Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Sęp długodzioby

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Sęp długodzioby

Łac: Gyps tenuirostris
      Sęp długodzioby jest gatunkiem dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Drapieżnik gniazduje na drzewach. Liczebność tego gatunku bardzo mocno się zmniejszyła w ciągu ostatnich lat. Odnotowano, iż dzika populacja sępów długodziobych pozostała na terenach od północnych i wschodnich Indii przez Nepal i Bangladesz, z małą populacją w Mjanmie. Jedyna istniejąca kolonia lęgowa drapieżnika w Azji Południowo-Wschodniej notowana jest w prowincji Stoeng Treng w Kambodży.

Galeria zdjęć 

Sępy długodziobeSęp długodziobySęp długodzioby na gałęzi drzewa

Informacje hodowlane 

Występowanie
      Sęp długodzioby zasiedla obszary Indii, występuje także w północnym i środkowym Bangladeszu, Nepalu, Mjanmie oraz w Kambodźy.

Wygląd
      Głowa drapieżnika ma kształt kanciasty, ma barwę czarną, znajduje się na niej ciemny dziób, który zwęża się w części środkowej. Ucho drapieżnika jest bardzo dobrze widoczne i odsłonięte. Sęp długodzioby w barwie brązowo-beżowej posiada spód tułowia oraz tylne części skrzydeł. Dolna część grzbietu ma barwę blado-beżową, zaś kryza jest koloru beżowego. Lotki mają ciemniejszą barwę, są ciemnoszare. Dolne partie ud ptaka drapieżnego mają białą barwę.

 • Długość ptaka wynosi około 90cm
 • Rozpiętość skrzydeł wynosi około 240cm

  Pożywienie
        Sęp długodzioby, jak inne drapieżne sępy żywi się padłymi zwierzętami (padliną).

  Filmy 

  Sęp

  Sposoby zwalczania 

  Ochrona
        Drapieżny sęp długodzioby należy do gatunków chronionych, które są wpisane do załącznika II listy CITES (Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem), z uwagi na drastycznie zmniejszającą się szybko liczbę tego gatunku ptaków drapieżnych. Do drastycznego spadku tych osobników przyczyniło się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) - diklofenaku u zwierząt gospodarskich, szczególnie w Indiach. Lek ten jest strasznie trujący dla sępów długodziobych, między innymi powoduje silną niewydolność nerek. Diklofenakut został zastąpiony lekiem meloksykaminem, który jest także szkodliwy dla sępów. Zarząd w Indii zakazał sprzedaży detalicznej leku diklofenakutu, ale jest on niestety nadal sprzedawany nielegalnie na obszarach Indii.
        Programy ochronne i hodowli zamkniętych na terenach Indii ubrały sobie za cel ochronę tego gatunku ptaków drapieżnych przed ich całkowitym wymarciem. Istnieje nadzieja, ze sępy długodziobe będą mogły powrócić na łono natury, gdy środowisko zostanie oststecznie pozbawione trującego leku jakim jest diklofenakut.


  Komentarze (0)


  Dodaj komentarz

  Autor:
  Temat:
  Treść:
  Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
  Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 13 ->