Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Błotniak łąkowy

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Błotniak łąkowy (Circus pygargus)

Łac: Circus pygargus




     Błotniak łąkowy inaczej nazywany błotniakiem popielatym należy do gatunku dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Błotniak łąkowy występuje na terenach prawie całej Europy, na obszarach Aryki Północnej, Afryki Zachodniej oraz w Azji. Ptaki zimują we wschodniej Afryce na terenach położonych na południe od Sahary, niektóre okazy na czas zimy wybierają się na tereny Afryki i Indii, zdążają się także osobniki, które okres zimowy spędzają w Europie. Błotniak łąkowy zaczyna występować nie tylko w wyżej wymienionych miejscach, ptaki zaczynają bowiem zamieszkiwać także Danię, Estonię, Finlandię.

      Drapieżny błotniak łąkowy występuje także na terenach Polski, na obszarach wschodnich oraz w centrum kraju. Z roku na rok, można odnotować coraz większe występowanie tych ptaków na naszych ziemiach, zazwyczaj większa ilość osobników tego gatunku zagnieżdża się w województwie wielkopolskim oraz na pomorzu zachodnim.

     Na terenach Polski Błotniak łąkowy pojawia się w drugiej połowie kwietnia, bądź w pierwszej połowie maja. W pierwszej kolejności zjawiają się samce, następnie samice. Wędrówki ptaków zaczynają się w sierpniu, a kończą w październiku. Udało się odnotować osobnika, który na zimę pozostał w naszym kraju. W Polsce występuje od 1300 do 1500 par błotniaka łąkowego.

     Błotniak łąkowy podczas swoich lotów, lata nisko nad łąkami, swobodnym kołyszącym się lotem. Jego skrzydła podczas lotu, przybierają kształt litery "V", podczas lotu ślizgowego skrzydła są nieco załamane w partii nadgarstka. Błotniak łąkowy po ujrzeniu zdobyczy zlatuje na ziemię bądź zaczyna prowadzić pościg za swoją ofiarą w powietrzu. Gdy ma ochotę na odpoczynek, zasiada na kamieniach, slupach lub innych wzniesieniach, nie lubi zbytnio siedzieć na drzewach. Błotniak łąkowy prowadzi samotniczy tryb życia, albo gromadzi się w stadach. Ptak żyje maksymalnie do 16 lat.

     Drapieżnik lubi przebywać na wolnych przestrzenia, na łąkach, bagnach, nad dolinami rzek, na terenach na których rosną niskie brzozy. W latach 80 XX wieku zanikły naturalne siedliska błotniaka łąkowego, dlatego coraz częściej ptaki zagnieżdżają się na różnych polach uprawnych (w zbożu bądź w rzepaku). Gniazda drapieżnika można spotkać w zbożu lub w życie. Podczas swoich migracji, błotniak łąkowy noce spędza na kilku osobowych noclegowiskach, zazwyczaj są to szuwary, wysokie turzycowiska, łąki z wysokimi kępami traw.



Galeria zdjęć 

Błotniak łąkowy w locieGniazdo błotniaka łąkowegoSamica z młodymiPisklęta błotniaka łąkowegoBłotniak łąkowy na drzewieBłotniak

Informacje hodowlane 

WYGLĄD
     Błotniak łąkowy jest ptakiem o średniej i smukłej wielkości, posiada delikatną sylwetkę, ma długie skrzydła oraz ogon. Samica jest nieco większa od samca, ma barwę rudobrązową, spód jej ciała jest kremowy z widocznymi brązowymi kreskami. Na kuprze samicy znajduje się biała plama w kształcie księżyca. Samicę błotniaka łąkowego, bardzo łatwo pomylić z samicą błotniaka stepowego. Można je odróżnić podczas ich lotu, ponieważ u samicy błotniaka łąkowego widać ciemny pasek na pokrywach lotek drugorzędowych, których nie mają samice błotniaka stepowego. Charakterystyczną cechą wyglądu samicy błotniaka łąkowego jest rysunek jej głowy. Biała plama znajdująca się na głowie, jest w kształcie szczypiec i obejmuje oko także od tyłu. Samicę błotniaka łąkowego bardzo łatwo można pomylić także z samica błotniaka zbożowego. Ale samica błotniaka łąkowego ma od niej dłuższe oraz węższe skrzydła, jest bardziej szczuplejsza. Podczas jej lotu, na końcach skrzydeł można zauważyć bardzo wyraźne trzy lotki pierwszorzędowe (tzn. place ptaka), samica błotniaka zbożowego ma cztery palce. Młode samiczki mają rudą barwę spodu ciała, ich tęczówka ma kolor brązowy a skok jest niższy i grubszy niż u samców.

     Samiec jest wyraźnie smuklejszy ma barwę popielatą, na brzuchu oraz na pokrywach podskrzydłowych posiada wyraźne rdzawe kreskowanie. Jego lotki pierwszorzędowe z wierzchu i spodu są koloru czarnego, zaś na jego lotkach drugorzędowych znajdują się czarne widoczne pręgi: dwie na dolnej stronie oraz jedna na górnej. Część spodu ptaka jest pokryta plamkami i kreskami. Głowa oraz pierś błotniaka łąkowego jest o barwie popielatej, zaś brzuch jest nieco jaśniejszy oraz pokryty rdzawymi kreskami. Dziób ptaka jest czarny, posiada na sobie widoczną woskówkę u jego nasady w kolorze żółtym. Nogi także są o barwie żółtej, zaś skok jest ciemniejszy niż u samicy. Młode samczyki posiadają siwą tęczówkę oka, która kształtuje się po około 14 dnia życia ptaków. U dorosłych osobników barwa oka zmienia się na kolor żółty w wieku od 3 do 4 lat.

     Rozpoznanie drapieżnika nie należy do prostych, wymaga to dużego doświadczenia i znajomości ptaków. W naturalnym środowisku bardzo trudno jest rozpoznać tany gatunek błotnika, w szczególności gdy natrafimy na ptaka młodego lub na samicę. Najbardziej podobnym ptakiem do błotniaka łąkowego, jest błotniak zbożowy.

  • długość ciała ptaków razem z dziobem i ogonem wynosi od 41 cm do 52 cm
  • rozpiętość skrzydeł ptaków wynosi od 95 do 115 cm
  • długość samego ogona wynosi od 20,5 cm do 23,5 cm
  • masa ciała samic wynosi od 200 g do 300 g
  • masa ciała samca wynosi od 300 g do 400 g

    Głównymi cechami drapieżnego błotniaka łąkowego są :
  • dwa ciemne pasy znajdujące się na skrzydłach
  • pokrywy podskrzydłowe o barwie rdzawej z widocznymi plamkami
  • charakterystyczny kontrast brązowo-czarno-biały samicy, znajdujący się na jej głowie, podbródki z wyraźnym prążkowaniem oraz pokrywy podskrzydłowe, jak również wzór na lotkach oraz skrzydeł
  • u młodocianych osobników wylatujących z gniazd, zarówno u samiczek i samczyków rdzawy tułów

         Błotniak łąkowy wydaje z siebie głos (wysokie "jjk-jjk-jjk"), tylko gdy przebywa w pobliżu gniazda, w sytuacjach zagrożenia życia piskląt, drapieżnik alarmuje wydając z siebie odgłos "kek-ek-ek". Saica wraz ze swoimi młodymi, dopominają się o pokarm wydając z siebie "pii-i".



    ROZMNAŻANIE
         Samica błotniaka łąkowego, podczas jednego roku rozrodczego, wydaje na świat jeden leg, w okresie od połowy maja do początku czerwca. Drapieżniki powracają z zimowisk zazwyczaj w drugim lub trzecim tygodniu kwietnia. Jeżeli na początku wysiadywania, samica straci jaja, to ptaki mogą jeszcze powtórzyć lęg, wówczas samica znosi jedno jajo. Podczas wiosny samiec donośnie tokuje i wykonuje przy tym w powietrzu akrobacje nad swoim terenem lęgowym. Ptaki łączą się w pary przeważnie przez okres od 3 do 4 lat. Błotniaki łąkowe bardzo przywiązują się do swoich lęgowisk, dlatego co roku, dana para zajmuje to samo miejsce. Czasami samce mogą złączyć się z dwoma partnerkami, kiedy jedna z nich zaczyna wysiadywanie jaj, samiec wędruje do drugiej, przed którą zaczyna swoje akrobacje lęgowe. Samiec decydujący się na dwie samiczki, musi być bardzo sprawny, ponieważ po wydaniu na świat dwóch lęgów, przez dwie samiczki, musi zanosić pokarm do dwóch gniazd.

         Samica buduje swoje gniazdo na ziemi, ma ono kształt przypominający płaski talerz o średnicy od 40 do 50cm. Gniazdo drapieżników jest wyścielone źdźbłami roślinami rosnącymi w jego otoczeniu. Kiedyś gniazda były zakładane przez ptaki w krzewach lub w wierzbach, w dzisiejszych czasach ptaki zakładają gniazda najczęściej w zbożu. Błotniaki zakładają gniazda w rozproszeniu, ale czasami także w większych skupiskach.

         Samica błotniaka łąkowego składa zazwyczaj od 3 do 5 rożnobiegunowych jaj o kremowej lub białej barwie skorupki. Jaja mają wymiary 42 x 33 mm, ich masa wynosi około 24 g. W Polsce znoszenie jaj występuje między 6 a 30 dniem maja. Lęgi, które mają miejsce na przełomie maja lub kwietnia, mogą być drugim lęgiem w roku. Jaja wysiaduje wyłącznie samica, przez okres około 29 dni, jaja są znoszone w odstępach jedno lub trzydniowych.

         Potomstwo błotniaka łąkowego wykluwa się w kilkudniowych odstępach. Po urodzeniu młode ptaki są pokryte wyłącznie białym puchem. Dymorfizm płciowy u młodych ptaków pojawia się po około dwóch tygodniach życia. Samica ogrzewa swoim ciałem pisklęta przez okres dwóch tygodni, następnie samica wybiera się na polowanie. W tym okresie to samiec przynosi pokarm, podaje go swojej partnerce podczas lotu w okolicy ich gniazda. Dorosłe osobniki bardzo aktywnie bronią regionu w okolicy gniazda. Rewir lęgowy drapieżnych ptaków nie jest zbyt duży. Podczas tego okresu polowanie odbywa się poza terenem gniazd, między innymi na polach, łąkach oraz pastwiskach w odległości około 10 km od gniazda. Młode pisklęta opuszczają gniazdo po upływie 35 dni. Przez kolejne 2 lub 3 tygodnie po opuszczeniu gniazda, młode ptaki są dokarmiane przez rodziców na obszarze swojego rewiru. Pod koniec okresu, w którym młode ptaki się usamodzielniają, nabierają zdolności łowieckich przekazanych od rodziców, potrafią miedzy innymi przechwytywać pokarm od rodziców w locie. Zazwyczaj z gniazda ptaków wylatuje jedno lub dwoje młodych ptaków, pozostałe niestety nie przeżywają. Dojrzałość płciową młode samce osiągają w wieku 3 lat, zaś samice wieku 4 lat. Na stałych legowiskach dwuletnie drapieżne samce i samice potrafią podchodzić do lęgów, ale zazwyczaj nie kończą się one sukcesem.



    POŻYWIENIE
         Błotniak łąkowy żywi się drobnymi kręgowcami, uwielbia gryzonie, zjada jaja oraz pisklęta ptaków. Drapieżnik nie gardzi owadami między innymi takimi jak (chrząszcze, pasikoniki, ważki). Na obszarach Europy ptaki zjadają dodatkowo jaszczurki, a na terenach Hiszpanii również konsumuje zające. Jedna para błotniaka łąkowego posiada rewir łowiecki o średnicy od 5 do 8 km?. Jeśli dany teren łowiecki obfituje w gryzoniach, może on być rewirem dla więcej niż jednej pary drapieżnych ptaków, które gniazdują w kilkuset metrowej odległości od siebie.

         Błotniak łąkowy podczas swoich żerowisk poluje najczęściej z niskiego lotu patrolowego, tak samo jak inne drapieżne błotniaki. Potrafi w locie łapać inne ptaki oraz duże owady. Gdy zauważy swoją ofiarę, gwałtownie na nią spada. Przeciętna dieta błotniaka łąkowego składa się na: drobne ssaki, które stanowią główny pokarm drapieżników, w Polsce stanowią około 48% łapanych zdobyczy, z których 34% stanowią norniki. Ptaki gatunku wróblowatego stanowią około 26% pożywienia błotniaków. Owady, chrząszcze, ważki oraz pasikoniki stanowią 25% diety ptaków, są pewnego rodzaju urozmaiceniem, ponieważ błotniaki łapią je tuż przed lęgami bądź jedzą je podloty tego gatunku w trakcie usamodzielniania się.



    Filmy 

    Błotniak łąkowy

    Gniazdo błotniaka łąkowego

    Sposoby zwalczania 

    OCHRONA
         Błotniak łąkowy w Polce podlega ścisłej ochronie gatunkowej, ponadto drapieżnik wymaga ochrony czynnej. Tereny chronione, na których żyją ptaki, nie zawsze są dla nich w pełni bezpieczne, ze względu na ich szerokie terytorium. Błotniaki zakładają gniazda w łanach zbóż oraz na uprawach koniczyny i rzepaku. Tego typu siedliska są w ostatnim dwudziestoleciu bardzo mocno zasiedlane także na terenach Europy Zachodniej, w niektórych krajach stanowią one główne miejsca gniazdowania, np. na terenach Hiszpanii, gdzie gniazduje 95% populacji lęgowej.

         W latach 90 XX wieku, znacznie wzrosła populacja Błotniaka łąkowego w naszym kraju, obecnie wynosi ona około 1500 par. Nad torfowiskami węglanowymi pod Chełmem oraz Bagnami Biebrzańskimi, zaobserwowano spadek liczebności drapieżników, prawdopodobnie z powodu obniżenia się wód gruntowych oraz z powodu niszczenia lęgów przez lisy, drugim powodem jest zaprzestanie wykaszania łąk i przez zanik terenów łowieckich dla błotniaków. Na początku lat 80 w naszym kraju, zaczęła się wykształcać polna populacja błotniaka łąkowego (na Lubelszczyźnie, Podlasiu, Śląsku oraz w Wielkopolsce). Błotniak łąkowy gnieździ się w dolinie Narwi oraz w tamtejszym Parku Narodowym (także w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym, i w PK Podlaski Przełom Bugu, rezerwatach Roskosz i Bagno Serebryskie).

    Głównymi zagrożeniami błotniaka łąkowego są:

  • drapieżne lisy
  • podczas zimowisk, zmienianie środowiska i nadmierne stosowanie bardzo toksycznych środków ochrony roślin
  • niszczenie gniazd ptaków, znajdujących się na polu, przez zmechanizowany sprzęt rolniczy
  • zmienianie naturalnych siedlisk drapieżników między innymi melioracja podmokłych łąk oraz bagien, zanik miedz, ugorów, oczek wodnych oraz zakrzewień


    Działania ochronne prowadzone przez Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian", wraz z innymi krajowymi oraz zagranicznymi organizacjami przyrodniczymi polega na :
  • zadaniem ich jest szukanie oraz zabezpieczenie gniazd drapieżników
  • rozmawianiu z rolnikami, aby przedstawić im potrzeby ochrony gatunku
  • rozpowszechnianiu informacji na temat ochrony drapieżników w mediach informacji na temat ochrony drapieżników w mediach


    Komentarze (0)


    Dodaj komentarz

    Autor:
    Temat:
    Treść:
    Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
    Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 0 ->