Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Sępnik czarny
Łac. Łac: Coragyps atratus
Sępnik czarny jest dużym ptakiem padlinożernym z rodziny kondorowatych, Ptak zamieszkuje tereny obu Ameryk. Zazwyczaj jest gatunkiem osiadłym. Sępnik czarny jest najmniejszy z kondorów. Większość sępów ma słabe powonienie i poszukuje swojego pożywienia wzrokiem, w przeciwieństwie do nich sępnik ma tak doskonały węch, że w Ameryce wykorzystuje się go do wykrywania nieszczelności rurociągów. Jest najliczniejszym ptakiem drapieżnym na półkuli zachodniej.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
Występowanie
Sępnik czarny zamieszkuje w dużych stadach różnorodne środowiska, od leśnego do otwartego po tereny zurbanizowane.
Wygląd
Głowa ptaka jest nieopierzona i łupkowoszara, wraz z szyją ma matowe ubarwienie, nieupierzone. Samiec i samica wyglądają tak samo. Sępnik czarny posiada czarne upierzenie całego ciała. Skrzydła ptaka są szerokie, zaś ogon krótki. Nogi jasnoszare, zakończone szponami. Ogon prosty, krótki.
Rozmnażanie
Sępnik czarny gnieździ się we wnękach skalnych oraz spróchniałych pniach starych drzew. Gniazdo może założyć także pod osłoną krzewów. Samica składa zazwyczaj od 2 do 3jaj. Jaja wysiadują obydwoje rodzice przez okres około od 38 do 45 dni. Młode ptaki zostają pod opieką rodziców przez okres około 90 dni, zaś następnie towarzyszą im wiele lat w poszukiwaniu odpowiedniego dla siebie pokarmu.
Pożywienie
Sępnik czarny zazwyczaj odżywia się padliną, zjada także drobne kręgowce oraz owady. Bardzo często żeruje w dużych grupach na wysypiskach śmieci. Zjada też zgniłe owoce.
Filmy
Sępniki czarne |
|
Sposoby zwalczania
Ochrona
Sępnik czarny nie ma wrogów naturalnych, niebezpieczeństwem dla nich oraz odpowiedzialnością za ich małe występowanie, jest brak odpowiednich miejsc ich gniazdowania. Sępnik czarny nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, ale na obszarach Kanady, Meksyku i Stanach Zjednoczonych jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.