Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Maciej |  2013-02-17
Mam problem z lisem. Bardzo często podchodzi pod zabudowania, ostatnio widziałem go osobiście pod samą chlewnią. Boje się że może być wściekły, dlatego nie boi się ludzi i tak blisko podchodzi. Czy są jakieś służby odpowiedziale za usuwanie ...

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Orłosęp brodaty

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy

Orłosęp brodaty

Łac. Gypaetus barbatus
      Orłosęp brodaty jest dużym ptakiem drapieżnym, należącym do rodziny jastrzębiowatych.
Drapieżny Orłosęp brodaty najbardziej lubi przebywać w górach, powyżej górnej granicy lasu.
Według legend drapieżny orłosęp ponosi odpowiedzialność za śmierć Ajschylosa (tragediopisarz grecki, pochodzący z Eleusis koło Aten, uważany za twórcę tragedii klasycznej). Legenda głosi, że orłosęp pomylił jego łysą głowę z kamieniem, na którym drapieżnik chciał rozbić żółwia.
Orłosępy brodate w niewoli dożywają nawet 40 lat.Galeria zdjęć 

Drapieżny orłosęp brodatyOrłosęp brodaty na kamieniuOrłosęp brodaty podczas lotu

Informacje hodowlane 

Występowanie
      Ostatnie pojawienie się tego osobnika na terenie naszego kraju, było związane z programem reintrodukcji w Alpach, czyli ponownego wprowadzenia osobników danego gatunku zwierząt na tereny zajmowane przez nie w przeszłości. Za pomocą nadajnika satelitarnego, było możliwe zarejestrowanie obecności Orłosępa brodatego na terenach województwa lubelskiego oraz zachodniopomorskiego. Orłosęp najczęściej przebywa na obszarach Europy, Azji Mniejszej, Egiptu oraz Bliskiego Wschodu. Orłosęp brodaty występuje na znaczny obszarze kontynentu europejskiego, nie ma go przede wszystkim w rejonach Skandynawii - powodem są oczywiście niesprzyjające warunki atmosferyczne.Wygląd
      Drapieżne samice są większe od samców, i tylko wielkością ptaki się różnią, ponieważ zarówno samiec jak i samica posiadają identyczne ubarwienie. U dorosłych drapieżnych osobników tego gatunku, można zauważyć woskówkę, która jest cała porośniętą czarnymi piórami, które tworzą bródkę. Czarnej barwy są także pióra znajdujące się na boku głowy w okolicy oka. Grzbiet oraz ogon Orłosępa brodatego jest barwy czarno-brązowej, z widocznymi jasnymi kreskami. Reszta ciała drapieżnika, jest pokryta nalotem w rdzawej barwie, zaś na piersi widnieje czarny znak przypominający literę "V". Rdzawe ubarwienie wywołane jest wydzieliną z gruczołu kuprowego (dwupłatowy gruczoł łojowy u ptaków, położony pod nasadą ogona, wydzielający tłustą wydzielinę służącą ptakom do natłuszczania), dlatego natężenie nalotu jest bardzo zmienne. Orłosęp brodaty od innych swoich podgatunków różni się nagim skokiem, brakiem czarnych piór wokół oka oraz brakiem czarnego znaku na piersi. Małe drapieżne orłosępy brodate maja barwę czarnobrązową.

 • Długość ciała dorosłego osobnika wynosi od 94 cm do 125 cm
 • Masa ciała dorosłego osobnika wynosi od 4500 g do 7100 g
 • Rozpiętość skrzydeł dorosłego osobnika wynosi od 231cm do 283 cm
  Rozmnażanie
        Drapieżny orłosęp brodaty swoje gniazdo zakłada w trudnodostępnych miejscach, czyli na skalnej półce lub w jaskini. Gniazdo może nawet osiągać wymiar średnicy około 2 metrów, zaś jego wysokość może wynosić nawet 1 metr. Gniazdo ptak drapieżny buduje z gałęzi, które następnie wyściela wełną oraz pierzem.

        Orłosępy brodate w ciągu jednego roku rozrodczego wyprowadzają wyłącznie jeden lęg, w którym to samica w okresie od grudnia do lutego (półkula północna) bądź w okresie od maja do lipca (półkula południowa) składa jedno lub dwa jaja. Niestety przy życiu zostaje wyłącznie jedno pisklę, to silniejsze.

        Wysiadywaniem jaj zajmują się obydwoje rodzice. Jaja są przez nich wysiadywane przez okres około 60 dni. Młode drapieżne pisklęta, gniazdo rodzinne opuszczają po upływie od 100 do 130 dni. Drapieżne ptaki tego gatunku dojrzałość płciową osiągają w wieku 7 lat.  Pożywienie
        Drapieżnik żywi się głównie padlinami dużych ssaków. Orłosęp kości rozdrabnia poprzez rzucanie je o skały, w identyczny sposób postępuję z żółwiami. Gdy głód mu doskwiera, stara się usilnie zrzucić duże zwierzęta w przepaść.

  Filmy 

  Orłosęp brodaty


  Komentarze (0)


  Dodaj komentarz

  Autor:
  Temat:
  Treść:
  Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
  Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 13 ->