Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Zając bielak

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Komentarze

Zając bielak (Lepus timidus)

Łac. Lepus timidus


Zając bielak jest mniejszy od zająca europejskiego oraz ma krótsze uszy - słuchy. Z natury przyzwyczajony jest do surowego klimatu, zamieszkuje Skandynawię, Irlandię, Szkocję oraz całą europejskoazjatycką strefę tundry aż do Japonii i Ameryki Północnej. Po ostatnim zlodowaceniu, nieliczne osobniki zamieszkują także Alpy, w górach podróżują do wysokości 3600 m (wyżej niż zając europejski). Zęby zajęcy są bardzo mocne, ponieważ są przyzwyczajone a czasem zmuszone w niekorzystnych porach roku, do obgryzania kory z drzew, do jedzenia drobnych gałęzi ora twardych części roślin. W szczęce i żuchwie mają po parze siekaczy, które działają jak nożyce. Siekacze ciągle rosną i ścierają się na twardym pokarmie. Zające posiadają także parę dodatkowych atroficznych zębów, które rosną za siekaczami i wzmacniają je - ta cecha odróżnia zające od innych gryzoni.

Galeria zdjęć 

Informacje hodowlane 

WYGLĄD


Turzyca zająca bielaka zmienia barwę w zależności od danej pory roku. Letnia sierść jest barwy szarobrązowej, z białym kolorem brzucha który jest widoczny. Końce słuchów są czarne, omyk biały. W Irlandii jest cały brązowy przez cały rok. Zając ten zmienia barwę turzycy zimą. Podczas zimy jest ona cała biała o długim włosiu. Czarne są tylko końce słuchów. Włosy wydłużają się aż pod spód łap. Zimowa turzyca chroni zająca przed zimnem, jest doskonale izolująca, zapobiega ślizganiu się na gołoledzi przez zwiększanie powierzchni łap. Kolejną zaletą zimowej turzycy jest fakt, że zając mniej zapada się na śniegu. Tropy bielaka w tym czasie są szerokie oraz długie.

Gatunek zającowatych inaczej przechodzi proces trawienia niż inne zwierzęta. Zając bielak wydala dwa rodzaje odchodów. Oprócz twardych, zwartych bobków (kał ostateczny), wydalają także kał półpłynny, który zawiera różne mikroelementy zasiedlające wyrostek robaczkowy. Odchody te zwane wyrostkami, które składają się z nie w pełni strawionego pokarmu, wzbogaconego w witaminę B?, są powtórnie zjadane i ponownie przechodząc przez przewód pokarmowy są dodatkowo trawione oraz wchłaniane, a pozostałości wydalane w postaci twardych bobków. Z tego sposobu odżywiania zające korzystają głównie zimą. Samice latem odżywiają płynnym kalem swoje potomstwo, umożliwiając im wylizywanie odbytu.

Filmy 

Zająć bielak w biegau podczas zimy


Komentarze (4)

Zajac | Ewelina  |  2020-04-20, 11:05:16
Zajac bielak jest bardzo ładny widziałam go na wycieczce w górach

Zając | Rytata  |  2017-02-01, 13:02:36
Ten opis przyda mi sie na lekcje. Bardzo pozdrawiam wszystkich ^__^

Zając | Ala  |  2016-04-26, 07:27:45
zające są świetne ... dobrze że żyją na wolności... mieszkam na wsi i uwielbiam patrzeć jak kicają sobie po polach... :) .... są takie słodkie :)..

lol | klosekszymon  |  2013-11-16, 14:30:35
ale jumper