Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Nutria

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Nutria

Łać: Myocastor coypus
     Nutria amerykańska to gryzoń z rodziny nutriowatych, której jest jedynym przedstawicielem. Gryzoń prowadzi półwodny tryb życia, jest roślinożerna. Nutria żyje parami do 24 lat, jest hodowana jako cenne zwierzę futerkowe. W latach 60-tych i 70-tych z nutrii pozyskiwano także mięso (np. z mięsa robiono kabanosy), zaś ścięgna z ogona były wykorzystywane jako nici chirurgiczne. W Polsce nutria zyskała dużą popularność na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Produkowano wówczas ponad 3 miliony skór nutrii, zwłaszcza w województwach zachodnich oraz południowo- zachodnich. Skóry pozyskane z nutrii stanowią bardzo wartościowy surowiec futrzarski, są nawet zaliczane do futer szlachetnych stosowanych w wyrobach kuśnierskich. Nutria bardzo dobrze pływa i nurkuje. Gryzoń ma dobry słuch, ale niestety posiada słaby wzrok.

Galeria zdjęć 

Dwie nutrie w rzeceCztery nutrie podczas zimyNutria w rzece

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
     W naturalnym środowisku nutria występuje w Ameryce Południowej. W celach hodowlanych nutria została eksportowana na tereny Europy, Azji oraz Stanów Zjednoczonych. Na terenach Polski hodowla nutrii rozpoczęła się w 1926 roku, zaś w roku 1960 zostały odnotowane pierwsze osobniki dzikie tego gatunku, poprzez ucieczki gryzoni z hodowli, zaczęły się rozmnażać także na wolności.

WYGLĄD
     Nutria pokrojem ciała przypomina szczura. Głowa gryzonia jest duża, znajdują się na niej małe uszy. Z pyska wystają dość duże siekacze w kolorze pomarańczowym. Cztery palce kończyn tylnych gryzonia są spięte błoną. Posiada długie wibryssy. Ciało nutrii jest pokryte bardzo gęstym ciemnobrązowym bądź szafirowym futrem. Nutria posiada od 4 do 5 par sutek przesuniętych na stronę grzbietową, ponieważ podczas pływania we wodzie, młode nutrii mogą siedzieć na grzbiecie matki i pić mleko. Długość ciała gryzonia wynosi od 40 cm do 65 cm. Nutrie posiadają charakterystyczny duży ogon. Długość samego ogona pokrytego łuskami wynosi od 30 cm do 75cm. Masa ciała wynosi do 9 kg.
     Nutrie jako jedne z nielicznych zwierząt futerkowych rodzą się z bardzo dobrze rozwiniętą okrywą włosową, która jest w barwie brunatnej, okrywa ta rośnie do około 6 tygodnia życia gryzonia. W wieku około 2 miesięcy nutria rozpoczyna pierwszą zmianę okrywy pierwotnej. Nutria charakteryzuje się trzema odmianami barwnymi dominującymi, czyli czarna (black), bursztynowo- złocista (ambergold), biała- niealbinotyczna (snow). Odmianami barwnymi recesywnymi nutrii, jest barwa albinotyczna, grenland, mozaikowata (white mark), pastelowa (pasteli), perłowa (pearl), sobolowa (sable), szafirowa (sapphire) oraz mieszana.

ROZMNAŻANIE
      Nutria najczęściej kopie nory w zarośniętych brzegach wód. Ciąża trwa od 128 dni do 132 dni, nutria w ciąży może być dwa razy w roku. W każdym miocie gryzoń rodzi około 4 lub 8 młodych. Młode nutrie rodzą się prawie całkowicie sprawne do życia samodzielnego. Lecz w pierwszych miesiącach życia, pomoc matki jest niezbędna. Nutria posiada od 4 do 5 par sutek przesuniętych na stronę grzbietową, ponieważ podczas pływania we wodzie, młode nutrii mogą siedzieć na grzbiecie matki i pić mleko. Gryzonie stają się dojrzałe płciowo w wieku około 6 - 7 miesięcy.
Rozróżnia się trzy metody rozpłodu :

 • rozpłód parami - jest najprostszą metodą, idealną dla poczatkujących hodowców, polega na stałym trzymaniu razem samicy i samca we wspólnej zagrodzie. Niestety charakteryzuje się wysokimi kosztami, związanymi z odpowiednim przygotowaniem fermy.
 • haremowy- polega na trzymaniu w jednej zagrodzie lub klatce dwóch samic i jednego samca. Metoda ta charakteryzuje się nieregularnymi terminami porodów, wiążą się z tym straty w pogłowiu. Ta metoda nie nadaję się do hodowli, która jest nastawiona na produkcję skór.
 • kierowany- ta metoda polega na trzymaniu samic i samców osobno. Jedna zagroda może mieścić od 1 do 5 samic lub samców. Samice są kryte wyłącznie w określonych terminach, dzięki temu można zachować odpowiedni cykl produkcyjny. Zazwyczaj na jednego samca przypada od 6 do 12 samic. Wada tej metody jest duża pracochłonność, w odróżnieniu do wcześniejszych metod.

  POŻYWIENIE
       Nutrie są gryzoniami roślinożernymi, na wolności żywią się najczęściej roślinnością twardą znajdującą się w stawach oraz w jeziorach, zjadają także bardzo chętnie młode pędy krzewów oraz drzew, czasami nawet kuszą się na obgryzanie kory z drzew. Gryzoń nie jada w ogóle ryb ani ikry, zjadają za to rośliny wodne oraz znajdujące się na nich drobne zwierzęta. Nutria chętnie zjada także małże, muszle otwiera za pomocą silnych siekaczy.

       W hodowli w warunkach fermowych nutrie można karmić podobną karmą jak króliki. Hodowcy zaczęli także zwracać uwagę w żywieniu nutrii na niewielki dodatek białka zwierzęcego pod postacią mączki mięsnej lub rybnej, bądź także mleka. Pasze stosowane w żywieniu nutrii, tak samo jak pasze używane w żywieniu zwierząt mięsożernych można podzielić na: pasze pochodzenia roślinnego, pasze pochodzenia zwierzęcego oraz pasze dodatkowe. Paszę treściwą oraz objętościową można podawać w drobnych hodowlach w ciężkich naczyniach (karmidłach) z glazurowej gliny, betonowych lub po prostu w odwróconych kaflach.

  Filmy 

  Hodowla nutrii

  Nutria na brzegu rzeki

  Sposoby zwalczania 

  OCHRONA
  Istnieje specjalny program do ochrony nutrii, który ma na celu:

 • zadbanie o zachowanie populacji nutrii grenlandzkiej, standard oraz odmian barwnych białej niealbinotycznej, białej bursztynowo- złocistej, czarnej dominującej, pastelowej, perłowej, sobolowej. Ochrona gatunku ma także na celu zwiększenie ich liczebności do minimum 500 samic stada podstawowego standard i grenlandzkiej, jak również po 200 sztuk samic pozostałych innych odmian. Ochrona gatunkowa ma także na celu zachowanie zmienności genetycznej w chronionych populacjach oraz zachowanie wzorca odmian barwnych nutrii.
 • program hodowlany ochrony zasobów genetycznych nutrii obejmuje zwierzęta poddane ocenie wartości użytkowej i hodowlanej zgodnie z obowiązującymi przepisami (te zwierzęta musza wywodzić się ze stada wpisanego lub spełniającego warunki wpisu do księgi nutrii, jak również te które zostały uznane za odpowiadające wzorcowi nutrii w poszczególnych odmianach barwnych.


  Komentarze (0)


  Dodaj komentarz

  Autor:
  Temat:
  Treść:
  Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
  Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 5 ->