Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Orzesznica
Łac: Muscardinus avellanarius
Orzesznica jest niedużym gryzoniem, występującym zazwyczaj w lasach oraz w większych zadrzewiach. Orzesznica najbardziej lubi przebywać w zaroślach leszczynowych. Gryzoń prowadzi nocny tryb życia. Podczas dnia chowa się w swoich gniazdach, Orzesznica buduje dwa gniazda, jedno przeznaczone jest do lęgów, znajduje się nisko pod ziemią w gęstych krzakach, posiada jedno wejście, drugie zaś służy jako kryjówka, znajduje się ono wyżej niż gniazdo lęgowe. Gryzoń zapada w sen zimowy, który przypada na okres od października do początku kwietnia. Orzesznica żyje przeciętnie od 3 do 4 lat.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
Występowanie
Niewielki gryzoń zamieszkuje obszary Wielkiej Brytanii, Francji oraz zachodniej Rosji. Orzesznica zamieszkuje także Polskę, występuje na całym terytorium kraju. Orzesznica lokalnie może stanowić bardzo rzadki gatunek gryzoni.
Wygląd
Orzesznica jest gryzoniem o długości ciała od 6cm do 9cm, długość ogona wynosi od 5cm do 8cm, zaś jej waga ciała wynosi od 9g d 23g. Grzbiet Orzesznicy ma barwę brązowo-szarą, ubarwienie pozostałe jest w barwie rudej, zaś spód ciała barwy kremowej. Przejście między barwami gryzonia są stopniowe.
Rozmnażanie
Ciąża Orzesznicy trwa przez okres około 4 tygodni. Podczas jednego roku rozrodczego samica rodzi 2 mioty, w każdym miocie znajduje się od 1 do 7 młodych. Małe gryzonie przychodzą na świat ślepe, oczy zaczynają otwierać dopiero po upływie 18 dni. Matka swoje potomstwo karmi mlekiem, przez okres jednego miesiąca. Młode gryzonie usamodzielniają się po upływie około 6 tygodnia życia.
Pożywienie
Orzesznica żywi się przede wszystkim pokarmem roślinnym, jagodami oraz innymi owocami, żołędziami, orzechami, nasionami buka. Zjada także pewne ilości owadów.
Filmy
Orzesznice |
|
Sposoby zwalczania
Ochrona
Orzesznica na terenie Polski podlega ścisłej ochronie gatunkowej.
Komentarze (1)
orzesznica | anonim | 2018-10-25, 16:28:01
W mojej piwnicy jest /zwierzatko,gryzon...nie wiem co,bo nigdy nie widzialam czegos takiego/,ale popielate.Czy to moze byc orzesznica?