Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Myszarka zaroślowa
Łac: Apodemus sylvaticus
Myszarka zaroślowa, potocznie jest znana pod nazwą mysz zaroślowa. Myszarka zaroślowa to gatunek małego gryzonia z rodziny myszowatych. Gryzoń aktywny jest podczas zmierzchu i nocy, z natury jest mało towarzyski. Podczas wyczucia niebezpieczeństwa gryzoń ucieka skacząc na tylnych łapkach, wykonując przy tym skoki na odległość nawet 80cm.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
WYSTĘPOWANIE
Myszarka zaroślowa zamieszkuje tereny od Islandii po Europę, poza obszarami Skandynawii. Zasiedla zarośla w obrzeżach lasów, można ją spotkać także na polach, polanach leśnych oraz w parkach. Podczas zimy, myszarka zaroślowa szuka schronienia w budynkach mieszkalnych.
WYGLĄD
Gryzoń charakteryzuje się żółtobrązowym ubarwieniem z widocznym szarym odcieniem na grzbiecie, zaś sam brzuch ma jaśniejszą barwę.
Myszarka zaroślowa osiąga długość ciała od 75mm do 110mm. Sam ogon ma długość od 70mm do 115mm. Masa ciała wacha się między 20g a 30g.
ROZMNAŻANIE
Okres godowy gryzoni przypada od marca do października. Podczas jednego roku myszarka zaroślowa wydaje od 3 do 4 miotów , w których rodzi się zazwyczaj od 3 do 8 młodych. Ciąża samicy trwa do 23 dni, młode rodzą się ślepe, oczy otwierają dopiero po upływie 18 dni. Młode przebywają przy patce do trzech tygodni, następnie stają się samodzielne. W wieku ośmiu tygodni osiągają dojrzałość płciową.
POKARM
Myszarka zaroślowa najchętniej zjada nasiona traw, nasiona ziół, drzew, pąki oraz pędy roślin. Z chęcią zjada także owoce, grzyby, owady, pająki oraz ślimaki.
Filmy
Myszarka zaroślowa w lesie |
|
Sposoby zwalczania
Ochrona
Na terenie Polski myszarka zaroślowa (mysz zaroślowa) jest objęta częściowo ochroną gatunkową od roku 2011.