Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Kłusownictwo
Kłusownictwo to bezprawne zabijanie, ściganie, bądź chwytanie zwierzyny, jak również łowienie ryb bez posiadania wymaganych uprawnień. Ludzie dopuszczają się kłusownictwa zazwyczaj w niedozwolony sposób oraz w niedozwolonym czasie lub miejscu.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
KŁUSOWNICTWO WODNE
Działania kłusownictwa wodnego w stosunku do zwierzyny wodnej wynika z bardzo szczegółowego prawa wędkarskiego, jak również z umów międzynarodowych dotyczących rybołówstwa. Wszelkie działania człowieka naruszające te przepisy są określane mianem kłusownictwa. Kłusownictwo wodne nie musi dotyczyć wyłącznie ryb, ponieważ Japonia po mimo ogłoszenia rezygnacji z połowów wielorybów z roku 1986, nadal regularnie wysyła na morza swoje statki wielorybnicze. Tłumacząc się prowadzeniem badań naukowych, corocznie wyławia około 1000 wielorybów (w tym skrajnie zagrożony gatunek humbaka). Polowy te odbywają się niestety w celach kulinarnych, ponieważ mięso wielorybów jest w Japonii uważane jako przysmak, a także mięso wieloryba jest przetwarzane na karmę dla zwierząt domowych. Istnienie niestety wiele przypadków kłusownictwa wodnego, lecz nie jest możliwe wypisanie ich wszystkich, poniżej wypisane są najczęściej występujące sposoby kłusownictwa wodnego:
Prowadzone kłusownictwo lądowe dotyka głównie ssaki i ptaki łowne, ale zasady legalnego polowania określa prawo łowieckie, w wyniku czego, kłusownictwo polega na nie przestrzeganiu prawa łowieckiego. Do najczęstszych wykroczeń popełnianych w ramach kłusownictwa dokonywanego przez człowieka na zwierzynę lądową jest:
SZKODNICTWO LEŚNE
Do określenia szkodnictwa leśnego zalicza się różnego rodzaju działalności człowieka (często nieświadome). Najwięcej szkody wyrządza kradzież rożnego rodzaju drewna (drewno kominkowe, drewno budowlane). Strata jest tu tym większa, że zazwyczaj wycinane są drzewa nieodpowiedniego gatunku, wieku i nieodpowiedniej jakości. Szkodnictwem leśnym jest także wycinanie jodełek i świerków na choinki bożonarodzeniowe. Lasy w pewnym okresie przezywały istny najazd amatorów, jemioły, witek wierzbowych, barwnika, bluszczu, konwalii itp. (różnych roślin używanych na stroiki i ozdoby świąteczne, wiosenne). Do szkodnictwa leśnego zaliczane jest także zjawisko tak zwane "wiejskim zwyczajem", które odnosi się do wycinania z lasu ładniejszych roślin w celu udekorowania ogródka przydomowego. Taka działalność psuje estetykę okolicy oraz przyczynia się do znikania kolejnych już rzadko spotykanych. Do szkodnictwa leśnego przyczynia się także cały czas składowanie różnego rodzaju śmieci (śmieci pozostawione w obszarach trudno dostępnych np. w zagłębiach, uniemożliwiają ich sprzątnięcie - usunięcie z lasu). Śmieci pogarszają stan zdrowia zwierząt, oraz uniemożliwiają rozwój płazów.
Filmy
Kłusownictwo ryb |
|
Kłusownictwo |
|
Sposoby zwalczania
OCENA ZJAWISKA
Wszystkie opisane zjawiska kłusownictwa i szkodnictwa wynikają niestety z barku wyobraźni ludzi oraz z lekceważenia panującego prawa. Dla niektórych osób liczy się zdobycie zysku lub imponującego trofea. Wbrew panującej opinii kłusownicy i szkodnicy nie zaliczają się do osób najuboższych. Kłusownicy i szkodnicy działają z myślą, że zwierzęta leśne są niczyjje i Państwo nie ma prawa ustalać ich praw. Według kłusowników panuje mylne stwierdzenie, że zwierzęta nic nie czują i nie rozumieją. Nie licząc leśników, strażników leśnych oraz ludzi uświadomionymi ekologicznie, kłusownictwo ma przyzwolenie społeczne niestety agresję budzi osoba interweniująca. Na ternie Polski walka z kłusownictwem jest nieco utrudniona, ponieważ są luki prawne. Kłusownictwo jest jako przestępstwo zagrożone karą grzywny aż do 5 lat pozbawienia wolności, ale kłusownika należy schwycić na gorącym uczynku, a to jest bardzo trudne. Masa kłusowników posiada nowoczesny sprzęt np. sztucery z noktowizorem oraz terenowe auta. Skupy zwierzyny w prywatnych rękach oraz prywatne restauracje pozwalają bardzo łatwo pozbyć się kłusownikowi cennego łupu.
Według materiałów nagromadzonych przez Lasy Państwowe w 2005 roku, straty wywołane przez kłusowników i szkodników leśnych opiewały na kwotę około 7 milionów złotych. Samo kłusownictwo przyczyniło się do straty na kwotę 1,5 miliona złotych (przyczyniło się do tego 548 kłusowników) sprawy zostały skierowane do sądu. Udało się zabezpieczyć nawet 250 tysięcy różnego nielegalnego sprzętu i narzędzi kłusowniczych. Wyniki są pewnie zaniżone, ponieważ trudniej wykryć stratę zwierzęcia niż drewna z lasów. Drewno, nawet to opałowe musi odpowiednio długo poleżeć, aby dobrze wyschnąć. Lepsze trafia od razu na teren tartaku, gdzie musi być składowane w suszarni, u stolarza oraz na budowie. Stwarza to większe szanse na wykrycie przestępstwa. Skala kłusownictwa wodnego także może być bardzo duża, poprzez zastosowanie odpowiedniej metody połowów, kłusownictwo wodne może być bardzo wydajne.
Komentarze (1)
Dupa kupa | Jaś rogulski | 2022-12-09, 19:14:27
Dupa kupa klusownik to guwno dupa kupa fuj dupa goń. Sztraszny clowiek kłusownik