Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Popielica
Łac: Glis glis
Popielica jest małym ssakiem z rzędu gryzoni, należy do rodziny popielicowatych. Ssak ten zamieszkuje lasy środkowej oraz południowo-wschodniej Europy, spotykany także w Azji Mniejszej. Popielica jest aktywna podczas nocy. Gryzoń najczęściej przebywa na konarach drzew, posiada umiejętność doskonałego wspinania się oraz biegania po gałęziach, za pomocą ostrych pazurków oraz kleistej wydzielinie gruczołów znajdujących się na poduszkach kończyn. Popielica doskonale daleko skacze, podczas skoków jej ogon pełni rolę narządu do utrzymania równowagi. Gryzoń posiada bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu, wzroku oraz węchu. Podczas panowania całkowitej ciemności popielica orientuje się za pomocą włosów czuciowych, które znajdują się na głowie oraz na podudziach. Popielica zapada w sen zimowy od października do kwietnia. Dawniej popielica stanowiła przedmiot polowań dla mięsa i cennego futra.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
Wygląd
Popielica posiada długość ciała od 12cm do 19cm, sam ogon osiąga długość około 16cm, masa ciała małego gryzonia wynosi około 120g. Popielica posiada bardzo gęsta sierść, barwy popielatoszarej, zaś brzuch małego gryzonia jest barwy białej, a wokół oczu występuje brunatna obwódka. Ogon także jest bardzo puszysty.
Rozmnażanie
Schronieniem gryzonia są budki lęgowe, dziuple oraz rozpadliny skalne. Swoje gniada popielica wyściela trawą, liśćmi oraz mchem, kopie także nory. Ciąża małego ssaka trwa od 30 do 32 dni, samica rodzi zazwyczaj od 1 do 11 młodych. Potomstwo dojrzewa w wieku około 5 tygodni życia. Samiec popielicy bierze udział w wychowie i opiece nad potomstwem.
pokarm
Popielica jest gryzoniem wszystkożernym, żywi się pędami roślin, nasionami, owocami oraz małymi bezkręgowcami oraz kręgowcami. Podczas okresu letniego większość pożywienia stanowi dla gryzonia pokarm pochodzenia zwierzęcego.
Filmy
Wspinająca się Popielica |
|
Sposoby zwalczania
Ochrona
Popielica jest w Polsce objęta ochroną gatunkową.
Komentarze (2)
popielice | człowiek | 2020-05-26, 18:54:40
Orzesznice są słodsze
| konszip | 2016-07-30, 17:18:22
czego nie lubią popielice?