Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Wyrak filipiński

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Wyrak filipiński

Łac. Łac: Tarsius syrichta




     Wyrak filipiński jest gatunkiem ssaka z rodziny wyrakowatych, zasiedla lasy deszczowe Filipin. To małe zwierzątko z ogromnymi oczami należy do rodziny drapieżnych ssaków naczelnych. Jest to małe niepozorne zwierzątko, lecz jego szyja jest bardzo zwrotna i umożliwia małemu drapieżnikowi obrót głowy o całe 180 stopni. Wyrak filipiński charakteryzuje się świetną skocznością, maksymalnie nawet do sześciu metrów. Małe drapieżniki odznaczają się bardzo dobrym słuchem i wzrokiem. Drapieżniki turystów Filipin hipnotyzują pozornie zwykłym, ale jakże przyciągającym spojrzeniem. Wyrak filipiński w niewoli dożywają do 13,5 roku.



Galeria zdjęć 

Wyrak filipiński na gałęziSamica wyraka filipińskiego z młodymDwa wyraki filipińskie na gałęzi

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
     Podczas dnia Wyrak filipiński jest bardzo leniwy, prawie nie wykonuje żadnych ruchów, siedzi spokojnie na gałęziach. Podczas nocy zwierzę robi się bardziej aktywne i wyrusza na polowanie. Drapieżniki żyją w parach, ale są z natury bardzo towarzyskie i czasami łączą się w niewielkie grupki około 4 osobników. Wyraki filipińskie zajmują powierzchnię około jednego lub dwóch hektarów.



WYGLĄD
     Ssak posiada duże uszy i bardzo duże charakterystyczne oczy, które są otoczone obwódką składająca się z ciemniejszej sierści. Biorąc pod uwagę wielkość gałek ocznych do wielkości ciala, wyrak filipiński z pewnością posiada największe oczy spośród wszystkich ssaków. Łapy oraz palce są cienkie oraz długie. Tylne nogi małego ssaka są bardzo silne, dzięki czemu drapieżnik może wykonywać bardzo duże skoki maksymalnie sześcio metrowe. Futro w barwie szarobrązowej. Długi ogon drapieżnika jest zakończony kępką dłuższej sierści. Wyrak filipiński posiada długość ciała od 11cm do 18cm, z czego sam ogon ma długość od 14,5cm do 28,5cm. Waga ciała małego drapieżnika wacha się u samic od 110g do 132g, zaś u samców od 119g do 153g.



ROZMNAŻANIE
     Wyrak filipiński jest prawdopodobnie zwierzęciem monogamicznym. Rozmnaża się dwa razy w roku. Ciąża trwa sześć miesięcy, po tym upływie samica rodzi jedno młode. Młode drapieżniki rodzą się pokryte futrem i z otwartymi oczami. Młode są karmione przez matkę przez okres półtora miesiąca. Podczas okresu karmienia samica nosi młode w pysku lub na brzuchu. Samiec nie uczestniczy w wychowaniu potomstwa.



POŻYWIENIE
     Wyrak filipiński jest przeważnie owadożercą, ale czasami zjada także jaszczurki, pająki oraz małe ptaki.



Filmy 

Wyrak filipiński na gałęzi

Wyraki filipińskie

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
     Wyrak filipiński jest drapieżnikiem o podwyższonym ryzyku wyginięcia. W celu ratowania gatunku, prowadzone są próby rozmnażania drapieżników w niewoli. Głównym zagrożeniem są dla niego polowania. Wyraki filipińskie w ostatnich latach stały się popularnymi zwierzętami domowymi, czego skutkiem są ich odławiania i oswajania. Zagrożeniem dla tych drapieżników jest także niszczenie ich środowiska naturalnego i stosunkowo niewielki obszar ich występowania.


Komentarze (0)