Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Norka amerykańska

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Norka amerykańska

Łac. Neovison vison




      Norka amerykańska jest gatunkiem ssaka z rodziny łasicowatych. Na świecie występuje także gatunek norki europejskiej, która nie może się krzyżować z norką amerykańską. Norka amerykańska żyje w pobliżu śródleśnych wód. Przejawiają aktywność głównie w nocy i o zmierzchu, w ciągu dnia przebywają w samodzielnie wykopanych norach ziemnych, które mogą mieć nawet do 3 metrów długości. Niekiedy norka nie buduje własnej nory, lecz zajmuje już istniejącą lub osiedla się w nisko położonej dziupli lub wykrocie. Po okresie godowym prowadzą zawsze samotniczy tryb życia, bardzo agresywnie reagują na innych przedstawicieli własnego gatunku. Granice własnego terytorium oznaczają przy pomocy wydzieliny gruczołów okołoodbytowych. Wielkość terytorium poszczególnych osobników związana jest z płcią zwierzęcia: samice mają rewiry wielkości od 8 do 20 ha, natomiast obszar samca dochodzi niekiedy do 800 ha. Norki amerykańskie bardzo dobrze pływają i potrafią nurkować do głębokości 6 metrów.

Galeria zdjęć 

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE NORKI AMERYKAŃSKIEJ
Gatunek ten występuje w szczególności w Ameryce Północnej. Występuje prawie w całej Kanadzie (48 z 50 stanów USA). Od lat 50 -tych norka amerykańska zamieszkuje również dziko Europę, gdzie została sprowadzona jako zwierzę futerkowe. Część norek, które przedostały się z hodowli do stanu dzikiego, w warunkach leśnych sąw stanie się rozmnażać.

WYGLĄD NORKI AMERYKAŃSKIEJ
Mała i dość płaska głowa. Norki amerykańskie posiadają wydłużone ciało z krótkimi łapami i ogonem. Długość ciała wynosi około 30-43 cm, zaś ogon wynosi około 13-23 cm. Masa ciała norki osiąga od 0,7 do 1,3 kg. Samice i samce różnią się wielkością. Samce są większe do samic. Palce tylnych nóg spięte są błoną. Gatunek ten pokryty jest gęstym, miękkim oraz nieprzepuszczającym wody futrem, zazwyczaj o barwie brązowej. Podbródek zazwyczaj norki maja barwy białej. Norka amerykańska jest większa oraz cięższa niż norka europejska.

POŻYWIENIE NORKI AMERYKAŃSKIEJ
Norki amerykańskie są mięsożerne a w dodatku są bardzo zręcznymi myśliwymi. Zjadają drobne ssaki (piżmaki, zające, ryjówki), a także żaby, bezkręgowce - stawonogi (np. raki) i owady, a często również ryby i ptactwo wodne. Norki żywią się także jajami ptaków.

ROZMNAŻANIE NORKI AMERYKAŃSKIEJ
Norka amerykańska jest w ciąży przez okres około 40-80 dni. Rodzi przeważnie od 2 do 8 młodych. Okres godowy przypada od lutego do początku kwietnia. Młode rodzą się na koniec kwietnia lub maja. Samica rodzi w gnieździe wyścielonym włosami, piórami i suchymi roślinami. Młode spędzają w nim pierwsze tygodnie życia. Po upływie około 6 tygodni młode osobniki są już częściowo samodzielne, ale na jesień matka opuszcza je ostatecznie. Dojrzałość płciową samice osiągają po upływie 1 roku, zaś samce - po 18 miesiącach. Żyją do 4-6 lat.

HODOWLA NORKI AMERYKAŃSKIEJ
Norki amerykańskie są w wielu krajach europejskich (również w Polsce) i na rosyjskiej Syberii dość powszechnie hodowane na fermach, jako zwierzęta futerkowe. Norki hodowlane na fermach są większe niż osobniki żyjące dziko (tzn. długość 30-50 cm, ogon 12-20 cm). Norka hodowlana waży więcej od norek żyjących dziko. W warunkach fermowych uzyskano kilka odmian barwnych norki m.in.:

  • biała
  • czarna
  • brązowa
  • ciemnobrązowa
  • cross
  • żółta
  • silverblue


    Filmy 

    Pływająca Norka amerykańska

    Norka amerykańska w krzakach

    Sposoby zwalczania 

    OCHRONA NORKI AMERYKAŃSKIEJ
    W Polsce gatunek łowny bez okresu ochronnego. Do złapania norki w celu jej przesiedlenia w bezpieczne miejsce może nam posłużyć pułapka żywochwytna, lub inny model słapców. Są to metody całkowicie humanitarne nie krzywdzące w żaden sposób żywego zwierzęcia.


    Komentarze (2)

    wydra to absurd | Akwarystka  |  2020-05-07, 08:52:08
    Te potwory mordują masowo ryby w okolicach Grudziądza (Mały Rudnik, Sztynwag, Klęczkowo) Jest tu ich PLAGA !!! nigdy nie popierałam kłusownictwa i polowań ale w tym przypadku byłaby to sprawiedliwość. Czemu? te psychopatyczne zwierzęta mordują dla samej zabawy, a zaślepieni obrońcy broniliby nawet pedofila morderce gdyby był wydrą. A TFU

    Błąd w tekście | januszko  |  2016-09-25, 22:11:02
    Powielono błąd o zasięgu samca norki. Wg literatury może dojść do 440ha (a nie jak podano 800ha - kto to wymyślił?)