Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Sęp afrykański
Łac: Gyps africanus
Sęp afrykański jest gatunkiem dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatej. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Po raz pierwszy sęp afrykański został opisany w 1865 roku przez Tommaso Salvadori. Ten gatunek dużego ptaka drapieżnego jest spokrewniony z sępem bengalskim. Sęp afrykański jest gatunkiem monotypowym.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
WYSTĘPOWANIE
Sęp afrykański najczęściej występuje na sawannach z porozrzucanymi drzewami. Ptak drapieżny nie lubi przebywać w lasach, wręcz je unika. Nie zamieszkuje także pustyń, trawiastych obszarów bez drzew i obszarów zakrzewionych. Sęp afrykański jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem zamieszkującym obszary Afryki. Z północnej strony sęp afrykański zasiedla Senegalu, Gambii, Mali, zaś na wschodzie zamieszkuje Etiopie oraz Samalie. Obszar występowania ptaków drapieżnych biegnie przez wschodnią Afrykę. W części zasięgu sęp afrykański wymarł, nie ma już go na terenach Ghanie poza Parkiem Narodowym Mole oraz w Nigrze.
WYGLĄD
Sęp afrykański posiada długość ciała o długości około 94 cm. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi około 218 cm. Przedstawiciel tego gatunku posiada 12 sterówek a nie 14. Masa ciała wynosi od 4150g do 7200g (najczęściej masa ciała wynosi około 5450g). Sęp afrykański posiada białej barwy kuper zaś pokrywy podskrzydłowe dobrze kontrastują z większością brązowego upierzenia oraz z czarną skórą głowy i szyi dorosłych osobników tej rasy. Na wolności sępa afrykańskiego można pomylić z sępem plamistym bądź płowym.
ROZMNAŻANIE
Sęp afrykański swoje lęgi rozpoczyna wraz z nadejściem pory suchej. Ptaki swoje gniazdo umieszczają na wysokim drzewie, ale zdarza się że umieszczają je na słupie wysokiego napięcia. Gniazdo to platforma wykonana przez ptaki z liści, które drapieżniki wyścielają suchą trawą i niekiedy zielonymi liśćmi. Samica zazwyczaj znosi jedno jajo, które samica z samcem wysiadują na zmianę przez okres około 56-58 dni. Po upływie około 108-140 dni młode ptaki drapieżne opuszczają rodzinne gniazdo, a następnie po upływie kolejnych 5-6 miesiącach usamodzielniają się.
POŻYWIENIE
Sęp afrykański żywi się padliną. Swoje zdobycze tropi z powietrza bądź podąża za innymi zwierzętami oraz padlinożernymi ptakami. Sęp afrykański rzadko sam zabija zwierzę, woli szukać padliny.
Filmy
Sęp afrykański przy padlinie |
|
Sępy afrykańskie na drzewie |
|
Sposoby zwalczania
OCHRONA
Sęp afrykański jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. Naturalnym zagrożeniem sępów afrykańskich jest przekształcanie ich naturalnego środowiska na obszary rolnicze i pola uprawne. Naturalnym zagrożeniem jest także zmniejszona liczba zwierząt kopytnych, do ich wyginięcia przyczynia się także kłusownictwo oraz zatrucia związane ze spożyciem pestycydu o nazwie karbofuran.