Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Szczur śniady

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Szczur śniady (Rattus rattus)

Łac: Rattus rattus




      Szczur śniady należy do gatunku gryzonia z rodziny myszowatych. Jest typowym gatunkiem synantropicznym. Przebywa zazwyczaj wyłącznie w pobliżu siedzib ludzkich, gdzie zasiedla strychy, magazyny zbożowe, poddasza, hale targowe i różnego rodzaju zabudowania gospodarcze. Charakterystyczne, że w odróżnieniu od szczura wędrownego zajmuje zwykle wyższe kondygnacje budynków. Dobrze wspina się po murach, można go spotkać w miejscach wydawałoby się mało prawdopodobnych. Często występuje w magazynach portowych. W czasach żaglowców to właśnie szczur śniady był częstym, choć niechcianym towarzyszem żeglarzy.



Galeria zdjęć 

Młode szczury śniadeSzczury śniade na worku z pszenicąMałe szczury śniadeSzczury śniade na cegłach Uzębienie szczura śniadego

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
      Szczur śniady prawdopodobnie pochodzi z południowo-wschodniej Azji. W Polsce ten gatunek gryzonia występuje na nielicznych stanowiskach w dorzeczu Odry oraz w niektórych portach na wybrzeżu Bałtyku, ale jego zasięg nie jest dokładnie znany. Podobno w ostatnich latach jego liczebność znacznie się zmniejszyła z wielu środowisk został wyparty przez swojego konkurenta szczura wędrownego.

WYGLĄD
      Szczur śniady jest nieco mniejszy od swojego krewniaka, szczura wędrownego. Długość jego ciała wynosi od 16 do 23 cm, długość ogona od 18 do 25 cm, masa ciała wynosi około 175 - 300 g. Pysk szczura śniadego jest ostro zakończony, gryzoń posiada duże uszy, cienkie oraz prawie nagie. Grzbiet ciała gryzonia ubarwiony jest najczęściej na kolor szaro-brązowy, ale u różnych osobników występuje duża zmienność ubarwienia, od szarego poprzez różne barwy pośrednie aż do czarnego. Spodnia część ciała szczura jest jaśniejszej barwy. Ogon pokryty jest widocznymi łuskami i rzadkim owłosieniem. Od szczura wędrownego różni się większymi uszami oraz dłuższym ogonem. Bardzo dobrze wspina się używając do tego swego ogona.



POŻYWIENIE
      Szczur śniady jest aktywny nocą. W miejscach, gdzie nie jest płoszony, wykazuje aktywność całodobową. Jest gryzoniem wszystkożernym i mało wybredny pod względem odżywiania. Dzienna porcja jego pokarmu wynosi ok. 20 gramów.



ROZMNAŻANIE
      Szczur śniady rozmnaża się bardzo szybko. Jego okres rozrodczy trwa cały rok. Ciąża trwa od 20 do 24 dni, w jednym miocie samica rodzi od 3 do 15 młodych. W ciągu roku wydaje na świat od 2 do 6 miotów. Młode gryzonie rodzą się ślepe, oczy otwierają po kilkunastu dniach, a dojrzałość płciową osiągają po około 3 - 6 miesiącach. Szczur śniady dożywa do 4 lat.



Filmy 

Szczur śniady

Sposoby zwalczania 

Ochrona
      Jest gatunkiem bardzo szkodliwym z punktu widzenia człowieka. Podobnie, jak szczur wędrowny wyrządza duże szkody gospodarcze (niszczy żywność, przegryza instalacje elektryczne i inne, niszczy meble itd.). Ponadto pośredniczy w przenoszeniu wielu chorób, w tym wścieklizny i dżumy. Jeżeli zauważymy w naszym najbliższym otoczeniu tego gryzonia, możemy zastawić na niego pułapkę. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku pułapka żywochywtna, która jest całkowicie humanitarna i nie wyrządzą szczurowi żadnej krzywdy.


Komentarze (3)

żywołapka | KingaM  |  2018-08-27, 09:17:29
Kupiłam żywołapkę. Niestety szczur niezainteresowany :( Po prostu to nie działa.....

Występowanie | Biesik  |  2018-07-09, 21:56:59
Występuje także w Bieszczadach.

szczur śniady | madda-p  |  2017-09-01, 22:23:50
Z całą pewnością mogę potwierdzić występowanie tego gryzonia ,na granicy woj.lubuskiego i zachodniopomorskiego a jest dosyć duża odległość od wybrzeża Zaobserwowałem go dwukrotnie