Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Polatucha

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Polatucha

Łac: Pteromys volans
     Polatucha, jest nazywana także latającą wiewiórką, z powodu jej rozpiętych fałd skóry, które znajdują się między przednimi, a tylnymi łapami. Gryzoń jest zdolny nawet szybować na odległość około 50 metrów. Polatucha, to jedyna istniejąca latająca wiewiórka. Na świecie istnieją 42 gatunki polatuchy.Galeria zdjęć 

Polatucha na drzewiePolatucha w dziupli w drzewieLatająca polatucha

Informacje hodowlane 

Występowanie
     Polatucha zamieszkuje lasy mieszane i lasy iglaste, które znajdują się na terenach Europy Wschodniej i Północnej, jak również na terenach Azji. Najczęściej gryzonia można spotkać na obszarach Syberii, Łotwy, Finlandii oraz Estonii. Na terenach Polski Polatucha występowała w XIX wieku między innymi w Puszczy Białowieskiej.

Wygląd
      Polatucha posiada głowę w kształcie zaokrąglonym. Oczy gryzonia są duże, zaś uszy dobrze widoczne. Bardzo miękkie futerko o barwie szarej znajduje się na grzbiecie, głowie, ogonie oraz na zewnętrznej stronie kończyn. Futerko na stronie brzusznej jest w barwie białej. Gdy polatucha nie lata, jej futerko sprawia wrażenie jakby było dla niej zbyt duże i obszerne. Wzdłuż boków małego ssaka, pomiędzy przednimi a tylnymi kończynami, ciągnie się wyraźny owłosiony fałd skórny. Ogon małego gryzonia jest długi, szeroki i puszysty.

 • Długość ciała wynosi około 20cm
 • Długość ogona wynosi od 12 do 15 cm

  Rozmnażanie
       Polatucha (latająca wiewiórka) odbywa okres godowy w kwietniu, zaś kończy w listopadzie. Ciąża gryzonia trwa od 5 do 6 tygodni. W ciągu jednego roku rozrodczego samica wydaje na świat od 1 do 2 miotów, w każdym miocie może mieć około 4 młodych. Potomstwo polatuchy na świat przychodzi ślepe i nagie, są całkowicie zdane na opiekę matki. Młode osobniki po upływie pierwszego miesiąca ich życia otwierają oczy, zaś po upływie dwóch miesięcy zycia stają się całkowicie samodzielne.

  Pożywienie
        Polatucha na żerowiska wybiera się zazwyczaj o zmierzchu. Gryzoń żywi się przeważnie nasionami drzew (zarówno iglastych oraz liściastych), jak również nasionami krzewów. Zjada także owoce, a podczas zimy nie gardzi pączkami krzewów. Sporadycznie może zjadać owady i ich larwy.

  Filmy 

  Polatuchy w dziupli

  Polatucha na drzewie

  Sposoby zwalczania 

  Ochrona
       Na niektórych obszarach występowania gryzonia, zanotowano jego spadek liczebności, jest to spowodowane wycinaniem lasów, stanowiących naturalne środowisko polatuchy-latającej wiewiórki.


  Komentarze (2)

  Nwm | KINA  |  2017-02-28, 19:44:40
  Słodki zwierz ale za któtki opis ????

  Pytanie | Nelman  |  2016-12-06, 20:47:23
  Gdzie można kupić polatuchę ?


  Dodaj komentarz

  Autor:
  Temat:
  Treść:
  Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
  Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 11 ->