Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Jesiotr zachodni

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Jesiotr zachodni








Łac: Acipenser sturio




      Jesiotr zachodni jest gatunkiem wędrownej ryby z rodziny jesiotrowatych.

Galeria zdjęć 

Jesiotry zachodnieJesiotr zachodniPysk Jesiotra zachodniego

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
      Obecność Jesiotra zachodniego w Morzu Bałtyckim odnotowano w 1996 r. Populacja Jesiotrów bałtyckich pochodzi od Jesiotra Ostronosego. Z badań genetycznych wynika, że Jesiotr zachodni nigdy nie stanowił w Bałtyku populacji o samowystarczalnej ilości. WYGLĄD
      Jesiotr zachodni posiada niebieskoszarawy (zielonoszarawy) grzbie, który jest pokryty rzędem od 10 do 13 jasnych tarczek kostnych, które u młodych ryb zwężają się w kolce. Boki ryby mają barwę srebrzystą, na bokach znajdują się od 24 do 40 tarczek, zaś na brzuchy o barwie białej od 10 do 13 tarczek. Jesiotr zachodni ma spiczasty i wydłużony pysk. Otwór gębowy Ryby ma kształt przypominający kwadrat, zajmuje on prawie 2/3 szerokości całkowitej pyska. Wąsiki Jesiotra są całkowicie pozbawione przydatków, są w okrągłym przekroju. Ryba posiada bardzo gruby pierwszy promień płetwy piersiowej. Jesiotr zachodni posiada od 150 do 250 cm długości. Rekordowa długość Jesiotra zachodniego wynosi 400 cm i 300kg wagi. Jesiotry posiadają łuski typu genoidalnego. ROZMNAŻANIE
      Wędrówki tarłowe ryb odbywają się w kwietniu oraz w maju, do tarła dochodzi w czerwcu lub lipcu. Samica Jesiotra do prawidłowego rozrodu potrzebuje wody o temperaturze 20°C. Samica składa ikrę głębokich jamkach, sama je wykopuje w żwirze w miejscach o szybko płynącym nurcie. Samica składa około 400 000 - 2 500 000 ziaren. Po odbytym tarle, tarlaki spływają do morza. Larwy zaczynają się wylegiwać po upływie od 3 do 5 dni. Pozostają w wodzie słodkiej przez 1-3 lata. Jesiotr w morzu spędza co najmniej 7-8 lat. Samce jesiotra dojrzałość płciową osiągają w wieku 7 lub 9 lat, zaś samice w wieku 8 lub 14 lat. POŻYWIENIE
      Młode ryby zjadają z początku bezkręgowce bentoniczne. Gdy jesiotr podrośnie zaczyna spożywać faunę denną, którą zdobywa, poprzez wygrzebywanie z miękkiego podłoża ryjkowatym psykiem. Przeważnie zjada mięczaki, skorupiaki, larwy owadów oraz niektóre drobne ryby.

Filmy 

Jesiotry zachodnie

Jesiotr zachodni

Sposoby zwalczania 

OCHROMA
W Polsce jesiotr zachodni objęty jest ścisłą ochroną. Według Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt (dane z 2001roku), jesiotr jest gatunkiem uznawanym jako zanikłego na terenach naszego kraju. Do wyginięcia jesiotrów w Polsce przyczyniły się nadmierne połowy, silne zanieczyszczenie Bałtyku i większych rzek, jak również budowa portów wodnych i zapór.


Komentarze (0)