Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Gadożer
Łac. Circaetus gallicus
Circaetus gallicus Gadożer zwyczajny jest gatunkiem dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Zamieszkuje rozległe, wilgotne lasy, głownie stare kompleksy sosnowe (torfowiska i olsy) w otoczeniu których znajdują się otwarte tereny podmokłe (bagna i mokradła), gdzie również poluje. Zasiedla ciepłe rejony, wynika to z jego diety która składa się ze zwierząt zmiennocieplnych. Ma potężniejszą i masywniejszą sylwetkę niż myszołów, nie posiada jednak ciemnej plamy na nadgarstku, choć wygląda trochę jak jego jaśniejsza wersja. Odróżnia go ta cecha też od rybołowa. Od innych ptaków drapieżnych odróżnia się spodem ciała na którym widać wyraźny rysunek ciemnego plamkowania - ciemne gardło, pierś kontrastująca z białawym brzuchem i spodnią częścią skrzydeł. Trzmielojad nie zawisa w powietrzu i ma szczuplejszą głowę.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
WYSTĘPOWANIE
Zamieszkuje południową i środkową Europę, zachodnią i południową Azję aż po Indie oraz północno-zachodnią Afrykę.
Przyloty odbywają się w maju a odloty od sierpnia do października.
W Polsce drapieżnik nie jest bardzo liczny, obecnie jest to około 10-15 par lęgowych. Gadożer lęgnie się w Puszczy Białowieskiej, Sandomierskiej i Augustowskiej, w Bieszczadach i na bagnach Biebrzańskich.
WYGLĄD
Gadożer ma długość ciała około 62-67 cm. Rozpiętość skrzydeł wynosi około 170-185 cm. Masa ciała gadożera wynosi około 2 kg. Samica jest nieco większa od samca.
Gadożer ma grzbiet brązowo-brunatny, spód jasny, niemal biały z drobnymi plamkami układającymi się w brunatne, poprzeczne pręgi. Z bliska widać charakterystyczne obramowanie wokół oczu z miękkich piór, które nadają mu nieco sowi wygląd. Poaiada błyszczące żółtopomarańczowe tęczówki i szeroką głowę, podobnie jak u sów. Duże oczy ma skierowane ku przodowi. Dziób niebiesko-czarny z sinoszarą woskówką. Nogi niebieskie.
ROZMNAŻNIE
Gniazdo to luźna konstrukcja, znajdująca się na wysokim drzewie w jego szczytowej części. Gniazdo jest dobrze ukryte wśród gałęzi. Ptaki budują gniazdo z niewielkich patyków.
W ciągu roku gadożery wyprowadzają jeden lęg, składając pod koniec kwietnia lub w maju jedno białe jajo (czasem dwa). Niewielka ilość jaj w zniesieniu wynika z wąskiej specjalizacji pokarmowej, bo u innych ptaków drapieżnych samice znoszą zwykle 3-4 jaja.
Jajo wysiadywane przez oby dwoje rodziców przez okres około 35-45 dni. Matka mniejszym pisklętom rozrywa pokarm na kawałki, starsze jedzą samodzielnie. Pisklęta opuszczają gniazdo dopiero po upływie 60-80 dniach (kiedy rodzice przestają je karmić). Do lęgów przystępują w 3-4 roku życia.
POŻYWIENIE
Gadożer zjada przeważnie płazy i gady, w tym jaszczurki. Poluje również na węże (ich długość to nawet 2 m). Łapy gadożera pokryte są grubą i twardą łuską rogową, co jest dodatkowym zabezpieczeniem, którego nie mają inne ptaki drapieżne. Gadożer zjada także ssaki, ptaki i owady.
Dieta jest więc bardziej wyspecjalizowana niż w przypadku np. kani rudej, co ogranicza jednocześnie jego występowanie i jest dość rzadkim zawężeniem preferencji pokarmowych u ptaków drapieżnych.
Filmy
Gadożer na drzewie |
|
Gniazdo gadożera |
|
Sposoby zwalczania
OCHRONA
Gadożer jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Wymaga ochrony czynnej. Wokół gniazd gadożerów obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 m, a okresowo (od 1 marca do 30 września) - w promieniu do 500 m od gniazda.