Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Żołędnica
Łac: Eliomys quercinus
Żołędnica jest gryzoniem, należy do rodziny popielicowatych. Gryzonia najczęściej można spotkać w lasach liściastych oraz mieszanych. Prowadzi nadrzewny tryb życia. Gryzoń buduje swoje gniazda w dziuplach. Żołędnica prowadzi nocny tryb życia. Gryzoń podczas okresu zimowego zapada w sen, w którym pozostaje od września lub października do końca kwietnia. Żołędnica dożywa 6 lat.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
Występowanie
Gryzoń zamieszkuje obszary Europy, zasiedla także Ural oraz północną Afrykę. W Polsce zamieszkuje nieliczne tereny, zazwyczaj można ją spotkać w południowej części kraju.
Wygląd
Gryzoń ma duże oczy, w kształcie okrągłym, uszy są stosunkowo długie. Przed uchem znajduje się biała plama, zaś na bocznej części głowy czarna. Żołędnica posiada futro w części grzbietowej o barwie popielato-rudej, zaś jej spód ciała ma barwę żółtawą. Ogon zakończony jest kitą składającą się z czarnych włosów o białych końcach. Gryzoń posiada długość ciała wraz z tułowiem oraz głową wynoszącą od 11 do 14cm, zaś sam ogon mierzy od 9 do 12 cm.
Pożywienie
Żołędnica odżywia się owocami, nasionami oraz owadami. Swoją dietę urozmaica również owadami i ich larwami. Na zimę robi zapasy pokarmowe, które konsumuje, gdy zbudzi się ze snu zimowego.
Rozmnażanie
Ciąża Żołędnicy trwa około 23 dni. Gryzoń rodzi dwukrotnie w ciągu jednego roku. Samica na świat wydaje od 3 do 6 młodych gryzoni. Młode żywią się mlekiem matki przez okres 4 tygodni. W ciągu jednego roku samica wydaje jeden miot.
Filmy
Żołędnice w gnieździe |
|
Żółędnica |
|
Sposoby zwalczania
Ochrona
Żołędnica w Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Zgodnie z rozporządzeniem MŚ z 12.10.2011 w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt Żołędnica wymaga utworzenia strefy ochrony ostoi o powierzchni 25 ha starodrzewów wokół stwierdzonego stanowiska.
Komentarze (1)
| | 2015-11-26, 21:39:16
bardzo słodkie maleństwo,ma duże czarne oczka,nasza jest na jedno niewidoma,wymaga troskliwej opieki,ma ogromny apetyt,pyszczek wdzięczny z długimi czarnymi wąsikami,starsza córka zachwycona ,długi ogonek zakończony jest pędzelkiem,maż znalazł ja bądź jego w pracy i uratował życie bo zima ,pokochałam od razu jak ja -jego zobaczyłam...w Polsce pod ochroną...kochane urocze stworzenie...dla wrażliwych i prawdziwych opiekunów...nie oddam jej za żadne pieniądze..od 4,5 h to nowy członek naszej rodziny...ale żyje tylko 6 lat...a ja już się przywiązałam i czuję się za nie w pełni odpowiedzialna..kasza