Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Okoń europejski

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Okoń europejski


OKOŃ EUROPEJSKI
Okoń europejski należy do rodziny okoniowatych. Występuje w Europie z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, północnej Szkocji, zachodniej Skandynawii, południowych i środkowych Włoch, zachodniej części Bałkanów oraz Azji aż do Kołymy.
Zamieszkuje w wodach do 1000 m n.p.m. w płynących i stojących a także w słonawych wodach przybrzeżnych. Młodsze osobniki często tworzą ławice, a starsze żyją w niewielkich grupach albo samotnie.
Okoń europejski zapada nocą w tak zwany "stan głębokiego snu". W tym czasie przebywa na dnie zbiornika opierając się o dno pletwami brzusznymi oraz płetwą ogonową, "zwija" swoją pletwę grzbietową. Sen Okonia jest bardzo głęboki, nie obudzi go nawet światło. Po obudzeniu się, które trwa parę minut, rozwija swoją pletwę grzbietową.

Galeria zdjęć 

Informacje hodowlane 

WYGLĄD OKONIA

Okoń ma około 60 cm długości i masę ciała do 4 kg. Ciało drapieżnika jest wysokie, spłaszczone bocznie. Łuski małe, mocno osadzone w skórze.
Ostrymi kolcami zakończone są pokrywy skrzelowe, ich górna krawędź jest ząbkowana.
Otwór gębowy duży, przedni, tylna krawędź szczęki sięga do oka. Grzbiet Okonia jest koloru ciemnoszarego który może przechodzić do barwy oliwkowozielonkawej , boki ma jaśniejsze.
Na grzbiecie i bokach posiada 5-9 poprzecznych, ciemnych smug. Brzuch koloru białego lub może także wchodzić w kolor czerwony o srebrzystym połysku. Pierwsza płetwa Okonia jest koloru szarego z ciemną plamą w tylnej części, druga pletwa jest koloru zielonkawoszarego, lekko przezroczysta.
Pletwy piersiowe są żółtoszare, pozostałe płetwy są jaskrawoczerwone. Ubarwienie ma zmienne w zależności od miejsca w którym przebywa. Osobniki które żyją w płytkich wodach mają jaśniejsze ubarwienie niż te które zamieszkują głębokie wody. Samice są jaśniejsze od smaców.

POKARM OKONIA

Pokarmu poszukuje głównie o wschodzie i zachodzie słońca ale nie unika innej pory dnia. Żywi się przeważnie skorupiakami.
Narybek Okonia żywi się planktonem, później gdy podrośnie zjada ikrę innych ryb (głównie karpiowatych).
Osobniki dorosłe żywią się rybami oraz większymi bezkręgowcami.

ROZMNAŻANIE OKONIA

Okoń okres rozrodczy zaczyna od marca a kończy w czerwcu na płyciznach.
Samica składa nocą około 15 000- 20 000 ikry, która przykleja się do kamieni, zanurzonych gałęzi oraz roślin wodnych, w postaci długich wstęp o długości około 1-2 m a szerokości 2 cm.
Do wylęgu dochodzi po upływie 14-21 dni.
Świeżo wylęgłe larwy mierzą 3-6 mm oraz posiadają woreczek żółtkowy w jajowatym kształcie.
W tych woreczkach znajdują się krople tłuszczu, które umożliwiają larwą unoszenie się na wodzie.

Filmy 

Okoń europejski

Sposób na Okonia

Sposoby zwalczania 

Nie posiada większego znaczenia gospodarczego. Bardzo chętnie łowiony przez wędkarzy na spinning, spod lodu, oraz na żywą i martwą rybę, a także na spławik, grunt i na muchę.

W Polsce podlega ochronie od 2011 r. - 15 cm. Odnotowany rekord Polski wagowy: 2,69 kg o długości 50 cm złowiony w ciepłym kanale w Gryfinie. Łowiony przez wędkarzy na spinning, spod lodu, oraz na żywą i martwą rybę, a także na spławik, grunt i na muchę.


Komentarze (1)

Okoń | Jas Maj  |  2017-01-09, 16:13:37
Bardzo ciekawe i pouczające?