Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Wydra morska

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Wydra morska (Enhydra lutris)

Łac: Enhydra lutris




      Wydra morska jest dużym drapieżnym ssakiem z rodziny łasicowatych.

     Wydry morskie są idealnie przystosowane do życia w nadbrzeżnych wodach mórz są najsilniejsze ze wszystkich gatunków wydr żyjących na świecie związanych z życiem nad wodą. Mało przebywają na lądzie, co zresztą charakteryzuje ssaki morskie.

     Wydry morskie przebywają przeważne w wodzie, więc nie jest niczym nowym fakt że świetnie pływają, wręcz perfekcyjnie. Nurkują na głębokość 60 m, pod wodą wytrzymują 8 minut.

     Jako pierwszy styczność z tym ssakiem miała James Cook w 1778 roku, który podróżował wzdłuż wybrzeży Ameryki Północnej.

     Podczas polowań na wydry morskie ludzie podróżowali dużymi łodziami, z których przesiadali się na małe lodzie które bez problemu wpływały w ciasne zatoczki. Atak na wydry nie był niczym wyjątkowym ani humanitarnym. Podchodzono do zwierząt i uderzano je pałką w głowę. Wydry nie znały ludzi więc nie były przygotowane na to co je później spotykało. Przy uderzeniu zasłaniały jedynie łapką oczy (sposób bardzo brutalny).

      W pierwszym roku tylko dwaj ludzie upolowali 5000 osobników tego gatunku. Wysokie tempo eksploatacji w ciągu 30 lat doprowadziło do ich zagłady.



Galeria zdjęć 

Stado wydr morskichWydra morska z łapkami na twarzyTrzy wydry morskie
Wydry morskie na lodowcach

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
     W dawnych czasach wydrę morską można było spotkać na Oceanie Spokojnym i na Morzu Beringa

      W dzisiejszych czasach wydra morska występuje na Wyspach Kurylskich, Aleutyny i na wyspach u wybrzeżu południowo-zachodniej Kanady.



WYGLĄD
      Podobna do wydry, ale jest o nieco masywniejsza. Wydra morska posiada ciało o długości 120 cm. Ogon ma krótki około 35 cm. Masa ciała wynosi nawet 45 kg. Tylne i przednie nogi są krótkie, bardzo mocne, posiadają szerokie stopy. Palce mają błonę która ułatwia wydrze morskiej pływanie, są owłosione. Futro jest pewnego rodzaju izolatorem, dzięki temu że zatrzymuje powietrze miedzy długimi włosami. Futro wydry morskiej jest bardzo miękki oraz gęste. Barwa futra jest brązowa lub czarna. Futro na głowie, gardle oraz piersiach ma barwę szarą lub kremową. Wydra morska posiada małe uszy.



Trzy wydry morskie
Trzy wydry morskie
ROZMNAŻANIE
      Wydra morska jest zdolna do wydawania na świat młode przez cały rok. Samce dojrzewają płciowo dopiero w wieku około sześciu lat, lecz do rozmnażania przystępują i tak o wiele później. Samice dojrzewają wcześniej mają zaledwie 4 lata. Mogą zachodzić w ciąże co rok ale i tak robią sobie dłuższą przerwę niż 12 miesięcy. Wydra nosi ciąże prawie dziewięć miesięcy. Na świat samica wydaje jedno potomstwo (zdarzają się czasami dwa młode), ale i tak nie jest wstanie wychować dwoje dzieci. Więc w wypadku gdy młodych jest swoje tylko silniejsze przeżywa, ponieważ tylko dla jednego dziecka samica ma dość pożywienia.

Wydry morskie na lodowcach
Wydry morskie na lodowcach
     Podczas pielęgnacji potomka samica pływa na grzbiecie, a młode siedzi jej na brzuchu. Młode zaczynają pobierać samodzielnie pokarm bardzo wcześnie, ale zbiera je tylko z powierzchni wody, nie nurkuje. Nurkować zaczyna po upływie pierwszego lub drugiego miesiąca życia. Z matką młode przebywa do uzyskania ośmiu miesięcy życia, po tym okresie staje się całkowicie samodzielne.



Filmy 

Wydra morska podczas pływania

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
      Wydra morska w 1910 została uznana za gatunek zagrożony z powodu polowań mających na celu zdobyć jej cenne, gęste futro, obecnie gatunek ginący chroniony przepisami konwencji waszyngtońskiej.


Komentarze (0)