Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Norka europejska

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Norka europejska

Łac. Mustela lutreola
Norka europejska jest gatunkiem ssaka z rodziny łasicowatych, kiedyś ten gatunek był spotykany w całej Europie. Ssak ten poluje na małe ssaki, płazy, bezkręgowce i ptaki. W Polsce według Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt (z 2001 r.) gatunek ma status zanikłego na terenie Polski. Norki europejskie żyją zwykle samotnie.

Galeria zdjęć 

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE NORKI EUROPEJSKIEJ
Nieliczne osobniki żyją w pewnych regionach Hiszpanii, Francji, Rumunii, Szwecji. W Polsce gatunek ten wyginął na początku XX wieku. Norki europejskie żyją nad zarośniętymi zbiornikami wodnymi, w górach można je spotkać nawet na wysokości 1500 m.

WYGLĄD NORKI EUROPEJSKIEJ
Norka europejska budową ciała przypomina tchórza, ale jest od niego mniejsza. Szyja norki ma prawie taką samą szerokość co głowa. Samica ma przeważnie 4 pary sutków. Samica waży około 0,6 kg. Samiec osiąga ciężar 0,9 kg. Norki amerykańskie są zwykle cięższe i mogą ważyć nawet do 1,5 kg. Norka europejska od norki amerykańskiej różni się budową nóg, które są dłuższe i bardziej nadają się do chodzenia niż pływania. Długie ciało norki europejskiej pokrywa połyskujące, ciemnobrązowe lub czarne futro, z białą łatką na szyi. Większość norek ma białe łatki na pyszczku, które są charakterystyczne dla każdego osobnika. Norki europejskie częściej niż amerykańskie mają białe łatki od górnej strony pyszczka.

POKARM NORKI EUROPEJSKIEJ
Poluje na małe ssaki, żaby, raki, ryby, owady oraz Ptactwo (także drób).

ROZMNAŻANIE NORKI EUROPEJSKIEJ
Okres godowy przypada przeważnie zimą. Ciąża norki europejskiej trwa około 45 dni. Rodzi przeważnie od 2 do 7 młodych. Dojrzałość płciowa norka osiąga po upływie 9 miesięcy życia.

Filmy 

Norka europejska

Norka europejska w pułapce

Sposoby zwalczania 

OCHRONA NORKI EUROPEJSKIEJ
W Polsce jest chroniona prawnie. Do złapania norki w celu jej przesiedlenia w bezpieczne miejsce może nam posłużyć pułapka żywochwytna, lub inny model słapców. Są to metody całkowicie humanitarne nie krzywdzące w żaden sposób żywego zwierzęcia.


Komentarze (4)

norka | wedkarz  |  2019-10-23, 09:02:54
a ja taka widzialem :) od ponad 20 lat lowie ryby jezdze na nocki wiem gdzie mieszkaja szczury wodne, pizmaki, wydry i tym podobne .uwielbiam je obserwowac norke europejska widzialem raz w zyciu i bylo to latem 2018 w Parku narodowym ujscie warty rzeka postomia widzialem ja i kolega . istnieje male prawdopodobienstwo ze to pomylka bo rozrozniam wiekszosc zwierzat i ptakow zyjacych w polsce

Norka europejska | Ktoś  |  2018-01-14, 12:41:43
Norki amerykańskie stworzyły już dziką populacje i nawet jeśli nie ma tam ferm, to raczej była to amerykańska.

norka amerykańska |  |  2017-04-26, 20:55:55
Norka amerykańska występuje w Polsce w stanie dzikim,są to osobniki pochodzące z hodowli które uciekły a w Związku Radzieckim zostały celowo wypuszczone na wolność -szkodniki niesamowite wymagające całkowitego tępienia.

Norka jednak nie zanikła? | Zielonka  |  2016-05-13, 22:06:53
Witam, ostatnio przy wypadzie nad miejscową rzekę spotkałam prawdopodobnie norkę. Czy jest możliwe, że one jednak nie zanikły? W okolicy nie ma hodowli norek amerykańskich, skąd mogłyby jakieś uciec (no chyba, że ktoś hoduje sobie nielegalnie).


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 10 ->