Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Orlik krzykliwy

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Komentarze

Orlik krzykliwy (Aquila pomarina)

Łac. Aquila pomarina


Jest prawie absolutną regułą, że Orlik krzykliwy jak i inne ptaki z rodziny drapieżników w czasie okresu lęgowego znoszą jaja jedno po drugim, w odstępach dwu albo trzy dniowych. Drugie pisklę wykluwa się kilka dni po wykluciu pierwszego, ponieważ samica rozpoczyna kolejne wysiadywanie od zniesienia pierwszego jaja. Rozwój młodszego potomstwa jest w związku z tym zahamowany i często padają, jeżeli starsze potomstwo ich nie pożre. Zjawisko to jest bardzo powszechne u orlika krzykliwego.

Samica jaja znosi na przełomie kwietnia oraz maja dwa jaja, z których to pierwsze jest większe i cięższe. Pisklęta wykluwają się po 38-41 dniach, ale już po ośmiu tygodniach gniazdo opuszczają tylko pisklęta pierworodne. Tylko w jednym przypadku na sto rozwijają się oba.

Młode Orliki uchodzą u niektórych hodowców gołebii czy bażantów za gatunek agresywny. Ich zdaniem Orliki rzucają się na wszystko w promieniu 0.5 m. Zdaża się także, że silniejszy napada na słabszego, zmuszając go do osunięcia się na brzeg gniazda i wyrzuca go z niego. Według panującej innej hipotezy, młodsze słabnie i ginie, więc samica daje je drugiemu na pożarcie.

U ptaków drapieżnych kanibalizm występuje bardzo często. Jest to jeden ze środków naturalnej regulacji, który zapobiega nadmiernemu rozmnażaniu się niektórych gatunków. Dzięki temu zostaje zachowana równowaga międzygatunkowa. Obecnie byłoby jednak pożądane, aby ta samoregulacja narodzin u ptaków drapieżnych była mniej systematyczna. Niestety dawniej ludzie tak bardzo polowali na ten gatunek, że dziś niestety Orliki krzykliwe są zagrożone wyginięciem.

Galeria zdjęć 

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
Orlik krzykliwy gniazduje na obszernym terytorium, które obejmuje część Niemiec, Austrii i Czechosłowacji oraz cały wschód Europy aż do wschodniej Rosji, Bałkanów, Azji Mniejszej, Kaukazu i północnego Iranu.  Zimy spędza w Afryce równikowej. Jest to silny ptak, chociaż rozpiętość jego skrzydeł jest o 20 cm mniejsza niż u Orlika grubodziobnego (różnią się one tylko tym szczegółem, poza tym gatunki są do siebie bardzo podobne).


WYGLĄD
Szata dorosłego Orlika krzykliwego jest brązowa, tylko brzuch jest czasem jaśniejszej barwy. Upierzenie młodych jest jaśniejsze. W odróżnieniu od dorosłych mają bladobrązową plamę na czubku głowy oraz dwa rzędy białawych plam na skrzydłach. Orlik krzykliwy bardzo lubi siadać w miejscach wyniesionych oraz latać nad wyraźnie zaznaczonymi obszarami.

Orlik krzykliwy jest gatunkiem chronionym.

 

Filmy 

Gniazdo orlika krzykliwego


Komentarze (4)

Orlik na podkarpaciu | Andrzej P.  |  2016-04-17, 17:45:11
Dzisiaj zacząłem sezon rowerowy i pierwszy raz udało mi się go spotkać w okolicy Rzeszowa. Coś niesamowitego. Przepiękny ptak. Nigdy nie spodziewałem się, że tak blisko miasta żyją takie piękne okazy. Szanujmy je i nie przeszkadzajmy się rozwijać......

wielkie cuś | nexia mega giga tera super auto  |  2015-02-05, 00:28:07
jakis czas temu jechałem super pojazdem marki daewoo w strone kołobrzegu od strony białogardu. zaraz za wrzosowem nabierałem prędkości i w pewnym momencie zauważyłem na drzewie po prawej stronie ruch. nagle wielka bryła czegoś ciemnobrązowego-kasztanowatego uniosła się nad drzewo, rozczapierzyło skrzydła, których końcówki wyglądały jak palce i przemieściło sie na druga strone jezdni na inne drzewo. obserwując mało się nie rozbiłem samochodem [szczęście ze dopiero sie rozpędzałem i niezbyt szybko jechałem]. to wielkie bydle było wielkości połowy mojej nexii. nie wiem co to było - domyślam się jedynie że drapieznik [czy orzeł czy cus innego -nie wiem ]. żałuje ze nie zatrzymałem auta i nie zrobiłem fotki:(

Bzdury | Dawid K.  |  2014-07-26, 13:19:50
Orliki krzykliwe są w ekspansji i wystepują prawie na terenie całego kraju , proszę nie pisać bzdur...

orlik krzykliwy | Tomasz  |  2014-07-10, 00:03:09
Orły są naprawdę piękne,.... zał mi ich że kiedyś wyginą :((