Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Nutria
Łać: Myocastor coypus
Nutria amerykańska to gryzoń z rodziny nutriowatych, której jest jedynym przedstawicielem. Gryzoń prowadzi półwodny tryb życia, jest roślinożerna. Nutria żyje parami do 24 lat, jest hodowana jako cenne zwierzę futerkowe. W latach 60-tych i 70-tych z nutrii pozyskiwano także mięso (np. z mięsa robiono kabanosy), zaś ścięgna z ogona były wykorzystywane jako nici chirurgiczne. W Polsce nutria zyskała dużą popularność na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Produkowano wówczas ponad 3 miliony skór nutrii, zwłaszcza w województwach zachodnich oraz południowo- zachodnich. Skóry pozyskane z nutrii stanowią bardzo wartościowy surowiec futrzarski, są nawet zaliczane do futer szlachetnych stosowanych w wyrobach kuśnierskich. Nutria bardzo dobrze pływa i nurkuje. Gryzoń ma dobry słuch, ale niestety posiada słaby wzrok.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
WYSTĘPOWANIE
W naturalnym środowisku nutria występuje w Ameryce Południowej. W celach hodowlanych nutria została eksportowana na tereny Europy, Azji oraz Stanów Zjednoczonych. Na terenach Polski hodowla nutrii rozpoczęła się w 1926 roku, zaś w roku 1960 zostały odnotowane pierwsze osobniki dzikie tego gatunku, poprzez ucieczki gryzoni z hodowli, zaczęły się rozmnażać także na wolności.
WYGLĄD
Nutria pokrojem ciała przypomina szczura. Głowa gryzonia jest duża, znajdują się na niej małe uszy. Z pyska wystają dość duże siekacze w kolorze pomarańczowym. Cztery palce kończyn tylnych gryzonia są spięte błoną. Posiada długie wibryssy. Ciało nutrii jest pokryte bardzo gęstym ciemnobrązowym bądź szafirowym futrem. Nutria posiada od 4 do 5 par sutek przesuniętych na stronę grzbietową, ponieważ podczas pływania we wodzie, młode nutrii mogą siedzieć na grzbiecie matki i pić mleko. Długość ciała gryzonia wynosi od 40 cm do 65 cm. Nutrie posiadają charakterystyczny duży ogon. Długość samego ogona pokrytego łuskami wynosi od 30 cm do 75cm. Masa ciała wynosi do 9 kg.
Nutrie jako jedne z nielicznych zwierząt futerkowych rodzą się z bardzo dobrze rozwiniętą okrywą włosową, która jest w barwie brunatnej, okrywa ta rośnie do około 6 tygodnia życia gryzonia. W wieku około 2 miesięcy nutria rozpoczyna pierwszą zmianę okrywy pierwotnej. Nutria charakteryzuje się trzema odmianami barwnymi dominującymi, czyli czarna (black), bursztynowo- złocista (ambergold), biała- niealbinotyczna (snow). Odmianami barwnymi recesywnymi nutrii, jest barwa albinotyczna, grenland, mozaikowata (white mark), pastelowa (pasteli), perłowa (pearl), sobolowa (sable), szafirowa (sapphire) oraz mieszana.
ROZMNAŻANIE
Nutria najczęściej kopie nory w zarośniętych brzegach wód. Ciąża trwa od 128 dni do 132 dni, nutria w ciąży może być dwa razy w roku. W każdym miocie gryzoń rodzi około 4 lub 8 młodych. Młode nutrie rodzą się prawie całkowicie sprawne do życia samodzielnego. Lecz w pierwszych miesiącach życia, pomoc matki jest niezbędna. Nutria posiada od 4 do 5 par sutek przesuniętych na stronę grzbietową, ponieważ podczas pływania we wodzie, młode nutrii mogą siedzieć na grzbiecie matki i pić mleko. Gryzonie stają się dojrzałe płciowo w wieku około 6 - 7 miesięcy.
Rozróżnia się trzy metody rozpłodu :
POŻYWIENIE
Nutrie są gryzoniami roślinożernymi, na wolności żywią się najczęściej roślinnością twardą znajdującą się w stawach oraz w jeziorach, zjadają także bardzo chętnie młode pędy krzewów oraz drzew, czasami nawet kuszą się na obgryzanie kory z drzew. Gryzoń nie jada w ogóle ryb ani ikry, zjadają za to rośliny wodne oraz znajdujące się na nich drobne zwierzęta. Nutria chętnie zjada także małże, muszle otwiera za pomocą silnych siekaczy.
W hodowli w warunkach fermowych nutrie można karmić podobną karmą jak króliki. Hodowcy zaczęli także zwracać uwagę w żywieniu nutrii na niewielki dodatek białka zwierzęcego pod postacią mączki mięsnej lub rybnej, bądź także mleka. Pasze stosowane w żywieniu nutrii, tak samo jak pasze używane w żywieniu zwierząt mięsożernych można podzielić na: pasze pochodzenia roślinnego, pasze pochodzenia zwierzęcego oraz pasze dodatkowe. Paszę treściwą oraz objętościową można podawać w drobnych hodowlach w ciężkich naczyniach (karmidłach) z glazurowej gliny, betonowych lub po prostu w odwróconych kaflach.
Filmy
Hodowla nutrii |
|
Nutria na brzegu rzeki |
|
Sposoby zwalczania
OCHRONA
Istnieje specjalny program do ochrony nutrii, który ma na celu: