bobra jest niemal bez zaznaczenia szyi i przechodzi w masywny tułów o opływowym kształcie (ta budowa ułatwia gryzoniom pływanie). Przednie lapy służą bobrom do chwytania, zaś tylne są masywne, zakończone palcami połączonymi błoną pławną. Gryzonie te posiadają małe oczy, wyposażone w trzecią przezroczystą powiekę, która zapewnia ochronę podczas nurkowania. Ogon bobra jest duży, spłaszczony oraz pokryty zrogowaciałą łuską, spomiędzy której wyrastają rzadkie włosy. Ogon ten pozwala na sterowanie podczas pływania i stanowi naturalną podporę podczas pobytu na lądzie. Stanowi również naturalny magazyn tłuszczu oraz jest organem termoregulacyjnym organizmu.
W okolicy odbytu bobra zlokalizowane są dwa gruczoły przyodbytowe (analne) oraz dwa worki strojowe (gruczoły prepucjalne), mają one duże znaczenie w komunikacji zapachowej. Wydzielina gruczołów przyodbytowych pomaga we wzajemnym rozpoznawaniu się osobników, zaś strój bobrowy służy do oznaczania terytorium.
Dymorfizm płciowy nie występuje. Zewnętrzne organy płciowe znajdują się w pseudo kloace. Rozróżnienie płci możliwe jest tylko poprzez wymacanie kości pręcikowej w pseudo kloace, poprzez prześwietlenie RTG lub badania genetycznego.
Skóra bobra pokryta jest gęstym oraz miękkim i błyszczącym futrem. Włosy puchowe mają długość około 2 cm, zaś włosy okrywowe mają około 7 cm. Włosy okrywowe bobra są węższe u nasady, a szersze przy końcu, dzięki czemu podczas nurkowania w futrze zostaje zamknięte powietrze, dzięki czemu bóbr zyskuje dodatkową warstwę izolacyjną oraz zyskuje większą siłę wyporu.
Zęby bobrów pełnią istotną rolę. Za pomocą długich oraz mocnych siekaczy bobry mogą wykonywać większość swoich kluczowych czynności życiowych - w tym ścinać drzewa, budować tamy i żeremia. Przednia powierzchnia siekaczy jest brunatno-czerwona albo pomarańczowa. Zęby bobra rosną przez całe jego życie i dlatego wymagają ciągłego ich ścierania.
HIGIENA BOBRÓW
Bóbr europejski stara się utrzymywać swoje futro w jak najlepszym stanie, ponieważ zapewnia mu ono niezbędną ochronę i pozwala na przetrwanie. Po wyjściu na brzeg otrząsa się i strzepuje sporą ilość wody, następnie siada na zadzie i masuje brzuch powolnymi oraz systematycznymi ruchami obu łap. Czyści także przedramiona, uda oraz ogon. Okolice oczu i kąciki warg stara się oczyścić za pomocą pazura pierwszego palca. Do wyczesywania pozostałych partii ciała bobrowi służy rozdwojony pazur drugiego palca tylnej kończyny.
GŁOS BOBRÓW
Głos bobra można usłyszeć bardzo rzadko. Stosunkowo najczęściej słyszanym przez człowieka dźwiękiem może być odgłos porównywany do kwilenia niemowlaka, który służy do porozumiewania się członków rodziny, lub syczenie, względnie sapanie, które jest używane jako dźwięk odstraszający wroga i sygnał ostrzegawczy. Dźwiękiem często stosowanym przez bobry jest także głośne klaskanie ogonem o lustro wody. Ostrzega on inne bobry o zbliżającym się niebezpieczeństwie i sygnalizuje intruzowi, że został zauważony.
POŻYWIENIE BOBRÓW
Bóbr jest roślinożercą. Żywi się niemal wszystkimi dostępnymi częściami roślin przybrzeżnych i wodnych. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni bobry żywią się głównie roślinnością zielną, natomiast od października, zaczynają wybierać krzewy i drzewa liściaste. Spośród drzew lubią topolę, osikę i wierzby[6] oraz - w nieco mniejszym stopniu - brzozę, leszczynę i inne drzewa liściaste. Po olszę czarną i szarą sięgają niechętnie.
Organizm bobra nie jest w stanie łatwo spożytkować całego przyjmowanego pokarmu, znaczną część pożywienia roślinnego stanowi celuloza.
WROGOWIE BOBRÓW
Naturalnymi wrogami bobra są wilki, rysie, niedźwiedzie, rosomaki i lisy. Zdarzają się przypadki zabicia małych bobrów przez wydry i lisy, norkę, duże ryby drapieżne (na przykład przez szczupaka) oraz ptaki drapieżne. Wrogami bobrów są też wałęsające się psy, ale największym wrogiem dla bobrów pozostaje człowiek.
Filmy
Bóbr nad wodą |
|
Bóbr na kolacji |
|
Sposoby zwalczania
OCHRONA BOBRÓW Bóbr podlega ochronie w większości krajów europejskich na podstawie dwóch aktów prawnych. Akt określający zasady ochrony gatunku to Konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, tzw. Konwencja Berneńska (Dz. U. z 1996 r. Nr 58, poz.263). Drugim europejskim aktem jest Dyrektywa 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory. Jest to tak zwana Dyrektywa Siedliskowa. W Polsce bóbr europejski był objęty ochroną gatunkową we współczesnym znaczeniu od 1952 roku. W 2001 roku, wprowadzając rozróżnienie na ochronę ścisłą i częściową zwierząt, ustalono, że bobra obejmuje ta druga forma. Na terenach o szczególnym nasileniu szkód ze strony bobrów dokonywane są odstrzały redukcyjne bądź odłów. W celu przesiedlenia bobrów możemy używać przeróżnych klatek zywochwytnych, które są całkowicie humanitarne i nie wyrządzają zwierzęciu żadnej krzywdy. Ułatwiają przewożenie zwierząt żywych w samochodach.
Komentarze (7)
| | 2021-01-27, 21:45:27
Dajcie spokój tym bobrom lepiej zweźcie sie za tych co smiecą nad rzeką!!!
Bóbr | Gość | 2020-10-23, 15:36:01
Czy aby na pewno to zdjęcie w prawym górnym rogu przedstawia bobra?
Kłoda | bubr | 2019-06-20, 18:25:46
Masz pożyczyć jakąś kłodę?
Konflikt interesów | Baga | 2019-04-19, 22:08:18
Szanowna Tamizo! Moja rodzina ma pole od wieków i jeszcze 15 lat temu mogliśmy je uprawiać. Teraz pole co roku jest zalewane przez to, że bobry budują sobie żeremia a my nie mamy prawa im w tym przeszkadzać! Nikogo nie interesuje że to moja prywatna własność od której muszę płacić podatki. Kto wszedł na czyje terytorium i kto jest poszkodowany????? Pytam!!!!
| Mieszkaniec nadwarcianskie wsi | 2016-05-31, 12:35:26
Zapraszam na spływ Kajakowy po warcie na odcinku Pyzdry/czeszewo. Na odcinku parku zerkowsko czeszewskiego za 3/4 lata na lini brzegowej nie będzie żadnych drzew. Krzaków Zakrzewien nie na już od dawna.wieczorem z 1 punktu obserwując odcinek rzeki o długości 300m naliczylem 8 tych glodomorow.moim zdaniem po wina być przeprowadzona redukcja populacji minimum o połowę.
Problem z ludźmi | tamiza | 2015-10-30, 01:28:49
Nawiązując do powyższego komentarza - myślę, że z punktu widzenia bobra, to człowiek jest szkodnikiem, który niszczy owoce jego ciężkiej pracy, narusza jego terytorium i środowisko naturalne. Dlaczego my ludzie rościmy sobie prawo do wszelkich dóbr naturalnych, nawet kosztem innych gatunków. Nie jesteśmy panami świata, a bobry też mają prawo do egzystencji. O ile działalność człowieka bardzo rzadko jest korzystna dla przyrody, o tyle działalność bobrów może przywracać korzystne stosunki wodne, utrzymywać i zwiększać różnorodność biologiczną, ograniczać erozję, zwiększać tempo samooczyszczania się wód. Bobry nie są więc wyłącznie szkodnikami, zalewającymi pola.
Problem z bobrami | Aleksy | 2013-07-22, 21:06:19
Rozumiem że bóbr to zwierzę, które podlega ochronie ale z drugiej strony jest też szkodnikiem, który potrafi zrobić nie małe szkody zalewając pola, a wszyscy wokoło są bezradni żeby coś z tym zrobić