Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Krogulec krótkonogi
Łac. Łac: Accipiter brevipes
Krogulec krótkonogi należy do rodziny jastrzębiowatych. Jest średniej wielkości ptakiem drapieżnym. Drapieżca zazwyczaj można spotkać na obszarach na których znajdują się rzeki z lasami liściastymi. Głos krogulca krótkonogiego to wielokrotnie powtarzane "kiwik".
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
Wsytępowanie
Krogulec krótkonogi zamieszkuje tereny południowo wschodniej Azji, Afryki oraz Europy. NA obszary Polski ptak drapieżny przylatuje bardzo sporadycznie.
Wygląd
Samiec krogulca krótkonogiego posiada wierzch ciała w barwie niebieskoszarawej, zaś spód ciała jest jasny z bardzo widocznymi i ładnymi rdzawoczerwonymi prążkami. Samica różni się nieco od samca, ponieważ jej wierzch ciała ma barwę brązową, zaś spód ciała ma wyraźnie rdzawoczerwonymi prążki - tak jak u samca.
Krogulec krótkonogi swoim wyglądem bardzo przypomina
Krogulca, ale podczas lotu różni się od niego wąskimi końcami skrzydeł. Na ogonie krogulca krótkonogiego występują bardzo wyraźnie widoczne cienkie pręgi zazwyczaj 5 lub 6 sztuk, zaś krogulec posiada ich od 4 do 5 sztuk. U dorosłych osobników tego gatunku dwie środkowe sterówki mają jeden kolor. Młode ptaki posiadają ciemnobrunatne plamy, które swoim kształtem przypominają "krople" znajdujące się na spodzie ciała o białej barwie.
Rozmnażanie
Krogulce krótkonogie swoje gniazdo zazwyczaj budują na platformach składających się z bardzo drobnych gałązek, na drzewie. Podczas jednego roku rozrodczego ptaki wyprowadzają jeden lęg. Samica zazwyczaj składa od 3 do 5 jaj w okresie od maja do czerwca. Jaja wysiadywane są przez okres około 35 dni.
Pożywienie
Drapieżca stara się schwytać ofiarę w błyskawicznym niespodziewanym ataku, ale rzadziej poluje na ptaki. Chwyta głównie małe ssaki, owady oraz drobne kręgowce.
Filmy
Krogulec krótkonogi |
|
Krogulec krotkonogi na drzewie |
|
Sposoby zwalczania
Ochrona
Na terenie Polski krogulec krótkonogi jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.