Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Suwak

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy

Suwak

Łac. Meriones unguiculatus




      Suwak mongolski (myszoskoczek mongolski), jest gryzoniem z podrodziny suwaków w rodzinie myszowatych. Gryzoń pochodzi z północno-wschodnich Chin jak również ze stepów Mongolii i Rosji. Suwaki żyją przeważnie od 3 do 5 lat (bardzo rzadko dożywają 6 lat).


      W środowisku naturalnym suwak żyje w małych stadach liczących od 2 do 17 osobników, czasami tworzą większe kolonie. Suwaki najbardziej aktywne są o świcie i zmierzchu, ale zachowują aktywność w ciągu całego dnia.


      Suwaki są dobrze przystosowane do zmian temperatur w jakich żyją tzn. najniższa w jakiej funkcjonują temperatura to -40 °C zaś najwyższa +50 °C , oraz małej ilości opadów: do 230 mm/rok. Organizm gryzonia bardzo dobrze reguluje gospodarkę wodą. Kiedy woda jest dla nich dostępna wypija jej około 0,039g w przeliczeniu na 1 gram wagi ciała dziennie. Po ograniczeniu dostępu do wody, przez kolejne 29 dni masa ciała gryzonia spada, po czym się stabilizuje.


      Suwaki oznaczają swój teren. Na napotkane przedmioty nanoszą wydzielinę gruczołów brzusznych. Granice swojego terytorium znakują odchodami i moczem. Gryzoń potrafi rozpoznać ślady swoich bliskich po zapachu Dla obcych osobników jest czasami agresywny. Zdenerwowany samiec w walce z wrogiem może go nawet zabić.


      Podczas pojawienia się zagrożenia gryzonie alarmują współtowarzyszy poprzez tupanie tylnymi łapami. Tupanie z nieco większą częstotliwością, trwające 2-30 sekund, jest przerywnikiem stosowanym (raczej przez samce) pomiędzy fazami zalotów.

Galeria zdjęć 

Samica suwaka z nagim potomkiemDziesięć suwaków na konarze drzewaDwa suwakiGniazdo suwaków z młodymi Czarny suwak z młodymSuwak w akwariumDwa suwaki mongolskie

Informacje hodowlane 

Występowanie
      Suwak tak samo jak chomik zamieszkuje nory, oddalone w bezpiecznej odległości od zbiorników wodnych. Gryzoń swoje nory kopie na suchym piasku lub na glebie, zazwyczaj na stepach lub na równinach. Nora doskonale chroni suwaka przed niebezpiecznymi dla niego drapieżnikami, jak również przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Suwak bywa pokarmem wielu drapieżników między innymi sokołów lub węży. W norze suwak także gromadzi pożywienie. Nory budowane przez suwaka posiadają przeważnie około 4cm przekroju oraz są wykopywane 45-60cm pod powierzchnią terenu. Gryzoń prowadzi swoje podziemne korytarze tak, aby były one położone w pobliżu roślinności, gwarantuje mu to dostęp do pożywnych dla niego korzeni.

WYGLĄD
      Szeroka czaszka ma długość około 40mm. Wypukłe oczy suwaka mają kolor czarny, dookoła oczu oraz na policzkach znajduje się podpalana sierść. Uszy gryzonia są z zewnętrznej strony pokryte krotką sierścią, lekko podpalane, pokryte lekko bielą. Na spodach łap gryzonia znajduje się sierść, która nie występuje w okolicach pięty. Pazury suwaka mają barwę czarną. Sierść na ciele gryzonia ma długość około 10mm, ma barwę jasnobrązową z czarnym widocznym przeplotem. U nasady sierść jest barwy szarej, zaś od spodu jest barwy białej lub lekko podpalana. Tylne kończyny gryzonia są delikatne, drobne, lekko wydłużone. Ogon suwaka jest cały pokryty sierścią. W utrzymywaniu czystości sierści i usuwaniu skutków jej przetłuszczenia pomagają suwakom regularne kąpiele w piasku.Ogon stanowi około 70% długości ciała gryzonia, zakończony jest wyraźną czarną kitką pokrytą czarną sierścią o długości około 20mm. Samce są większe od samic. Suwak posiada zęby o krótkich korzeniach i masywnej koronie. Górne zęby gryzonia posiadają podłużną bruzdę znajdującą się na zewnętrznych ścianach. Formuła uzębienia: 1/1, 3/3.
Długość uszu od 13mm do 15mm
Długość czaszki od 30mm do 36mm
Długość tułowia wraz z głową od 97mm do 132mm
Długość tylnych łap od 24mm do 32mm
Długość ogona od 85mm do 106mm

Rozmnażanie
      Samica zajmuje się budową gniazda, które ma kształt owalny, samiec jej w tym bacznie pomaga. Suwaki mają monogamiczne związki (poligamia jest możliwa gdy samice ze sobą rywalizują). Cykl miesiączkowy samicy trwa od 4 do 6 dni. Ciąża trwa od 24 do 26 dni, samica podczas tego okresu przybiera na wadzę około 10g lub 30g. Pierwszy podział jaja odbywa się w 22-24 godziny od zapłodnienia. Samica zazwyczaj rodzi podczas nocy. Młode gryzonie rodzą się co 10 lub 15 min. Cały poród trwa około godziny. Po skończonym porodzie samica zjada łożysko, jeśli jakieś młode umrze, zjada również martwe potomstwo. Samica suwaka jest płodna tuż po porodzie.
      Noworodki suwaka są martwe, ich skóra ma kolor różowy. Oczy mają zamknięte, a uszy są niedrożne i przyklapnięte. Waga małych wynosi około 2,5g, ich długość wynosi około 25mm. Uszy małych suwaków otwierają się dopiero po upływie 2 lub 5 dni jego życia. Sierść na ciele noworodków pojawia się około 6 lub 7 dnia życia. Zęby zaczynają się wybijać między 10 a 16 dniem. Po upływie 16 lub 20 dni otwierają się oczy. Matka karmi młode do około 30 dnia jego życia, ponieważ młode potrafią już zjadać samodzielnie nasiona. Młode samice dojrzałość płciową osiągają po upływie od 65 do 85 dni, a samce od 70 do 85 dni. Samice są płodne do około 20 miesiąca życia.

Pożywienie
      Suwak żywi się nasionami, trawami, zielonymi częściami roślin oraz owocami. Suwaki uwielbiają jeść bylice, włośnice zieloną, wydmuchrzyce. Jeśli dopisuje mu obfitość pokarmowa, gryzoń robi zapasy. Podczas okresy wegetacji roślinności gryzoń gromadzi zapasy w swoich spiżarniach, aby móc z nich korzystać w okresie od września do marca lub kwietnia, ponieważ tak długo trwa okres zimowy w miejscach jego występowania.

Hodowla suwaka
      20 par suwaków mongolskich została schwytana w celu założenia ich hodowli przez japońskiego zoologa prof. C.Kasugę w 1935 roku. Z uzyskanych gryzoni w 1949 roku Michiko Nomura utworzył kolejną hodowlę suwaków w Laboratorium Zwierząt Laboratoryjnych.
      Suwaki zostały docenione za szybką aklimatyzację, ponadto w hodowli wymagały mało opieki, oddawały małe ilości moczu, co pozwoliło na zachowanie o wiele dłużej czystości w klatkach gryzoni. Z czasem hodowla suwaków dała masowy początek na reprodukcję tych zwierząt dla celów laboratoryjnych dla instytucji badawczej w Stanach Zjednoczonych. Z czasem suwaki mongolskie zostały wykorzystane w ogromnej ilości badań farmakologicznych. W latach 1960-tych rozpoczęto laboratoryjne badania nad nowotworami z użyciem suwaków mongolskich. Przez kilkadziesiąt lat hodowle mnożyły pokolenia suwaków będących potomkami wspólnych przodków pochodzących z odłowu tych zwierząt w 1935.

Hobbystyczna hodowla suwaka
      Suwaki przejawiają zachowanie inteligentne, zarówno w niewoli jak i na wolności. Charakteryzują się niezwykłą umiejętnością adaptacji w rożnych warunkach, dlatego mogą być hodowane praktycznie w każdym miejscu na świecie. Prawdopodobnie pierwszy przypadek domowej hodowli suwaka został odnotowany w Wielkiej Brytanii w roku 1961.
      W domowej hodowli suwaka temperatura powinna wynosić od 20 do 24°C, a wilgotność od 35 do 55%, czyli niższa niż u zwierząt laboratoryjnych. Odpowiednia klatka dla gryzonia (akwarium, terrarium) nie powinna mieć mniejszej powierzchni niż 1200cm?, a jej wysokość powinna mierzyć więcej niż 18 cm. Warstwa do kopania powinna wynosić około 5cm (może być więcej). Dla gryzoni najlepsze są poidła kulkowe. Zwierzę powinni być karmione specjalistyczną karmą, którą z łatwością można nabyć w sklepach zoologicznych, pokarm należy podawać w stabilnej miseczce. Suwaki w naturalnym środowisku same zakładają swoje gniazda, w hodowli domowej opiekun powinien zapewnić zwierzakowi zaciemnione pudełko lub skrzynkę w którym mogą założyć sztuczne gniazdo (min.13cm x 13cm x 13cm) z rurą ? 5cm o długości minimum 20cm, która ma imitować korytarz nory gryzonia.
      Suwaki jak inne gryzonie muszą od czasu do czasu ścierać swoje zęby, w tym celu należy zapewnić im konary lub kolby do gryzienia, które możemy zakupić w sklepie zoologicznym. Warto także zaopatrzyć się w kółko o średnicy minimum 30cm, z bieżnią bez szczebelków, ale o powierzchni litej lub wykonanej z gęstej kratki, zapewni to rozrywkę oraz odpowiedni ruch gryzoniom. Suwaki myją się w piasku, dlatego nie możemy zapomnieć o ich higienicznych kąpielach, w sklepie zoologicznym możemy dla nich zakupić pył wulkaniczny oraz pojemnik, w którym kąpiele mogą być wykonywane. Suwaki mongolskie które żyją dziko, posiadają umaszczenie w barwie aguti. W hodowlach domowych można je spotkać w wielu odmianach barwnych, jest to spowodowane mutacją.
      Suwaki charakteryzuje nocna aktywność, tak samo jak chomiki. Gryzonie żyjące w niewoli przejawiają duża potrzebę ciągłego gryzienia różnych rzeczy. Może być to wynikiem, potrzeby rozdrabniania znalezionych elementów otoczenia dla budowy gniazda, następnym powodem ciągłego gryzienia może być także zbyt ciasna klatka, przygnębienie lub zwyczajna nuda. Wówczas zwierzę gryzie pręty, by się wydostać lub zwrócić na siebie uwagę. Suwaki ciągle kopia doły, próbują usilnie je wydrążyć nawet w twardych podłożach, jest to oznaka przeniesiona z życia w norach. Hodowca suwaka jak również ich opiekun w warunkach domowych musi pamiętać że suwak w hodowli potrzebuje zażywać regularnych kąpieli w piasku, które w naturalnym środowisku pozwalają na pozbycie się z futra gryzonia zanieczyszczeń. W hodowli domowej te zabiegi kosmetyczne są dla suwaka niezbędne.

Filmy 

Suwak mongolski w klatce

Suwaki mongolskie w terarium

Suwaki mongolskie


Komentarze (0)