Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Kaniuk zwyczajny

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Kaniuk zwyczajny

Łac: Elanus caeruleus
     Kaniuk zwyczajny jest ptakiem drapieżnym o średniej wielkości ciała, należy ptaków z rodziny jastrzębiowatych. Drapieżny kaniuk zwyczajny bardzo lekko lata, bardzo często szybuje. Podczas szybowania skrzydła ptaka są uniesione na kształt litery "V", bądź zwisają w powietrzu.Galeria zdjęć 

Kaniuk zwyczajny w locieKaniuk zwyczajny siedzący na linieDwa kaniuki zwyczajne na gałęzi drzewa

Informacje hodowlane 

Występowanie
     Drapieżnik preferuje otwarte obszerne tereny z pojedyńczymi drzewami. Drapieżny kaniuk zwyczajny zasiedla Półwysep Iberyjski oraz prawie całą Afrykę. Czasami pojawia się także na terenach Europu Środkowej. W Polsce średniego drapieżce możemy zaobserwować bardzo sporadycznie. Najczęściej przesiaduje na gałęziach oraz drutach.

Wygląd
     Drapieżnik posiada sporą głowę, w stosunku do jego reszty ciała. Kaniuk zwyczajny posiada oczy o barwie czerwonej, nad którymi znajduje się brew o barwie czarnej. Dziób w ciemnej barwie. Zarówno jak samica, tak też samiec posiadają identyczne upierzenie o tych samuch barwach. Wierzchnia strona ciała ptaków drapieżnych jest w barwie jasnoszarej, zaś spód oraz ogon są w barwie białej. Skrzydła pokryte są czarnym upierzeniem. Nogi mają barwę żółtą. Ogon posiada delikatne wcięcie.

 • długość ciała wynosi około 33 cm
 • rozpiętość skrzydeł wynosi około 80cm
 • masa ciała wynosi około 230g

  Rozmnażanie
        Drapieżny kaniuk zwyczajny swoje gniazdo zakłada najczęściej w kolczastych krzakach nisko położonych. Podczas jednego roku rozrodczego ptaki wyprowadzają tylko jeden lęg. Samica składa zazwyczaj 3 jaja o wymiarach około 39mm x 31mm (maksymalnie 5 jaj). Ptaki zasiedlające tereny północne wyprowadzają lęg podczas wiosny, zaś na południu zależy to od ilości pokarmu, jaki ptaki mogą sobie zgromadzić. Samica składa jaja w odstępach 2 -3 dni, wysiadywane są od zniesienia pierwszego jaja przez okres około 28 dni wyłącznie przez samicę. Pisklęta opuszczają gniazdo po upływie około 40 dni.

  Pożywienie
  Kanik zwyczajny zywi się głównie gryzoniami oraz owadami.

  Filmy 

  Kaniuk zwyczajny

  Dwa kaniuki zwyczajne na drzewie

  Sposoby zwalczania 

  Ochrona
  Na terenie Polski drapiezny kanik zwyczajny jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.


  Komentarze (0)


  Dodaj komentarz

  Autor:
  Temat:
  Treść:
  Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
  Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 12 ->